1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Var gücümüzle çalışıyoruz
Var gücümüzle çalışıyoruz

Var gücümüzle çalışıyoruz

Gaziantep’ten, bu yılın Nisan ayında yüzde 9,2 oranında azalışla 538 milyon 110 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu,...

A+A-

Gaziantep’ten, bu yılın Nisan ayında yüzde 9,2 oranında azalışla 538 milyon 110 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, “Arzu etmediğimiz bir dönemden geçiyoruz, tüm iller ihracatta zorlanıyor. Türkiye’de bu yıl en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 şehrin hepsinin rakamları maalesef eksi yönde seyir izliyor” derken, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Gaziantep’ten yapılan ihracatta düşüşün devam ettiğini, iyi durumda olmadığımızı belirterek, “Yüzde 25 artışları gördük, eksiler moralimizi bozuyor” dedi.

İhracat rakamlarını değerlendiren Konukoğlu, Gaziantep’ten bu yılın Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 oranında düşüşle toplam 538 milyon 110 bin dolar değerinde ihracat yapıldığını bildirdi. Aylık ihracata göre Gaziantep’in, Nisan ayında en fazla ihracat yapan iller arasında 6. sıradaki yerini koruduğunu hatırlatan Konukoğlu, şu bilgileri verdi: “Ocak-Nisan dönemi dikkate alındığında ise Gaziantep ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 oranında düşerek 2 milyar 39 milyon 335 bin dolar olarak gerçekleşti. 2014 yılı Ocak-Nisan döneminde ise Gaziantep’ten 2 milyar 218 milyon 823 bin dolar değerinde ihracat yapılmıştı”

PARİTEDEKİ GERİLEME, İHRACATIN HIZINI KESİYOR

Türkiye’nin bu yılın ilk dört ayında toplam ihracatının yüzde 8,1 gerilediğine işaret eden Adil Konukoğlu, özellikle Euro-dolar paritesindeki gerilemenin yanı sıra dünya ekonomisinde ve en büyük pazarları arasında bulunan çevre ülkelerdeki olumsuz gelişmelerin devam etmesinin, ihracatın hız kesmesinde büyük etkisi olduğunu belirtti.

DÜNYA GENELİNDE DÜŞÜŞ VAR

‘Sadece ülkemizde değil dünya genelinde ticarette düşüş var’ diyen Konukoğlu, Gaziantep’in ise en fazla ihracat yapan iller arasında altıncı sıradaki yerini koruduğuna dikkati çekti. Konukoğlu, şunları kaydetti: ‘Arzu etmediğimiz bir dönemden geçiyoruz, tüm iller ihracatta zorlanıyor. Türkiye’de bu yıl en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 şehrin hepsinin rakamları maalesef eksi yönde seyir izliyor. Dört aylık dönemde Gaziantep, ihracatı en az düşen ikinci şehirdir. Diğerlerinin ihracatında düşüşler ise yüzde 18, yüzde 33’leri buluyor. Parite kaynaklı değer kaybı,  birçok sektörde negatif etki yaptı. İhracatımız kilo bazında artışa rağmen, birim fiyatına bağlı olarak değer bazında kayıplar yaşıyor.’

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ

Konukoğlu, Gaziantep olarak var güçleriyle çalışmaya ve üretmeye devam ettiklerini ifade ederek,  ‘Türkiye’nin büyümesini sırtlayan en önemli lokomotif illerden birisiyiz. Biz moralimizi yüksek tutarak, ihracata katkımızı daha da artırmak için çaba sarf ediyoruz. Mevcut pazarlarda payımızı korumaya ve potansiyel yeni pazarlardaki fırsatları değerlendirmeye odaklanıyoruz. Diğer yandan önümüzdeki dönemde dünya ticaretindeki toparlanma ve kurun etkisinin yumuşamasıyla birlikte ihracatımızın tekrar canlanma yoluna girmesini bekliyoruz’ dedi. 

MORALİMİZ BOZUK

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Gaziantep’ten yapılan ihracatta bu ay da düşüş olduğunu, iyi durumda olmadığımızı belirterek, “Yüzde 25 artışları gördük, eksiler moralimizi bozuyor. Karamsarlığa gerek yok,önümüze bakıyoruz” dedi.

ÖNÜMÜZE BAKIYORUZ

‘Bu yıl ihracatta maalesef bir türlü toparlanamadık’ diyen Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, ‘Üretimde sıkıntı var. İhracatta düşüş sürüyor. Bölgemizden yapılan ihracatta düşüş yüzde 13. Bu Nisan ayı rakamları. Mart’ta da düşüş aynı orandaydı. Önümüze bakıyoruz. Karamsarlığa gerek yok” dedi.

AÇIĞI KAPATACAĞIZ

İhracatta duraklama aylarının yaşandığını, düşüşte Euro ve dolardaki istikrarsızlığın da etkisinin olduğunu söyleyen Çıkmaz, “Biz yüzde 25 artışları gördük. Yüzde 13 eksiler moralimizi bozuyor. En çok Irak’a ihracat yapıyorduk. Bu ayki düşüş yüzde 25. Iraktaki belirsizlik bizi etkiliyor. Ancak sevindici bir gelişme var Euro, dolar paritesi iyiye geldi. Suriye’ye ihracatta yüzde 13-15 oranında artış var. Üretimde bilhassa gıdada bu aydan itibaren artma olur. Açığı kapatacağız diye düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum