1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Vatandaşı rezil eden eylem
Vatandaşı rezil eden eylem

Vatandaşı rezil eden eylem

25 gün boyunca maaşlarını alamayan Kevser Turizme bağlı 250 otobüs şoförü yaptıkları eylemle vatandaşı cezalandırdı. 3 saat devam eden eylemde duraklar...

A+A-

25 gün boyunca maaşlarını alamayan Kevser Turizme bağlı 250 otobüs şoförü yaptıkları eylemle vatandaşı cezalandırdı. 3 saat devam eden eylemde duraklar otobüs bekleyen yolcu ile doldu taştı. Bir çok işçi ve memur otobüsler çalışmayınca günlük mesailerine geç başladı. Şoförlerin Şirket yöneticilerini uyarma adına başlattığı kontak kapatma eylemine sendika aracılık yaptı ve duraklarda oluşan yolcu yığılmaları son buldu. Sendika yaptığı açıklama ile halktan özür diledi.

AYLIKLAR CUMA GÜNÜ ÖDENİYOR

Kevser Turizm Şirketi Genel Müdürlüğü'ne yeni atanan Hasan Avcıoğlu, çalışanları ve onları korumakla görevli sendikanın başlattığı kontak kapatma refleksini haklı bulduklarını söyledi. Yönetim hatasından kaynaklanan ekonomik krizin çözümü için ellerinden geleni yapma gayreti içerisinde olduklarını belirten Yeni Genel Müdür Avcıoğlu, çalışanların aylıklarının cuma gününe kadar ödeneceğini bildirdi.

SORUNSUZ BİR ORTAM OLACAK

Amaçlarının toplu taşımada sorunsuz bir hizmet ağı oluşturmak olduğunu vurgulayan Hasan Avcıoğlu, "Şirket olarak ne yolculardan, ne çalışan ve ne de sendikadan şikayetçi değiliz. Ortada bir maddi bir kriz vardır ve bu kriz çözülecek, kimse mağdur edilmeyecektir." dedi.

RAHAT ÇALIŞMA ORTAMINA HASRET KALDIK

Göreve geldikleri günden bu yana rahat bir çalışma ortamına hasret kaldıklarını belirten yeni Genel Müdür, "Şoförer ve servislerle ilgili şikayetlerimiz var. İyiler haricinde bir çok kesim tarafından sabote edilmekteyiz. Şu anda mevcut 86 otobüsümüzden sadece 64 tanesi çalışmaktadır. Diğerlerinin Bio dizel yakıt kullanılmaktan pompaları arızalanmıştır. Bunlardan 9 tanesinin arızasını giderdik ve servise hazır hale getirdik. Diğerlerini de en kısa sürede tamir ederek vatandaşlarımızın hizmetine arzedeceğiz." dedi.

HAREKET SAATLERİ BELİRLENMEDİ

UKEME'nin hareket saatlerini henüz belirlemediğini kaydeden Hasan Avcıoğlu, "Mevcut yasalar sadece bize uygulanmaktadır. Kimseden minnet beklemiyoruz ama, ihtiyacımız olan rahat çalışma ortamı, hem bizi hem de halkımızı yakından ilgilendirmektedir. UKEME'nin vakit geçirmeden hareket saatimizi belirlemesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.

158 BİN YTL BORÇ VAR

Şu anda şoförlere ödenememiş 158 bin YTL birikmiş borçları olduğunu vurgulayan Hasan Avcıoğlu, "Cuma gününe kadar birikmiş borçlarımızın tamamını ödeyecek, yeni bir çalışma programı belirleyeceğiz. Araç arızalarını minimuma indirerek tüm araçlarımızın hizmete hazır halde olmasını temin edeceğiz. Kimse ile bir husumet içinde değiliz. Sorun yanlış yönetimden kaynaklanmaktadır. Doğru olan bulunacak ve halkımızın istifadesine sunulacaktır." dedi. - Bezmi ÖZKAN -

SENDİKA ÖZÜR DİLEDİ

Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Genel Başkanı Kenan Öztürk, ayın 1'inde ödenmesi gereken maaşların 20 gün geçmesine rağmen ödenmediğini ve İş Kanunu'nun 34. maddesine göre işçilerin iş durdurma kararı aldıklarını söyledi. Öztürk, yetkili firma ile aylardır görüşmelerine rağmen ödeme konusunda sıkıntıların çözüme kavuşmadığını öne sürerek, "Otobüs şoförlerimizin aylardır yaşadığı ücret sıkıntısı artık had safhaya ulaştı. Bu arkadaşlarımız evlerinin telefon, elektrik ve su faturalarını ödeyemez duruma geldi. Arkadaşlarımızın yüzde 90'ı bankalardan icralık oldu. Geçmişe dönük ikramiye, elbise ve paso paralarını hala alamadılar. Şu anda her işçinin yaklaşık 3 bin YTL geçmişe dönük alacağı bulunmaktadır. Bu ayki maaşlarını da alamadılar. Bu gerekçelerle yapılan iş bırakma eylemi nedeniyle birçok vatandaşımız işine gidemedi ve yollarda mağdur oldu. Bundan dolayı Gaziantep halkından özür diliyor ve anlayış bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.