1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vali Erdal Ata yalanladı
Vali Erdal Ata yalanladı

Vali Erdal Ata yalanladı

Alman Devlet Televizyonu Kanal 1 (ARD), Irak-Şam İslam Devletine (IŞİD) destek vermek için Türkiye üzerinden Suriye ve Kuzey Irak'a giden militanların Gaziantep'teki...

A+A-

Alman Devlet Televizyonu Kanal 1 (ARD), Irak-Şam İslam Devletine (IŞİD) destek vermek için Türkiye üzerinden Suriye ve Kuzey Irak'a giden militanların Gaziantep'teki eğitim kampında eğitim gördükleri yönünde ilginç bir habere imza attı. ARD Panaroma programında Halil Gülbeyaz imzasıyla yayınlanan haberde, Gaziantep'te terör örgütü IŞİD için savaşmak üzere gençlerin kampta nasıl örgütlendikleri ve tel sınırlar üzerinden "kontrolsüz" bir biçimde Suriye ve Kuzey Irak'a geçtikleri görüntülendi. 

MİT'İN ORGANİZASYONUYLA GERÇEKLEŞİYOR"

Hamburg'da İŞİD'e katılan ve üç Alevi kökenli mağdur ailelere refakatlık eden avukat Mahmut Erdem, Avrupa'dan gençlerin Türk İstihbaratı MİT operasyonuyla beyinlerinin yıkanıp kamplara götürüldüğünü ileri sürdü.

"CAMİLER İŞİD“İN KAYNAK YUVASI”

Avukat Mahmut Erdem ayrıca ARD'ye verdiği demecinde Avrupa'da camilerin IŞİD için kaynak yuvaları öldüğünü belirterek "Camiler terör yuvası olmaktan çıkmalı. MİT bu işin içinde. Herşey planlı ve organizasyonlu yapılıyor. Gençler Gaziantep'teki terör kampından Suriye ve Kuzey Irak'a götürülüyor. Sınırlarda hiç kontrol yapılmıyor" diye konuştu.

Yaklaşık dokuz aydan beri IŞİD'e katılan gençlerin aileleri ile yakından görüşen ve ilgili uzmanlarla konuyu masaya yatıran Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Milletvekili Ali Rıza Şimşek ARD'ye verdiği demecinde, gençlerin radikalleşmesinin bir an önce önlenmesi gerektiğini belirterek, bu konuda ailelere, sivil toplum örgütlerine, okullara ve gençlik dairelereine büyük sorumluluklar düştüğünü söyledcı örgütler (selafistler) konusunda çok iyi aydınlatılması gerektiğini ifade eden Şimşek, Alman güvenlik dairelerinin şu anda Almanya İçişleri bakanlarının ortaklaşa aldıkları kararlar doğrultusunda bir çalışma grubunun Suriye'ye cihat için giden gençler ve geri dönüşlerinin zorlaştırılması konusunda çalışmalar çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

ŞİMŞEK: "TÜRKİYE'DE SINIRLAR KONTROL EDİLMİYOR"

NATO üyesi ülkelerin sınırların daha iyi ve hassas kontrol edilmesi konusunda Türkiye'ye baskı yapılması gerektiğini belirten Şimşek,"Suriye'den Türkiye'ye bazı aşırı islamcı terör gruplarının burada hastanelerde tedavi gördükleri ve Türkiye tarafından lojistik destek verildiği iddia edilmektedir. Eğer iddialar doğru ise Türkiye bu konuda desteğini derhal çekmelidir. Güvenlik güçleri bu konuda daha hassas olmalı' şeklinde konuştu. 

VALİ ATA: GAZİANTEP'TE IŞİD KAMPI İDDİALARI ASILSIZ

Gaziantep Valisi Erdal Ata, son günlerde uluslararası medyada IŞİD terör örgütünün kentte kurduğu kampta eğitim verdiği kişileri Suriye'ye gönderdiği haberleri üzerine açıklama yaparak bu iddiaları yalanladı. Açıklamada, bu tür haberlerin amacının, hükümeti uluslararası seviyede itibarsızlaştırmak olduğu görüşü savunuldu.

ORTAYA ATILAN İDDALAR KURMACA VE ASILSIZ 

Gaziantep Valiliği'nden Vali Erdal Ata imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, son günlerde uluslararası medya organlarında Gaziantep'in IŞİD tarafından 'üs bölgesi' olarak kullanıldığı ve oluşturduğu kamplarda örgüt elemanlarının eğitildiği iddialarının yer aldığı kaydedildi. Ortaya atılan iddiaların tamamen kurmaca ve asılsız olduğu belirtilen valilik açıklamasında şunlar söylendi:

AMAÇ ÜLKEMİZİ İTİBARSIZLAŞTIRMAK 

 

"Son günlerde, bazı iç ve dış, ulusal ve yerel yayın yapan medya organlarınca IŞİD terör örgütünün ilimizi üs bölgesi olarak kullandığı ve oluşturduğu kamplarda örgüt elemanlarına eğitim vererek Suriye’ye gönderdiği şeklinde asılsız haberler yapıldığı müşahede edilmektedir. Yapılan incelemelerde haberde geçen görüntülerin nerede, ne zaman ve ne amaçla çekildiğinin belli olmadığı, bahsedilen iddiaların dayanaksız ve kurmaca olduğu açıkça görülmüştür. Bahse konu haberlerin mesnetsiz ve asılsız olduğu, amacın tamamen mevcut hükümeti ve onun üzerinden dolaylı olarak ülkemizi uluslararası seviyede itibarsızlaştırmak, ülkemizin ilerleme yolunda önünün kesilmesine yönelik çaba ve girişimler olduğu değerlendirilmektedir. Halkımızın bu tür asılsız haberlere itibar etmeyeceğine ve her zaman devletine olan inanç ve güvenini diri tutarak şer odakları ile mücadelede yanımızda olacağına dair inancımız tamdır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur " dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.