1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali göz açtırmayacak
Vali göz açtırmayacak

Vali göz açtırmayacak

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Gaziantep'te öğrenci, öğretmen ve velilerin daha güvenli ve huzurlu bir eğitim-öğretim yılı geçirmeleri için bir dizi önlem alındı.

A+A-

 Vali Ali Yerlikaya, okulların güvenliği ve uyuşturucuyla mücadele noktasında, okul çevrelerinde aldıkları tedbirleri gazetecilerle paylaştı. Öncelikli olarak 50 okul belirlediklerini, bu okulları MOBESE sistemine entegre edeceklerini belirten Vali Yerlikaya, "Bu okulların tek girişi olacak, ikişer tane de özel güvenlikçi alınacak. Okul önlerine son derece dikkat ediyoruz. Gözümüzü dört açıyoruz" dedi. Metruk binaları tesbit ettiklerini ve bunların yıkılacağını söyleyen Yerlikaya, internet kafelerin daha sık denetleneceğini belirtti. Yerlikaya ayrıca okul müdürlerinin ve Valinin başkanlığında asayiş toplantısı yapar gibi okul huzurunun devamının sağlanması yönünde toplantılar yapacağını ifade etti.

520 BİN ÖĞRENCİMİZ VAR

Valilikte yeni eğitim öğretim yılının açılışı nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Vali Ali Yerlikaya, Türkiye'de 18 Milyon, Gaziantep'te 520 bin öğrencinin, eğitim öğretime başladığını söyledi. 'Çok büyük bir aileyiz, çok büyük bir eğitimci ordumuz var' diyen Yerlikaya, "26 bin 500 öğretmenimiz, 1063 tane resmi okulumuz, 102 tane de özel okulumuz var. 1165 okulumuzda 26 bin 500 öğretmenimizle eğitim öğretime başladık. Hayırlı, kazasız belasız geçmiş dönemlerden daha başarılı, daha güzele giden bir eğitim öğretim dönemi olmasını temenni ediyorum" dedi.

FARKINDALIK OLUŞTURACAĞIZ

Bu yıl eğitim öğretim dönemine farklı bir şekilde hazırlandıklarını anlatan Yerlikaya, "Konumuz okul ve okul çevresi güvenliği ile ilgili. İçişleri bakanlığımız ve milli eğitim bakanlığımızın ortak çalışmalarıyla 81 il valilikleri toplum ve okul çevresi güvenliği ile ilgili daha farkındalık oluşturan bir hazırlık süreci yaşıyor. Gaziantep'te bizler valilik, jandarma, emniyet, milli eğitim olarak 1165 okulumuzun eğitim öğretime güvenli bir şekilde hazırlanması, eğitim öğretimin başlamasından tatile girmesine kadar okul içi, bahçesi ve çevresinin güvenlikle ilgili gelmiş olduğu güvenlik önleyici, koruyucu hizmetlerin daha ileriye gitmesiyle ilgili gayretler gösteriyoruz" dedi.

50 OKUL BELİRLEDİK

Öncelikle tüm okulları güvenlik öncelikli 3 gruba ayırdıklarını dile getiren Yerlikaya şunları söyledi:"Birinci grup güvenlikte diğerlerine nisbeten daha hassas olmamızı gerektiren okullar. Bunun sayısı 50. Bu 50 okulu çevre güvenliği ile ilgili MOBESE sistemine entegre ediyoruz. Yılbaşına kadar bunu tamamlayacağız. 50 okulumuzun tek girişleri var. Diğer girişleri kapatıp sadece kontrollü olarak bir kapıdan çalıştıracağız. 50 okulumuza ikişer tane özel güvenlik alıyoruz. Bunların mesai saatlerini milli eğitim ve okul müdürlüğümüz ayarlayacak. Bir ay içinde özel güvenlikçiler başlıyor, yılbaşına kadar da kent güvenlik yönetim sistemi okullarda tamamlanacak."

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI DA DAHİL OLACAK

Vali Yerlikaya, ikinci almış oldukları kararın ise özel öğretim kurumlarıyla ilgili olduğunu belirterek, "102 tane özel öğretim kurumumuz var. Ticaret odasında bunların idarecileri, sahipleriyle toplantı yaptık. Onlara dedikki, sizinde kent güvenlik yönetim sistemine entegre olmanız lazım. Onlara bu talebimizi ilettik onlarda inşallah engeç birinci aya kadar bu sisteme dahil olacaklar" dedi.

TÜRKİYE'DE İLK BİZ YAPIYORUZ

Vali Yerlikaya 3. ncü kararla ilgili de şöyle konuştu:"Şu anda 133 tane inşaat aşamasında olupta geçici kabülü henüz bitmemiş ve milli eğitim müdürlüğümüze henüz teslim etmediğimiz okullarımız var. Bunu Türkiye'de ilk biz yapıyoruz. Bu okulların ilçe merkezlerinde olanlarının tamamının çevre güvenliğini MOBESE sistemine entegre ediyoruz" dedi.

SERVİS ARAÇLARI GENÇLEŞTİRİLMELİ

Serviscilerle Ticaret odasında toplantı yaptıklarını da anlatan Yerlikaya konuşmasını şöyle sürdürdü:"Araçların gençleştirilmesini istedik. 10-12 yaş arasında 350'ye yakın servis aracı var. Okullarının mesafelerine göre bulundukları il, ilçe durumuna göre her yıl okul açılmadan önce okul aile birlikleri bunların ihalelerini yapıyor. Bu ihalelerin şeffaf ve hakkaniyetli olmasını ilgili il milli eğitim müdürlüğümüz gözetiyor. STK olarak ticaret odamız ve servis araçları hizmet odası iki taraf biraraya gelsin, servisin kalitesini, hizmetin kalitesini düşürmeden hareket ederek daha genç araçları alabilmek adına hibe miktarlarıyla ilgili bir kural belirlesin ve bu kural herkes tarafındanda uygulansın diyoruz."

OKUL MÜDÜRLERİ ASAYİŞ TOPLANTISI YAPACAK

'Tüm okul müdürleri okul güvenliği çevre güvenliği konusunda bulunduğu yerin mülki idari amiri, jandarması polisi gibidir' diyen Yerlikaya, "Bu şehirde valinin başkanlığında asayiş toplantısı yapar gibi okul müdürleri de okul huzurunun devamının sağlanması, bunu aksatan ne varsa bunun paylaşılmasıyla ilgili toplantı yapacaklar. Bunuda tutanağa bağlayacaklar ve bizide haberdar edecekler" dedi.

GÖZÜMÜZÜ DÖRT AÇIYORUZ

Uyuşturucuyla hep beraber mücadele edilmesi gerektiğini dile getiren Vali Yerlikaya, "Uyuşturunun engellenmesi, varsa uyuşturucuyla imtihan edilen bir gencimiz, bir yetişkinimiz, bir yavrumuz bunlar Oya Bahadır'da, AMATEM'de tedavi süreçleriyle buluşturulmalı. Bunlar bizim gencimiz, bunlar bizim hemşehrimiz, bunları ayıplamadan, kınamadan tekrar topluma kazandırmalıyız. Bu noktada hem emniyetimiz, hem jandarmamız, hem sağlık hizmet sunucularımız, Oya Bahadır ve AMATEM'deki arkadaşlarımızın gerçekten takdire şayan hizmetleri var. Buradan şunu söylemek istiyorum okul önlerine son derece dikkat ediyoruz. Gözümüzü dört açıyoruz. Bakın metruk binalarla ilgili biz bir tarama yaptık varolan tüm metruk binaların tesbitini yaptık. Bunların yıkılması sağlanacak. Tüm okul civarlarındaki internet kafeleri, okul civarında olmayanlarında takibi, yasaya aykırı tutum ve davranışları olanlar varsa onların cezai işemlerinin yapılması bunlarla ilgili daha sık daha sabırlı çalışıyoruz" diye konuştu.

BASINA TEŞEKKÜR

Basına da teşekkür eden Vali Yerlikaya,"Basının eğitimle ilgili eleştirilerindende memnunuz, takdirlerindende memnunuz. Şimdi aynı hizmetlerin 20017-2018'de de devam etmesini rica ediyorum. Sizler 2.5 milyon şehrimizin aynasısınız. Şehirde  eksiklik varsa yansıtıyorsunuz, takdirlik varsa onuda paylaşıyorsunuz. Okul çevresi ve güvenliği ile ilgili beraber çalışacağız. Ben şehrimde sadece MOBESE sistemiyle, sadece emniyet, jandarma, sadece okul müdürlerinin gayretleriyle değil aynı zamanda ailelerimizin, kıymetli medyamızın da katkısıyla geçen yıllardan çok daha güzel bir güvenlik hizmetinin sunulacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum