1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. Vazgeçmenin erdemi 2
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Vazgeçmenin erdemi 2

A+A-

Ömür boyu vazgeçtiğimiz şeyleri sıra ile saymayı denesek, kim bilir ne kadar zamanımızı alırdı. Ve neticede saymaktan vazgeçerdik. Üstelik birçok şeyden bizi başkaları vazgeçirir.

Bir de alışveriş sırasında satın almaktan vazgeçtiğimiz sayısız birçok şeyi hatırlayalım. Ne kadar kolay vazgeçeriz değil mi? O halde sağlığımız, bütçemiz, huzurumuz ve aldanmamak veya kandırılmamak için vazgeçmek alışkanlığımızı derinleştirmeliyiz. Aşktan, hobimiz olan bir uğraşıdan bile vazgeçmemiz gerekebilir, sonu eğer hüsran olacaksa. Ünlü düşünür Nietzsche ; “İnsan hayat yolunda ilerledikçe, daha fazla terk etmelidir” demiş. Ne kadar anlamlı ve doğru bir söz değil mi dostlar. İnsan doğduğu andan ölünceye kadar nelerden vazgeçmez, neleri terk etmez ve terk etmek zorunda bırakılmaz ki. Neticede ölünce, hayatı terk etmiş oluyoruz. O halde yaşlandıkça, bize yük olan, zor gelen, yakışmayan çok sayıda iş, hobi ve her türlü teferruattan ve çok yemekten ve çok içmekten vazgeçmeliyiz. Erken ve ansızın ölümler, bu bilince sahip olmamaktan dolayı oluyor.

Bize uymayan, yakışmayan veya bizim yakışmadığımız ve uygun olmadığımız o kadar iş, hobi, spor ve çeşitli uğraşı var ki, saymakla bitmez. Bunları iyi görmeli ve tıpkı bize yakışan ve üstümüze uyan kıyafetleri giydiğimiz gibi. İstemediğimiz ortamlarda ve işlerde olmayı istemediğimiz gibi, biz de istenmediğimiz yerlerde olmamalıyız. Herkesi sevmek zorunda olmadığımız gibi, herkes de bizi sevmek zorunda değildir. Sevginin olmadığı ortamlarda ise, bir an bile durmamalı, o ortamların semtinden bile geçmemeliyiz. İnsanlara kızmak yerine onlara mesafeli olmak daha yararlıdır. Aksi takdirde kafayı takmalar artıyor. Kafayı takınca, bir tek konuya, o konu bir süre, beyni tutuklar. Kişinin elleri, kolu bağlanır, birine atmaya başlar nutuklar. Bir günah keçisi bulur derdine. Verir veriştirir, siniri geçmez. Maksadını aşar, söz ve tavrında. Bir çuval inciri, bozar fark etmez. Kafaya taktığı, yanlışsa eğer. Verdiği zararla, suçlu da olur. Bir pireye karşı, yorgan yakılır. Fatura kafayı, takanda kalır. İnsan ne ederse, kendine eder. Neyi ekiyorsa, onları biçer. 

Sevgiyi saygıyı, bilirse eğer. Bütün sınavların, hepsinden geçer…

 

Kalın sağlıcakla değerli okurlarım…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.