1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Volkan Bozkır,şehrimizde önemli mesajlar verdi
Volkan Bozkır,şehrimizde önemli mesajlar verdi

Volkan Bozkır,şehrimizde önemli mesajlar verdi

AVRUPA Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Türkiye'nin AB'ye Üyelik Süreci ve Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı" için geldiği şehrimizde...

A+A-

AVRUPA Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Türkiye'nin AB'ye Üyelik Süreci ve Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı" için geldiği şehrimizde önemli mesajlar verdi. Gazianteplileri proje yapmaya çağıran ve STK’ların bu yönde harekete geçmesini isteyen Volkan Bozkır “kapımız size açık. Erasmus projesi sizin için büyük fırsat”dedi. Büyük katılımın yaşandığı toplantıda, bazı STK yöneticileri konuşma yaptı. Bu arada GSO Başkanı Adil Konukoğlu’da AB’nin mülteciler için Türkiye’ye vereceği 3 milyar Euro’nun, illere nüfusa göre dağıtılmasını önerirken, AB Bakanlığı için Gaziantep’e ofis vermek istediklerini dile getirdi.

ALİ ŞAHİN’E ÖVGÜ

 

Yardımcısı Ali Şahin'e övgüler yağdıran Bozkır, Gaziantep’e olan sevgisinden dolayı yardımcısının ve sağ kolunun Gaziantepli olduğunu ifade etti. Bozkır, Gaziantep'in bugüne kadar 572 projeyle yaklaşık 111 milyon avro kullandığını, ancak bu rakamın yeterli olmadığını bildirdi. Bakan Bozkır, "Gaziantep Teknoparkı'nın araştırma ve geliştirilmesi projesi bunlardan bir tanesidir buna 7,7 milyon Euro kaynak sağlanmıştır. Ve Gaziantep Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin teknoloji üssü haline gelebilecekse burada önemli bir katkı sağlanmış oldu" dedi. 

 

İLK DURAK VALİLİK

 

İlk olarak Vali Ali Yerlikaya'yı ziyaret eden Bakan Bozkır'a Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Mehmet Erdoğan ve Abdulkadir Yüksel, Bozkır’ın Yardımcısı Ali Şahin eşlik etti.  Gaziantep Valiliğinde şeref defterini imzaladıktan sonra konuşan Bakan Volkan Bozkır, sivil toplum olmadan demokrasinin gelişmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

 

ERASMUS PROJELERİ 

 

Erasmus projelerine değinen AB Bakanı Volkan Bozkır, Erasmus Projeleri kapsamında yaklaşık 600 milyon Euro kaynak kullandıklarını kaydetti. Bozkır, "Erasmus projelerinden 400 bin insanımız yararlandı. Bunlardan 300 bini yurt dışına gitme imkanına kavuştu. Ersamus'ta 100 bin proje üretildi. Bunların 26 bini kabul edildi. Erasmus çerçevesinde, Gaziantep’te de 500 proje üretildi. Burada bugüne kadar 410.5 milyon Euro kaynak kullanıldı. Hem çevre illerde hem de ülke çapında Gaziantep Ersamus projeleri bakımından üst sıralardadır. Bin 300 öğrenci ve akademisyen, sadece Gaziantep’ten yararlandı. Avrupa Birliği projeleri içerisinden en önemlilerden bir tanesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Hanım’ın gerçekten bir rekor süratle gerçekleştirdiği Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsüdür. Bu da benim şahit olduğum en büyük hızda ve gerçekten enerjiyle gerçekleştirildi. Burada 10 milyon bütçe sayın başkanımızın çabalarıyla Türkiye’ye sağlandı. Gaziantep bakımından, Nizip atık su ve içme suyu projesi 30,4 milyon Euro kapasiteye sahiptir ve bu çevre alt yapısının güçlendirilmesi, önemli kazanımlar sağlanması için çok önemli bir projedir. Avrupa Birliği fonlarından finanse edildi" dedi. 

 

GAZİANTEP’E OLAN SEVGİM BİR BAŞKA

 

Gaziantep’e olan sevgisinin bir başka olduğunu da söyleyen Bakan Bozkır, “Bunun bir göstergesi olarak da bakan yardımcımı, eski bir Gaziantep Milletvekili olan kardeşimiz Ali Şahin’i seçtim hiçbir şey bile değilse, bu ile olan sevgimin büyük göstergesi de sağ kolumun Gaziantepli olmasıdır” ifadelerini kullandı.

 

AB’DEN GELECEK PARA NÜFUSA GÖRE DAĞITILMALI

 

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, AB Bakanlığı tarafından Gaziantep’te açılması planlanan temsilciliğe ilişkin, ‘’Temsilciliğe, GSO olarak ofis vermeye hazırız. Buyurun, istediğiniz ofisi sizlere takdim edelim’’ dedi. Konukoğlu AB Bakanı Volkan Bozkır’ın ülkemizin AB üyelik süreciyle ilgili çalışmalarından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ‘’Allah kendilerinden razı olsun. Sanayi Odası olarak yaptığımız birçok projenin altında kendilerinin imzası var. Bundan dolayı kendilerini kutluyorum’’ dedi. AB’nin, mülteciler için Türkiye’ye 3 milyar avroluk maddi destek sağlayacağını hatırlatan Konukoğlu, buna ilişkin şunları kaydetti: ‘’3 milyar avronun dağılımı konusunda biz eşitlik değil, adalet istiyoruz. Mültecilerin çoğunluğunu Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin’de ağırlıyoruz. Gaziantep’in 1 milyon 850 bin nüfusu içinde 350 bin kayıtlı Suriyelinin oranı çok daha yüksektir. Bundan dolayı AB’den gelecek 3 milyar avro paranın nüfusa göre oranlanmasını istiyoruz.’’

ŞAHİN'İ ZİYARET ETTİ 

 

Bakan Bozkır, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret etti. Bozkır, ziyaretlerde yaptığı konuşmada, Gaziantep misafirperverliğinin her bakımdan dillere destan olduğunu söyledi.  Bozkır, "Sivil toplum demokrasinin temelidir. Sivil toplum olmadan demokrasinin gelişmesi de mümkün değildir. 80'lı yıllarda 50 kadar sivil toplum örgütü sayısı bugün 108 binin üzerinde. Dolayısıyla sivil toplumu ne kadar güçlendirirsek o kadar yeni fikirler, vizyonlar, gerekirse yapıcı tenkitler ortaya çıkar. Her bakımdan ülkenin gelişmesi mümkün hale gelir" ifadesini kullandı.

 

SURİYE'DEKİ İÇ SAVAŞ

 

Bakan Bozkır, Suriye'de yaşanan iç savaş ve sonrasındaki göçten en fazla etkilenen ülkenin Türkiye olduğunu anımsatarak, "Suriye'deki kriz hem büyük bir göç dalgası oluşturdu hem de terörizmin her boyutunun Türkiye'ye, dünyaya yayıldığı bir kaynak olarak ortaya çıktı. Geriye doğru bakıldığında Gaziantep, bölge illerimiz, Türkiye olsun, bu insanlık dramı karşısındaki tavrı, bu duçar durumdaki insanlara gösterdiği yakınlık, sağladığı imkanlar ve huzur ortamı hep hatırlanacak. Tarih önünde çok önemli bir sınavı Türkiye Cumhuriyeti ve vatandaşları, başarıyla geride bırakmış olacaklar. Öyle örnekler var ki; birkaç yüz insan için referandum yapan ülkeler de hatırlanacak. Oraya giden göçmenlerin ziynet eşyalarına el koyup, onları ihalede satıp, ülkeye oluşturduğu masrafları karşılamak için yasa çıkaran ülkeler de hatırlanacak. Dolayısıyla her zaman iftihar ettiğimiz bu ülkenin ve insanlarımızın davranış biçimi, gerçekten örnek olarak taşa kazınacak" dedi.

 

SCHENGEN VİZESİ

 

Bozkır, "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vizenin kalkmasıyla tüm Schengen bölgesindeki ülkelerin tamamına sadece pasaportlarını göstererek girebilecek. Bunun yanında düzenlemeye başladığımız biyometrik kimlikle pasaporta bile gerek duymadan ilgili ülkelere gitme imkanı bulacaklar" dedi. Bozkır, Şehitkamil Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen "Türkiye'nin AB'ye Üyelik Süreci ve Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı"nda, son dönemlerde yaşanan terör olaylarında hayatlarını kaybedenlere başsağlığı dileyerek alçak saldırıları gerçekleştirenlerin amaçlarına ulaşamayacağını söyledi. "İlk uygarlıkların doğup geliştiği bölge"de kurulan Gaziantep'in insanlığın ortak değerlerini de buluşturduğuna işaret eden Bozkır, Türkiye'nin tarihten bu yana bugün Suriyeliler konusunda olduğu gibi yaşanan dramlara sessiz kalamadığını dile getirdi.

 

GAZİANTEP'İN ROLÜ BÜYÜK

 

Gaziantep'in bu konuda önemli bir misyon üstlendiğini anlatan Bozkır, şöyle devam etti:

 

"Bugün yaşadığımız yıllar ileride iftihar konusu olacak. Bakın dünya, ibret alacağı meselelerle karşı karşıya. Gaziantep'te 700 bin Suriyeli misafirimizi ağırlarken, bir tek Türk vatandaşı da çıkıp, 'Bunlarla niye ekmeğimi, işimi paylaşıyorum' demediği bir ortam yaşıyoruz. Tarih bunu hep hatırlayacak. Biz bunları yaparken dünyanın farklı ülkelerinde gördüğümüz manzaralar da tarihe kaydedilecek. 700-800 kişi için referandum yapan ülkeleri görüyoruz. Bunun yanında ülkelerini misafirlere açarken insanlığa yakışmayacak davranışlar da var. Üzerlerindeki paraları kıymetli eşyaları ihalede satıp ülkenin masrafını karşılayanlar var. Bu insanları savaş esiri gibi ortalıkta dolaştıran, atlı polisleri çerçevelediği ortamlarla esir kampına götürür gibi manzaralara da şahit oluyoruz. Bu konuda sizlerin yaptığı insanlık, kardeşlik, onurlu davranış tarihin her döneminde yer alacak."

KİMLER KATILDI  ?

 

Gaziantep Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde Sivil Toplumla Diyalog Toplantısına Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. HABER MERKEZİ - AA - İHA

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum