1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Viyadük köprü için konuştular
Viyadük köprü için konuştular

Viyadük köprü için konuştular

Eski ve mevcut yöneticiler, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in,Viyadük köprüsünün bazı yerlerinde bozulmalar tespit edilince köprünün güçlendirilmesi,yıkılıp yeniden yapılması veya tamamen kaldırılması alternatifleri üzerinde durmasını değerlendi.

A+A-

ELEŞTİRİLER VAR

 Celal Doğan, "Daha iyisini yapacaksa, yıksınlar" derken, Melih Meriç, güçlendirilmesinin daha mantıklı olacağını söyledi. Ali İhsan Sofuoğlu, "Ben o köprüde statik yönünden herhangi bir şey olacağını zannetmiyorum" dedi. Özgür Girişken, "Orası çok önemli bir bağlantı noktası, çok kritik bir yeri bağlıyor. Orada bağlantı ihtiyacımız var" derken, Gökhan Çeliktürk, köprünün tamamen kaldırılmasını doğru bulmadığını belirterek, "Eksiklik varsa yapılmalı ama o yol şehrin yükünü alıyor" dedi. 

DOĞAN: AMAÇ DERNEKLERİ KAPATMAK MI?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Celal Doğan, "Daha iyisini yapacaklarsa yıksınlar" dedi. Doğan, "Yapmaya bir şey demiyoruz. Yapsınlar, normaldir. Yıkmaya karşıyız. Amaç acaba dernekleri kapatmak mı? 20 seneyi geçti. Daha iyisi yapılacaksa yıkılabilir hiç bir mahsuru yok. Projede o yol aradan gidip viyadüklerle E-5'e bağlanıyordu. Ancak olmadı, önünde yapılaşma oldu. Köprü olmazsa Şahinbey ile Şehitkamil'in ilişkisini keserseniz. Bunlara dikkat edilmeli. İyi araştırılması" diye konuştu.

MERİÇ: YIKILMASI DOĞRU OLMAZ

İnşaat Mühendisleri Odası eski Başkanı Melih Meriç, viyadük köprüsünün bağlantıyı sağlayan bir yol olduğunu, köprünün yıkılmasının çok doğru gelmediğini söyledi. Meriç, "Yapılırken eğimi ve vijayı konusunda sıkıntılar vardı, gündeme gelmişti. Ama sonuçta yapıldı, hepimizin parasıyla yapıldı. Statik olarak güçlendirilmesi gerekiyorsa güçlendirilmesi gerekiyor. Fiyat olarak yıkılıp yeniden yapılmasıyla, güçlendirilmesi arasında mukayese yapılmayacak kadar fark vardır. Güçlendirirken 10 lira harcıyorsanız, yeniden yaparken 100 lira gider. Bariz fark vardır. İyi araştırılması lazım. Yıkılacaksa trafik tıkanıklığına neden olan Doğumevi kavşağındaki alt geçit var. Burası bir önce doldurulup o kavşağın rahatlaması lazım" dedi.

ÇELİKTÜRK: KULLANILAN BİR YOL

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, köprünün tamamen kaldırılmasını doğru bulmadığını söyledi. Çeliktürk, "Yapılalı bayağı oldu. Eksiklik varsa yapılmalı ama o yol şehrin yükünü alıyor. Güçlendirilmesi gerekiyorsa güçlendirilirse iyi olur. O köprü kullanılan bir yol. Kaldırılmasının doğru olduğunu düşünmüyorum, güçlendirme gerekiyorsa, statik açıda sakıncaları varsa oturup konuşulur, araştırılması gerekir. Kullanılan bir yer. Teknik olarak araştırmaların sağlam yapılması, artısına eksisine bakarak ona göre değerlendirmek lazım" dedi.

SOFUOĞLU: O KÖPRÜYÜ BİZ YAPTIK

Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Ali İhsan Sofuoğlu, köprüyle ilgili zamanında çok ciddi statik yapıldığını, fen işlerinin arşivinde bunların bulunduğunu söyledi. Sofuoğlu, "O zaman o köprüyü biz yaptık. Statikleri yapıldı, taşıyıcı gücü ölçüldü, yıllardan beride zaten kullanılıyor. Neresinde  sıkıntı var, çöküntü var bilmiyoruz. İMO'dan statik konusunda bilgi almak lazım. Çökme kırılma neresinde? Ben o köprüde statik yönünden herhangi bir şey olacağını zannetmiyorum. Belki alttaki derneklerden içki satılıyor diye huylananlar olabilir, iyi araştırmak lazım. O zaman TEKFEN'de çalışan tecrübeli bir inşaat mühendisi abimiz vardı. Bu köprünün inip çıkması espri konusu olmuştu. Bu, dikkatli olmaya zorluyor demişti. Biz o köprüyü yaptırdığımızda çok ciddi bir statik yapıldı. Belediyenin fen işlerinin arşivinde vardır, incelesinler, eğer varsa eksik o zaman haklılar. Yıkılması gerekiyor mu bilmiyorum. Master planı yaptırdılar. Bağlantıya gerek var mı yok mu, Kan merkezine yoğunluk binerse ne olur iyi araştırmak lazım" diye konuştu.

GİRİŞKEN: GÖRÜNTÜ HOŞ DEĞİL AMA..

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, köprünün çok kritik yeri bağladığını, orada bağlantı ihtiyacının olduğunu söyledi. Girişken, "Orası çok önemli bir bağlantı noktası, çok kritik bir yeri bağlıyor. Orada bağlantı ihtiyacımız var. Statik inceleme konusunda bilgi sahibi değilim. İyi durumda olmadığı ortaya çıkmışsa güçlendirme yapılabilir. Yıkılıp yeniden yapılırsa maliyeti ne olur, güçlendirme yapılırsa maliyeti ne olur, araştırılması gerekir. Ancak tamamen orayı kaldırmayı planlıyorlarsa, o zaman Yeşilsu'ya büyükşehirin oradan nasıl çıkacağımıza alternatif bir yol bulmaları gerekir. Park doğu batı yönünde şehri katediyor. Oradan araba geçirirseniz şehri mahvedersiniz. Görüntü hoş değil ama ihtiyaca katkısı var. Yerine yeni bir şey önerilirse niye kaldırmasınlar" dedi. Meral KINACILAR   

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum