1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. VALİ'NİN HAKLI ŞİKAYETİ
VALİ'NİN HAKLI ŞİKAYETİ

VALİ'NİN HAKLI ŞİKAYETİ

Gaziantep'te, Ticaret Odası tarafından 'Küresel Enerji Sektöründeki Gelişmeler ve Bölgesel Etkileri' konulu panel düzenlendi.

A+A-

 Panele Vali Ali Yerlikaya, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, oda başkanları ve davetliler katıldı.  Gaziantep'e yıllık 200 milyon altyapı yatırımı isteyen Vali Ali Yerlikaya, ibadethanelerin borçlarından dolayı ısınma ve soğutma aboneliklerinin kesildiğini belirterek bunun yapılandırılmasını istedi. Vali Ali Yerlikaya,1/1000'lik planları yapılmayan kırsal kesimde insanların abone olamadığını da gündeme getirerek, "Hiç yapılmıyorsa şu anda köylerimizde 10'ar tane ev yapılıyor. Kayıp kaçağı teşvik ediyorsun. Bu insanlar bir şekilde elektriğe ulaşacak. Hep beraber biraraya gelerek bu sorunu çözmemiz lazım. Plan olmayınca belediye de haklı vatandaş da haklı. Artık şu sorunu çözün çok sevap alacaksınız" dedi. Salondaki yetkililerin sorun çözülüyor sözleri üzerine Vali Yerlikaya, "En kısa zamanda bu konuyla ilgili kanun çıkacağı müjdesini duymuş olduk" dedi.

YERLİKAYA: BELEDİYE DE HAKLI VATANDAŞ DA

Vali Ali Yerlikaya, 2 milyon nüfusu olan Gaziantep'te 450 bin de mülteci olduğunu belirterek, "Yerinde duramayan bir şehiriz, sanayi, ekonomi şehriyiz. 174 ülkeye mal satıyoruz. Ankara'yı geçtik 5.nci olduk. Dinamik bir şehiriz. Bulunduğumuz yere sığmıyoruz" dedi.  'Herşeyin başı enerji' diyen Yerlikaya, yeni mahalle olan köy muhtarlarıyla görüştüklerini, buraların en büyük sıkıntısının abone olamamaları olduğunu dile getirdi. Vali Yerlikaya, "Şöyle bir sıkıntımız var. Abone olamıyoruz. Benim köylerimde uygulama imar planı yok. 5 binlik, binlik imar planı yok. Köylere kırsal kesime imar uygulaması, 1/1000'lik plan ne zaman gelecek diye sorduk. Herşey çok iyi giderse 5 yıldan önce olması mümkün değil dediler. Ne yapacağız? Şu andaki kanuna göre inşaat ruhsatı yok ise abone olamıyorsunuz. Hiç yapılmıyorsa şu anda köylerimizde 10'ar tane ev yapılıyor. Kayıp kaçağı teşvik ediyorsun. Bu insanlar bir şekilde elektriğe ulaşak. Hep beraber biraraya gelerek bu sorunu çözmemiz lazım. Plan olmayınca belediye de haklı vatandaş da haklı. Artık şu sorunu çözün çok sevap alacaksınız" dedi." diye konuştu. Salondaki yetkililerin sorun çözülüyor sözleri üzerine Vali Yerlikaya, "En kısa zamanda bu konuyla ilgili kanun çıkacağı müjdesini duymuş olduk" dedi.

128 MİLYON BİZE YETMEZ

Gaziantep'in elektrik tüketiminde Türkiye'deki büyüme hızından 2 kat, AB ülkelerinden 30 kat fazla olduğunu belirten Yerlikaya, Gaziantep'e yapılacak yatırımların nelerelere yapılacağıyla ilgili gerekli bilgilendirmenin yapılmasını istedi. Vali Yerlikaya, böyle hızlı büyüyen bir şehre 4-5 yıl, yılda 200 Milyon TL'lik yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Yerlikaya, "128 milyon bize yetmez" dedi.

ELİNİ AÇAR, BİZE BEDDUA EDER

İbadethanelerin soğutma ve ısınma aboneliklerinin çoğunun iptal edildiğini, borçlarından dolayı kesildiğini belirten Yerlikaya, "Çok üzüldüm. Aydınlatma kesilmiyor ama diğeri kesilmiş. Bunu yapılandıralım, pazarlamanın başında bulunan arkadaşın fellik fellik gezmesi lazım, yol gösterici olmamız, kolaylaştırıcı olmamız lazım. Yoksa insanlar 52 derece sıcakta elini açar bize beddua eder" dedi.

YILMAZ:BAŞKA ÇAREMİZ YOK

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, "16 Nisan referandumundan sonra geleceğe bakmaktan, yeni stratejiler geliştirmekten başka çaremiz yok. Enerji sektöründe diğer sektörlerden daha fazla ve daha hızlı gelişmeliyiz" dedi. Panelde konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Cumhuriyetin 100'üncü yılında Türkiye'nin güçlü bir enerji ticareti olan ülke olmasını hedeflediklerini belirtti. 

ENERJİDE TİCARET MERKEZİ OLMAK İSTİYORUZ

Türkiye'nin artık köprü değil, ticaret merkezi olmak istediğini ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:"Gaziantep Türkiye'nin dinamo şehirlerinden bir tanesi, Türkiye'nin büyümesine çok büyük katkı veren bir şehridir. Dolayısıyla bunları dikkate alarak, elektrik alt yapısındaki yatırımlarımızı dikkate alarak, biraz daha arttırmalıyız. Cumhurbaşkanımızın tabiri ile bir damla petrolün, bir damla kandan değerli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu anlayış şuan dünyada var olan savaşları tetikliyor. Biz devlet olarak Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Türkiye'nin güçlü bir enerji ticareti olan bir ülke olmasını istiyoruz. Eskiden Türkiye'den köprü olarak bahsedilirdi; biz yalnız köprü olmak istemiyoruz aynı zamanda ticaret merkezi olmak istiyoruz. Türkiye bu yolda hızlı adımlar atacak ve Gaziantep bu yolda önemli bir şehir olacaktır" diye konuştu.

GAZİANTEP'E POZİTİF AYRIMCILIK

'Özellikle 16 Nisan referandumundan sonra geleceğe bakmaktan, yeni stratejiler geliştirmekten başka çaremiz yok' diyen Yılmaz, "Şunu belirtmek isterim ki enerji sektöründe diğer sektörlerden daha fazla ve daha hızlı gelişmeliyiz. Bu hedefimiz doğrultusunda şu sıralarda çeşitli görüşlerini topladığımız düzenleme ile küçük güçte ve kendi ihtiyacını karşılayacak enerji üretecek vatandaşlarımızın önünü açmak için üzerimize düşen görevi yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Özellikle Gaziantep gibi güneşlenme süresi uzun olan bölgelerde su için kullanılan güneş panellerin yerini birkaç yıl içerisinde elektrik üreten paneller alacaktır. Gaziantep'te Oğuzeli'nin yanısıra İslahiye,Nurdağı, Araban'da doğalgaza kavuşacak. Gaziantep Türkiye'nin iki katı büyüyor. Bunun altyapı anlamında negatif yönleri de oluyor. Gaziantep'e pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Ben Gaziantep'ten doyuyorum. Salçamı, dolmalığımı, tatlı ve fıstığım buradan geliyor" dedi. 

TANCAN:YENİLENEBİLİR ENERJİNİN AĞIRLIĞINI ARTIRMALIYIZ

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, enerji tüketiminin 2002 yılına göre iki kat arttığını belirtti. Hedeflerinin elektrik üretimindeki yenilenebilir enerji kaynaklarının ağırlığını artırmak olduğunu belirten Tancan, "Nükleer enerjisi sistemi dahil etmek önemli bir alternatif olarak ön plana çıkmaktadır. Yerli kanaklarımızın da ekonomiye kaandırılması amaçlanmıştır" dedi. 

YERLİLEŞTİRMEYİ ÖN PLANA ALDIK

Vatandaşların kaliteli ve kesintisiz olarak elektrik enerjisine erişimlerinin sağlanması için iletim ve dağıtım altyapısının rehabilite edilmesinin sağlanacağını belirten Tancan, "İşleyen bir enerji verimliliği sektörü oluşturulması sağlanacaktır. Maden politikaları daha stratejik bir bakış açısı ile ele alınacaktır. Ülkemizin iç piyasasını canlandırmak, altyapılarımızı güçlendirmek ve dışa bağımlılıktan soyutlanarak daha üretken bir ülke konumuna gelmek adına yerlileştirme faaliyetlerini ön plana aldık" diye konuştu. 

ÖNE ÇIKAN KRİTERLER

Güneş enerjisinin yanısıra, rüzgar enerjisi içinde yarışma yapılacağını belirten Tancan, "Milli Enerji ve Madem Politikamızın üç ana hedefinden biri olan öngörülebililirlik hedefinin tam olarak işlerlik kazanabilmesi için tedarik altyapısının geliştirilmesi, KİT'lerin yeniden yapılanndırılması, doğalgaz ve elektrik piyasalarının geliştirilmesi ile birlikte maden politikalarının geliştirilmesi öne çıkan kriterlerdir" dedi.

HIDIROĞLU:BUNUNLA İŞ BİTMİYOR

Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, enerji ithalatçısı bir ülke olduğumuzu, bunun sonunda da cari açıkla mücadele etmek zorunda kaldığımızı belirtti. Enerji koridoru olduğumuzu ama bununla iş bitmediğini söyleyen Hıdıroğlu, "Tüm dünyada sürdürülebilir bir kalkınma ve de barş için sektöün yönetimi ve kaynakların verimli kullanımı nefes almak kadar önemli bir hal alıyor" dedi.

ÇUVALDIZI KENDİMİZE BATIRMALIYIZ

'Enerjinin verimli kullanılması noktasında hatalarımız olduğunu düşünüyorum' diyen Hıdıroğlu, "Bir ekonomide çarkların dönüp dönmediğine baktığımız verilerden biride sanayideki enerji tüketimidir. Örneğin Gaziantep OSB'de Türkiye'nin bir çok ilinden daha fazla elektrik tüketiliyor. Sanayide en çok sıkıntısını çektiğimiz konuların başında verimlilik geliyor. Girdi maliyetlerinin yüksekliğinden hepimiz şikayetçiyiz.Peki girdilerin en pahalısı olan enerjiyi ne kadar verimli kullanıyoruz? Bu noktada çuvaldızı kendimize batırmak zorundayız" dedi.

MAKİNALARIMIZI DEĞİŞTİRMELİYİZ

Sanayide bir ürün elde etmek için Avrupalının iki katı enerji kullanıldığını dile getiren Hıdıroğlu, "Enerjiden tasarruf etmeliyiz, verimli kullanmalıyızki kar marjlarımızı yukarıya çekebilelim. Makina haklarımızı daha az enerji kullanan makinalarla değiştirmeliyiz. İşletmelerimizi verimli ve temiz enerji kullanan işletmeler haline dönüştürmeliyiz. Sadece enerji fiyatlarını düşürün, serzenişi yetmez, eğrilikleri hep birlikte düzeltmeliyiz, üzerimize düşeni yapmalıyız" dedi.

ŞAHİN:ENERJİ MASTER PLANINI HER ŞEHİR YAPMALI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, enerjide çeşitlilik ve verimliliğin önemine dikkat çekti. Şahin, ISO enerji sertifikası aldıklarını, ulaşım ve imar master planları yaptıklarını, enerji master planı da yapmaları gerektiğini söyledi. Şahin, "Enerji master planını her şehir yapmalı" dedi. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, solar otopark ve biogazdan enerji elde etmek için yaptıkları çalışmaları anlattı. Konuşmanın ardından Vali Ali Yerlikaya ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından Mustafa Yılmaz hediye verildi.

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum