1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nabioğlu

  3. VERGİ VE MUHASEBECİLER HAFTASI
Mehmet Nabioğlu

Mehmet Nabioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

VERGİ VE MUHASEBECİLER HAFTASI

A+A-

Maliye ve muhasebe camiası 25 yıldır, Şubat’ın son haftası ile Mart’ın ilk haftasında önemli bir kutlama  yapıyor.

1 Mart 1989 tarihi, “3568 Sayılı muhasebe meslek Yasasının TBMM Genel Kuruluna sevk edildiği tarihtir. “Mesleğin yasalarla adının koyulduğu gündür”.Bu nedenle  Muhasebeciler 1-7 martta  çeşitli eğitimsel ve kültürel etkinliklerle muhasebe haftası kutlamalarını yapıyor.

Devlet harcamalarının en büyük kaynağı vergidir.Vergiyi veren mükellefe en büyük yardımcı ruhsatlı muhasebecilerdir. Bu amaç doğrultusunda  Muhasebeciler büyük bir meslek camiasının sorumlu bireyleri olarak, “bilimin ve bilginin" ışığında her türlü zorluklara rağmen çalışmalarına devam ediyor.                                     

Türkiye genelinde TÜRMOB çatısı altında 77 Serbest Muhasebeci MaliMüşavir Odası ve 8 Yeminli Mali Müşavir odası olmak üzere toplam 85 oda ve bu odalara kayıtlı 92,580  meslek mensubu 1-7  Mart Muhasebe haftasını kutluyor.  

Anayasamızın Vergi ödevi başlığı altında 73.maddesi,  “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre,                           vergi ödemekle yükümlüdür.Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacı olduğunu hükmeder.

Çağdaş dünya ile yarışan, gelişmiş bir Türkiye’nin yaratılmasında ödenecek vergilerin yeri çok önemlidir.Yüksek ve adaletsiz vergileme sistemi  bir yandan devlete vergi kaybı yaşatırken diğer yandan da mükelleflere devlete vergi ödemenin büyük bir erdem olduğu kuralını unutturmaktadır.

Vergi haftası kutlamaları 1990 yılından beri çeşitli etkinliklerle kutlanan sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması ve verginin toplumun tüm kesimlerine benimsenmesi çalışmalarını kapsayan her yıl 24 Şubat- 3 Martta kutlanan vergi haftası   kutlamaları yapılıyor.  

Verginin ne olduğu,vergi toplamanın amacı ve vergi verme bilincinin tüm topluma aşılandırılması ile ilgili çeşitli etkinliklerle vergi haftası kutlamaları yapılıyor. 

Bu kutlamaların bu yıl 25.si ama gerçeği söylemek gerekirse Sayın Vergi Dairesi Başkanı Erol Çemberle birlikte bu kutlamalar daha anlamlı oldu.

Vergi gelirlerinde sağlanan önemli artışlarda Sayın Çember ’in çalışma döneminde  önemli artış sağlandı.

Bir konuyu çok iyi hatırlıyorum o dönemin maliye bakanı sayın

 Kemal Unakıtan ilimize defterdar olarak atadığı Sayın Recep Karapınar’a "seni öyle bir yere gönderiyorum ki,Türkiye’nin 6.büyük kenti ama vergi gelirleri sıralamasında 28.git bu sıralamayı kendin lehine düzelt" diye telkinde bulunmuştu.İşte şimdi bu sıralamada  10.sıraya yükselmemizde Sayın Karapınar’ın yanında  Sayın Çember ve ekibinin büyük katkıları var. 

Gaziantep SMMM odası başkanlığım döneminde 5 yıl boyunca çok uyumlu çalışmaların altına imza attığımız Sayın Çember ve ekibine çok teşekkür ederim.                                                                                                             

Kayıt dışının zararlarına yönelik olarak toplumun bilinçlendirilmesi, kayıt altına girmenin teşvik edilmesi,  mevzuat ve işlemlerin basitleştirilmesi, etkin bir denetimin, cezalandırıcı değil caydırıcı bir ceza sisteminin geliştirilmesi gerekmektedir.                                                                                      

Herkesin ve herkesimin gücüne göre vergi toplanmalı ekonomiye yön verecek lokomotif sektörler vergi politikaları ile desteklenmelidir.                                                                                          

Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlıklarının artırılması, yarının mükellefleri ya da ülkemizin yöneticileri olacak çocuklarımız da sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması, mükellef idare ilişkilerinin uyumlu bir hale getirilmesi en büyük dileğimizdir.  

 Ülke ekonomisine ve kalkınmasına yönelik daha nice çalışmalar dileği ile, her iki camianın bu önemli haftası kutlu olsun.           

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.