1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali gürültüye karşı
Vali gürültüye karşı

Vali gürültüye karşı

Sadece eğitim, trafik, konut değil, gürültü de kentimizin öncelikli sorunları arasında. Ne kadar ceza yazılırsa yazılsın, ne kadar uyarılarda bulunulursa...

A+A-

Sadece eğitim, trafik, konut değil, gürültü de kentimizin öncelikli sorunları arasında. Ne kadar ceza yazılırsa yazılsın, ne kadar uyarılarda bulunulursa bulunulsun gürültünün önüne tam olarak geçilemiyor. Düğün konvoyları, havai fişekler, düğünlerde sıkılan silahlar, korna sesleri adeta kaderimiz haline geldi. Esnafından, sanayicisine, bürokratından siyasetçisine herkes gürültü konusunda dertli. Gazete olarak sürekli gündeme getirdiğimiz gürültü konusunda Ökkeş Özekşi'nin Haftaya Bakış köşesinde "Gürültüden onlar da şikayetçi mi ?" dediği kent yöneticileri  ile STK yetkililerinden ses geldi.  Gaziantep Valisi Erdal Ata "evet ben de şikayetçiyim"derken, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu başta olmak üzere herkes gürültüden şikayetçi olduklarını dile getirdi.

*Vali Erdal Ata, Gaziantep'in gürültülü bir şehir olduğunu, gürültünün önüne geçilebilmesi için eğitimi işaret ederken, gürültüyle mücadele konusunda yetkili birimlerin boş durmadığının da altını çizdi. Vali Ata, "Başka bir ilde düğün konvoylarına Gaziantep ve Güneydoğu'daki şekliyle rastlayamazsınız" dedi. 

*Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, gürültüyle mücadele etmenin en etkili yolunun eğitim olacağını, şehirlerde gürültüyü azaltmanın ancak eğitimle çözüleceğini söyledi. Tahmazoğlu, korna çalmanın ihtiyaç olduğunu, ancak lüzumsuz çalmaları engellemek gerektiğini belirtti.

*Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Havai fişeğin lisanslı olması gerektiğini ve lisanslı kişiler tarafından satılması gerektiğini belirterek, "Havai fişek özel izinle alınmalı. Maalesef bakkaldan alıp atıyorlar. Beni en çok bu rahatsız ediyor. Bunun bir çaresi bulunmalı" dedi.

*Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Başar Küçükparmak, şehrin yakınındaki yazlık evlerinde, bağevlerinde çok fazla sıkılan silah seslerinden rahatsız olduğunu belirterek, "Silah sıkılması hem gürültü, hem de tehlike anlamında önemli bir sorun" dedi.

*Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, gürültülü bir şehir olduğumuzu belirterek, "Durup dururken korna çalmayı seviyoruz. Düğün konvoyları, düğünlerde sıkılan silahlar, havai fişekler bıktırdı. Kornanın yanısıra egzoz gürültüsü de rahatsız edici boyuta ulaştı" dedi.

Gaziantep Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı İsmet Özcan, gürültü sorununun eğitimle ilgili, daha çok kültürle ilgili olduğunu belirterek, "Çocuklar korkuyor. Hastası olan, işe erken gidecek olanlar, okula giden çocukları düşünmeliyiz" dedi.

NELER SÖYLEDİLER?

512 ARAÇ TRAFİKTEN MEN EDİLDİ

Vali Erdal Ata, kentimizde gürültü ile yoğun şekilde mücadele edildiğini söyledi. Gürültü ile ilgili  trafikte 2014 yılında 5649 denetim yapıldığını belirten Ata, düğün konvoyu, düğün salonları, havai fişek denetimlerinde 520 bin 427 liralık ceza yazılırken, 512 aracın trafikten men edildiğini söyledi.

EĞİTİMLE ÖNLENİR

İzinsiz müzik, çevreyi rahatsız etme, havai fişek denetimlerinde vatandaşlara 3 yılda 772 bin 246 TL ceza yazıldığını belirten Vali Ata, "İzinsiz müzik çalanlara 153.620, çevreyi rahatsız edenlere 221.851, havai fişek 396.775 ceza yazıldı. Her vatandaşın başına polis zabıta dikemezsiniz. Gürültü konusu tamamen eğitimle ilgili konular. Gecenin 12'sinden sonra düğün konvoyunda direksiyon başında korna çalanları anlamak mümkün değil" dedi.

RİZE'DE AZALTMIŞTIM

Gaziantep'in gürültülü bir şehir olduğunu, korna, havai fişek, düğün konvoylarının yanısıra, bağevlerinde, mesken mahal dışında silah sıkanlarında olduğunu belirten Vali Ata, "Çevreyi rahatsız eden kişi ya da kuruluşlar için gerekli yasal işlemler yapılıyor. Ben Rize'de görev yaptığım ilk yıllarda  silah atılması olayı çoktu. Özellikle milli maçlarda veya Rize'nin galip geldiği maçlarda ortalık savaş alanına dönerdi. Mücadele ede ede, işlem yapa yapa bunu azalttık. Rize'de görev süremin başı ile sonuna bakıldığında silah atılma olaylarının ne kadar azaldığı görülebilir" diye konuştu.

DÜĞÜN KONVOYLARI BURAYA ÖZGÜ 

Gaziantep'teki düğün konvoyu olayının çoğu ilde olmadığını, biraz Güneydoğuya ait bir gelenek olduğunu dile getiren Vali Ata, "Özellikle batı illerinde özel günlerde, belli saatlerde, belediye etkinliklerinde havai fişek olayı var.  Kimsenin çevreyi rahatsız etmeye hakkı yok. Gürültüyle mücadele konusunda gereken çalışmalar yapılıyor, bundan sonra da yapılacak" dedi.

GÜRÜLTÜNÜN ÖNÜNE EĞİTİMLE GEÇİLİR

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, gürültüyle mücadele etmenin en etkili yolunun eğitim olacağını, şehirlerde gürültüyü azaltmanın ancak eğitimle çözüleceğini söyledi. Korna çalmanın ihtiyaç olduğunu, ancak lüzumsuz çalmaları engellemek gerektiğini söyleyen Tahmazoğlu, "Korna sesi beni de rahatsız ediyor." dedi.

Şehirde görüntü ve gürültü kirliliğinin önüne geçmek için belediye olarak çalışmalarının sürdüğünü belirten Tahmazoğlu, bunlardan birinin de eski garajlardaki işyerlerini şehrin dışına taşımak olduğunu belirtti. Tahmazoğlu, "Bir ay içinde eski garajlardaki dükkanlar taşınacak. Böylece bölgede hem görüntü, hem gürültü kirliliğinin önüne geçilmiş olacak" dedi.

ZAMANLI ZAMANSIZ ATILIYOR

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, korna sesi, havai fişek başta olmak üzere gürültü kirliliğinin herkesimi rahatsız ettiğini söyledi. Konukoğlu, "Artık milletin bu işlerden uzak durması lazım. Havai fişek zamanlı zamansız her yerde atılıyor. Özellikle hafta sonları yoğun oluyor. Doğru bir şey değil" dedi.

ÇALIŞMA YAPILMALI

Havai fişek için emniyetten ve ilgili birimlerden izin alınması gerektiğini, bu işin belli bir kural çerçevesinde yapılması gerektiğini söyleyen Konukoğlu, "Saat 21'den önce yapılması için bir çalışma yapılmalı. Gecenin 12'sinde havai fişet atılmamalı. Silah gibi güm güm ses çıkarıyor" dedi.

HAVAİ FİŞEK LİSANSLI OLMALI

10 sene önce havai fişek diye bir şeyin sözkonusu olmadığını, bu kadar serbest oluşuna bir anlam veremediğini söyleyen Konukoğlu, "Neticede Allah korusun, ters döndüğü zaman, evine düşse evini yakar önüne. Havai fişeğin lisanslı olması gerek ve lisanslı kişiler tarafından yapılmalı. Özel izinle alınmalı. Maalesef bakkaldan alıp atıyorlar. Beni en çok bu rahatsız ediyor. Bunun bir çaresi bulunmalı. Bu bir düzene girmeli. Yönetmelikse yönetmelik çıkarılmalı, ne yapılması gerekiyorsa o çalışmanın yapılması lazım" diye konuştu.

BAĞEVLERİNDE ÇOK SİLAH SIKILIYOR

Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Başar Küçükparmak, şehirde gürültü oranının fazla olduğunu, bu konudan herkesin rahatsız olduğunu söyledi. Küçükparmak, en çok havai fişekler ve şehrin yakınındaki yazlık evlerinde, bağevlerinde çok fazla sıkılan silah seslerinden rahatsız olduğunu belirterek, "Silah sıkılması hem gürültü, hem de tehlike anlamında önemli bir sorun. Belli bir saati yok. Günün her saati silah sesleri duyabiliyorsunuz" dedi.

Küçükparmak, İbrahimli bölgesinin nüfus yoğunluğu nedeniyle trafikte de yoğun ollduğunu ve bu yoğunluğun beraberinde trafikte gürültüyü de neden olduğunu söyledi.

KORNA ÇALMAYI SEVİYORUZ

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, gürültülü bir şehir olduğumuz, bunun kişilerle alakalı olduğunu belirterek, "Durup dururken korna çalmayı seviyoruz. Düğün konvoyları, düğünlerde sıkılan silahlar, havai fişekler bıktırdı. Kornanın yanısıra egzoz gürültüsü de rahatsız edici boyuta ulaştı" dedi.

Anaokulu çağından başlayıp gürültü konusunda eğitim verilmesi gerektiğini söyleyen Arıkan, "Belki biz görmeyiz ama ileride sessiz bir şehir haline geliriz. Şehirde havai fişekler yasaklanmalı, düğün konvoyları yasaklanmalı, caydırıcı cezalar verilmeli. Çünkü biz cezai durumlardan anlıyoruz" diye konuştu.

 

YURTDIŞINDA YOK

 

Gürültülü şehirlere bakıldığında doğu illerinin öne çıktığını ifade eden Arıkan, "Güneydoğu bölgesinde şehirler genelde gürültülü. Batı daha sessiz. Yurtdışında zaten gürültü yok. Herkes birbirine sevgi saygı çerçevesinde. Gürültü konusunda caydırıcı yasalar gerekiyor" dedi.

RAHATSIZ OLUYORUZ

Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci, Gaziantep'in gürültülü bir kent olduğunu, bunda büyük bir şehir, metropol bir şehir olmasının etkili olduğunu belirterek, "Metropol kentlerin içinde gürüntünün bu kadar olmadığı yerlerde var. Bu konuda bu kenti yönetenler ve bu kente yaşayan vatandaşların duyarlı olması gerekiyor. Korna sesinden, hava fişek, silah sesinden, rahatsız oluyoruz. Pat pat umarsız, kontrolsüz şekilde sıkılan silahlar can güvenliğini de tehdit ediyor. Düğünlerimizde gürültülü olmaya başladı" dedi.

KENT KONSEYİNDE GÜNDEME GELECEKTİR

"Gecenin bir yarısından sonra insanları rahatsız etmenin ne anlamı var' diyen Demirci, "Sevinç, mutluluk yaşanması doğal ama bunu da belli kurallar çerçevesinde yaşamak lazım. Hem denetim hem de vatandaşında biraz bu konuda eğitilmesi, çevre bilininin oluşturulması lazım. Avrupa kentlerinde korna yok, modern ve çağdaş kentlerde bu kadar kornaya basılmaz. Araç kullanıcıları duyarlı olmalı. Gürültünün önüne geçilmesi için cezalar uygulanmalı. Kent konseyinde, yürütmede kentin bu konudaki sorunu da mutlaka gündeme gelecektir. Hepimiz huzurlu bir kentte yaşamak istiyoruz" diye konuştu.

BELLİ BİR SAATTEN SONRA OLMAMALI

Gaziantep Servis Araçları İşletmecileri Odası Başkanı İsmet Özcan, gürültü sorununun eğitimle ilgili, daha çok kültürle ilgili olduğunu belirterek, "Korna çalmayın diye bizde servis araçlarına afişler asmıştık. Bunun faydasını gördük. Hava fişekler belli bir saata kadar olabilir ama 10'dan 11'den sonra olmaması gerek. Çocuklar korkuyor. Hastası olan, işe erken gidecek olanlar, okula giden çocukları düşünmeliyiz" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum