1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Vicdanınızı ve beyninizi kiraya vermeyin
Vicdanınızı ve beyninizi kiraya vermeyin

Vicdanınızı ve beyninizi kiraya vermeyin

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından hazırlık sınıfları tanıtım ve ödül töreni düzenlendi. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof....

A+A-

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından hazırlık sınıfları tanıtım ve ödül töreni düzenlendi. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür, GAÜN akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrencinin katıldığı tören İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.  Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, "Düşünün, akledin, fikredin. Hiçbir zaman vicdanınızı ve beyninizi kiraya vermeyin" dedi. 

İlahiyat Fakültesinin imam hatip okulunun yüksek kısmı olmadığını belirten Prof. Dr. Coşkun,“Sadece İslami Bilimlerin hadis, tefsir gibi alanlara dair bilgilerinizi yoğunlaştırmak bir İlahiyat Fakültesi için yeterli asla değildir. Gözleri çakmak çakmak, beyni ışıl ışıl ve feraseti son derece yüksek, çağından haberi olan, çağın insanına sadece bölgede, şehirde değil tüm dünyadaki insanlıktan haberi olan, ona mesaj iletme kaygısı duyan ve bu çağın insanına bu çağın enstrümanları ile evrensel muştuyu anlatabilen, Arapçayı su gibi bilen bunun yanı sıra diğer dilleri de bilen, muhakeme eden, Peygambere bile sahabenin ‘böyle mi neden ki?’ diye sorduğu gibi soran, sorgulayan ezbere dayalı değil ama bize nakledileni o kutsal bize bahşedilen aklımızla harmanlayarak gerçekleri, evrensel muştuyu dünyada, ülkemizde, bölgede temsili noktasında birer fert olabilmeniz içindir İlahiyat fakültesi” diyerek, İlahiyat Fakültesini maddi, manevi her anlamda desteklediklerini söyledi.

KENDİNİZİ SORGULAYIN

Geldikleri her aşamada, en yüksek mertebede kendilerini sorgulamaları konusunda öğrencilere çağrıda bulunan Prof. Dr. Coşkun, “Düşünün, akledin, fikredin. Hiçbir zaman vicdanınızı ve beyninizi kiraya vermeyin. Ezberi, kalıplaşmış, sloganik ve klişeleşmiş bir İslam anlayışının yetmediğini çok açık bir şekilde ifade etmem lazım. Kainat çapında bir yeni düzeni öngören, dinimizin aslında ne kadar küçük şeylere hapsedildiğini etrafımıza, şu coğrafyaya bakarak görmek mümkün. Yüce Yaratan’ın bize indirdiği çok daha namütenahi geniş, insanlığı kuşatan bir mesajdan bahsediyoruz. Bu mikyasta düşünün ve okuyun. Sadece İslami kaynakları okumanız yetmez. Dünyayı tanımanız ve öğrendiğiniz bilgileri dünyaya tanıştırmanız için bol bol okumanız lazım. Buna roman, felsefe, mantık ve dünya ölçeğinde medeniyetlerin temel taşı olan kaynaklar da dahil” diye konuştu.

ARAPÇAYI İYİ BİLİN

Prof. Dr. Coşkun, “Arapçayı çok iyi bilin. Avantajlısınız öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki Arapçayı iyi bilmek sadece kendi ilmi tahsiliniz için değil komşu ülkelerle şu kanayan coğrafyada iletişimi daha sıcak tutmanın bir aracı, dili olarak da son derece yararlı olacaktır. Ama bir dil ile kalmayın yanına bir dil daha koyun. Üniversite yıllarında donanımınıza ne koyarsanız, eklerseniz ilerde onun semeresinin meyvelerini görürsünüz. Üniversite yıllarının kıymetini bilin, bol bol okuyun” diyerek öğrencilere kalıplaşmış, sıkıştırılmış belirli şeylere hapsedilmiş bir anlayışın parçası olmamalarını söyledi.

ÖDÜL VERİLDİ

Açılış konuşmaları sonrasında; Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun tarafından 2013- 2014 eğitim yılında birinci olan Feyzanur Sağıroğlu’na, ikinci olan Feridun Yıldırım’a GAÜN Rektör Yardımcısı ve İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ali Gür ve üçüncü olan Rümeysa Özkılınç’a GAÜN İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ayhan Erdoğan tarafından ödül takdim edildi. HÜSEYİN AĞAÇKIRAN

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.