1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. VERGİ AFLARINA TEPKİ
VERGİ AFLARINA TEPKİ

VERGİ AFLARINA TEPKİ

Gaziantep Serbest Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Nabioğlu, vergi affının ödeyenle, ödemeyen arasında haksız rekabete yol açtığını söyledi.

A+A-

Nabioğlu, "'Borcunu ödemeyenlere bu sıklıkla çıkartılan af yasasını genelde mükellefler arasında bir haksız rekabet oluşmasına yol açtığı gibi, devlet birini affederken diğerini de mağdur etmemelidir" dedi. 

Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı, Gaziantep Serbest Mali Müşavirler Odası ve Yeminli Mali Müşavirler odasının ortak olarak düzenlediği Vergi Yapılandırma toplantısı Gaziantep Vergi Dairesi Toplantı salonunda gerçekleştirildi. 6736 sayılı yapılandırma kanunu ile getirilen imkanlar ile ilgili muhasebecilere bilgi verildi. 

HAKSIZ REKABET

Nabioğlu konuşmasında ödeyenle ödemeyen arasında haksız bir rekabet oluştuğunu ifade ederek, "Vergi borcunu zamanında eksiz ödeyen mükelleflere uygulanacak teşvik gibi ilgili bir çalışmanın olduğunu biliyoruz. Umarız en kısa zamanda gerçekleşir. Banka ya da şahıslara borçlanıp, devlete vergi borcunu ödeyenlerin sayısı azımsanmayacak ölçüdedir. Geçenlerde Cumhurbaşkanımızın bankacılara 'konut kredisi ile faizleri düşürün sürümden kazanın' uyarısı oldu, sonuç verdi. Dolayısıyla   vergi borcu olanlara da uygun kredi imkanı sağlanmalıdır" dedi. 

VERGİ POLİTİKASI SORGULANMALI

"Mükellef vergi borcunu ödeyemiyorsa artık vergi politikasının da sorgulanması gerekir" diyen Nabioğlu, "Vergi politikaları hükümetler üzerinde devlet politikası olmalı, kısa değil uzun vadeli hesaplar dahilinde mükelleflere sunulmalıdır. Son 16 yılda 6 defa af çıkartılmıştır. Yani her 3 yıla bir af çıkartılmıştır. Borcunu ödemeyenlere sıklıkla çıkartılan af yasaları mükellefler arasında haksız rekabetin oluşması da hepimizin malumudur. Devlet birini affederken diğerini mağdur etmemelidir. Siz hiç İsveç, Norveç, Almanya, Fransa, İngiltere’de bu tür afların olduğunu duydunuz mu? Ben şahsen duymadım. Bizce bu sıklıkla açılan aflar vatandaşın maliye politikasına olan güvenini sarsar kanatindeyiz” dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum