1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. VAR BU İŞTE BİR SAHTEKARLIK
VAR BU İŞTE BİR SAHTEKARLIK

VAR BU İŞTE BİR SAHTEKARLIK

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, hükümetin meslek odalarının etkisini azaltmasıyla birlikte sahtecilik olaylarının tavan yaptığını söyledi.

A+A-

 Belediyelerin eskiden ruhsat aşamasında odayı arayıp, bilgi sorduğunu şu anda ise bunun yapılmadığını belirten Girişken, "Belediyeler eskiden soruyordu, bu adam mimar mı diye. Belgesini, imzalı kaşesini, evrağını soruyordu. Şimdi bu sorulmuyor. Yasaya göre 5 şantiye şefliği üstlenmesi gereken bir mimar veya mühendis, 9 adet şantiye şefliği üstlenmiş. Odamızın verdiği üye tanıtım belgesini alarak üzerinde oynama yapmışlar. Çevre şehircilik inceleme yapıyor, konuyu yargı yoluna götüreceğiz" dedi.

İDARENİN İHMALİ VAR

Sahte evraklı işlerle igili daha önce duymadıkları ve görmedikleri bir yoğunluk, yazışma, trafik yoğunluğu yaşadıklarını söyleyen Girişken, bunda odaların etkisizleştirilmesinin büyük etken olduğunu söyledi. Girişken, "Normal şartlarda mimarlar odasından belge alınır, bu belgeyle ruhsatı düzenleyen belediyeye gidersiniz, evraklarınızı tamamlayıp belediyeden şantiye şefliğini alırsınız. Şantiye şefliği vermeye belediyeler ve organize sanayi yetkilidir. Ruhsat verirken eskiden belediyeler soruyordu, bu adam mimar mı, belgesini, imzalı kaşesini evrağını getirin diyordu. Şimdi bu sorulmuyor. Eskiden oda denetliyordu. 'Projesini gördük, mesleki kısıtlılığı yok, projenin mimarı olmaya uygun durumdadır' diye belge veriyorduk. Bu sorulmayınca mühendis adına değişik illerde alakasız şantiye şefliği yapılıyor. Bir inşaat mühendisi veya mimar ancak 5 adet şantiye şefliği üstlenebilir, 6 olmaz. Yakın zamana kadar bu sistem güzel işliyordu. Ancak bir öğrendikki, adam 9 adet şantiye şefliğini üstlenmiş, 17 tane üstlenmiş. Bizim verdiğimiz evrağı almışlar, üzerinde oynayıp sanki biz vermişiz gibi yeniden düzenlemişler. Burada idarenin ihmali var" diye konuştu. 

ACİLEN BİR ŞEYLER YAPILMALI

Oda üye belgesinin şantiye şefliği için kullanılamayacağını, odanın verdiği belgenin sadece mimar olduğunu gösterdiğini dile getiren Girişken, "Zaten şantiye şefliği için kullanılamaz ibaresi vardır. Ancak üye tanıtım belgesini alıyorlar, oynama yapıyorlar, ilgili idareye ruhsata esas evrak olarak veriyorlar. Sahte mimar, mimar mühendisin işi üstlendiği bir sürece gidiyoruz. Hükümetle oda arasında anlaşmazlıklar sonrası belediyeler bize bir şey sormuyorlar, bilgi istemiyorlar, anarşi ortamı oluşmaya başladı. Acilen birşeyler yapılmalı. Ortada boşluk oldu art niyetli insanlar bu boşluğu kötü kullanmaya başladı. Bu basit bir suç değil, hapis cezasına kadar gidiyor. Yetkili makamlarda oturan kişiler ben bilmiyordum diye bir şey diyemez. Şantiye şefliği için soruşturma istiyoruz. Çevre şehircilik inceleme yapıyor, konuyu yargı yoluna götüreceğiz, affedilecek suç değil. Vergisini, faturasını kesen mimarlar, işi hakkıyla yapan şantiye şefleri çekiliyorlar, sektörümüz giderek niteliksiz kötü niyetli insanların eline kalıyor. Bundan şehir kaybedecek" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.