1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. Veda etmek kolaydır
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Veda etmek kolaydır

A+A-

Veda etmek kolaydır, nefsine hâkim, bencil olmayan insanlar için. Paraya pula, şan ve şöhrete önem vermeyen, asil ve olgun insanlar için. Kültürlü, özverili, onurlu ve izzetinefsini korumayı bilen şerefli insanlar için.

Bırakıp gider, kötü giden her şeyi. Birikmiş emeğini, yaptığı hizmetleri, katkı sağladığı her şeyi.

Kalbi kırıldığı, değerinin anlaşılmadığı her durumda, bir an bile tereddüt etmeden, ansızın öyle bir elveda der ki, bütün kuşlar birden havalanır, başka bir tele konarlar.  Orada cıvıldaşır, öterler. Kalp kırmak çok kolaydır. Tamiri bazen yıllar sürer, bazen de mümkün değildir. Giden gitmiştir. Kalan sağlar bizim olsun denilse bile, gidenin yeri çoğu zaman dolmaz.

Sebep olan şey, yanlış veya kaba bir söz değildir sadece. Gönül kıran insanların bazılarının özrü bile kabahatinden büyüktür. Geri dönüşü olmayan, karşısındaki insanı özürsüz, gönülsüz ve hafife alır bir şekilde davranarak ve konuşarak, bunun arkasından, hiç farkında değilmiş gibi hareket etmesidir yanlış yapanın. 

Maalesef konuşma hatalarıdır, birçok şeyi bitiren...

Neticede birçok biten olayda, en çok zarar gören, bazen yakın çevredir, bazen sanattır, bazen yazım hayatıdır, bazen de biten olaya muhatap olan halkın bir bölümüdür. Hak etmediği üzüntüler yaşamak istemeyen insanlar ömürleri boyunca mağrur, kibirli, megaloman, bencil, cimri, kaba, patavatsız ve vefasız insanlardan uzak durmaya çalışmalıdır.

Bu tür insanlardan aklı başında her insan uzak durmaz mı? Oysa gerçekten iyi kalpli dostlarımıza ise her mecliste sevgi ve saygı ile davranmalıyız ve gerektiği zaman hep yanlarında olmalıyız.

Veda etmek kolay, unutulmak acıdır.

Ah şu insanlar gönül kırmadan konuşmasını bilseler, hayat ne kadar güzel olurdu. “Akıllı yaşamak” adlı şiirimden birkaç dize ile bu yazımı bitireyim: Bitmeden, dökmeden, sıcaklığında, çayını, kahveni, yudum yudum iç.

Sağlığın başına, iş açmadıkça, içki içersen eğer, adam gibi iç. Gözlerin seveni, gördüğü zaman, rahatsız etmeden, şair gibi bak.

Harika bir resim, bulduğun zaman, o resmi sen kendin, yapmış gibi bak. Bir aşkı yaşarken, tam tadına var. Bir daha tekrarı, olmayabilir.

Karşılıklı aşkta, en çok huzur var. Her insan bu şansı, bulmayabilir. Adres yanlış ise, bütün işlerde, ömür çabuk biter, acı çekilir. Doğru olan tavır, ömrü uzatır. Her tarlaya uygun bitki ekilir. Akıllı yaşayan, fazla dert görmez.

 

Severek yaşlanır, kimseyi üzmez. Bir sorun olunca, çabucak ürkmez. Vitamin dururken, nikotin içmez. Kalın sağlıcakla değerli okurlarım… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.