1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Vali Erdal Ata açıkladı
Vali Erdal Ata açıkladı

Vali Erdal Ata açıkladı

Gaziantep Valisi Erdal Ata,  4 kişinin hayatını kaybettiği, 3'ü polis olmak üzere 20 kişinin yaralandığı olaylarla ilgili sağduyu çağrısı yaptı...

A+A-

Gaziantep Valisi Erdal Ata,  4 kişinin hayatını kaybettiği, 3'ü polis olmak üzere 20 kişinin yaralandığı olaylarla ilgili sağduyu çağrısı yaptı ve gerektiğinde Tugayda askerin hazır beklediğini söyledi.

Kobani'deki IŞİD saldırılarını protesto eden grupların açtığı ateş sonucu 4 kişinin hayatını kaybettiği Gaziantep'te yaşanan üzücü olaylara ilişkin Vali Erdal Ata başkanlığında basın toplantısı düzenlendi. Valilik toplantı salonundaki toplantıya, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Derya Bakbak, Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, CHP Gaziantep milletvekilleri Ali Serindağ ve Mehmet Şeker, Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Gezer ve birçok sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. 

Gaziantep Valisi Erdal Ata, ülkemizin Suriye sınırında meydana gelen çatışma ve kargaşa nedeniyle can ve mal emniyetinden duydukları endişeyle, ülkemize sığınan insanlara devletin imkanları ölçüsünde her türlü yardımların yapıldığını ve yapılmaya da devam ettiğini söyledi.

KABUL EDEMEYİZ

Ülkemizin bu güne kadar devam ettirdiği barışçı tutum ve vatandaşlarımızın sağduyulu yaklaşımlarının; ülkemizin bölünmez bütünlüğü, vatandaşımızın can ve mal emniyeti, sosyal ve ticari hayatımızın, ulaşım ve iletişiminin olumsuz yönde etkilemesini, hiçbir vatandaşımızın burnunun dahi kanamasını, toplumsal huzur ve sükunu etkilemesini kabul etmeyeceklerini belirten Vali Ata, "Hiçbir ülke, kişi veya kuruluşun bu yaklaşımları hoş görüyle karşılamamızı beklemeye hakkı yoktur. Toplumu infiale sürükleyen bu gibi tutumlar aziz vatandaşımızın ve devletimizin nazarında mutlaka değerlendirilecek, olayları kışkırtan, yönlendiren veya bizzat bu olaylara iştirak eden sorumlular hakkında Yargı mercilerimiz gereken cevabı verecektir" dedi.

AMAÇ KARDEŞ KAVGASI BAŞLATMAK

Birkaç günden beri IŞİD Terör Örgütünün Suriye’nin Kobani Bölgesindeki kuşatmayı protesto bahanesi ile ülkemizin bazı illerinde başlatılan ve onlarca vatandaşımızın ölmesine ve yaralanmasına sebep olan terör eylemlerinin önceki akşam da ilimizde de istenmeyen olayların yaşanmasına neden olduğunu belirten Vali Ata, "Özellikle Vatan Mahallesinde bölücü terör örgüt mensuplarının açtıkları ateş sonucu 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 3’ü Polis olmak üzere 20 kişi yaralanmıştır. Bazı hain mihraklar ilimizin ve ülkemizin huzurunu bozmak için sokaklara dökülmüşler, sağduyu sahibi insanların asla kabul edemeyeceği olayların yaşanmasına sebep olmuşlardır. Buradan tüm vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Ülkemizi ve ilimizi karıştırmak, huzurumuzu bozmak, birliğimizi ve bütünlüğümüzü zedelemek isteyenlere prim verilmemesi, herkesin sağduyulu davranarak, olay çıkarmak isteyenlere karışmamaları, olaylara Devletimizin Güvenlik Güçlerinin gerekli müdahaleyi yapacak güçte olduğunu bilmelerini istiyorum. Bu olayları başlatanların asıl amaçlarının ülkemizde bir kardeş kavgasını başlatmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Sorumluluk sahibi hiçbir vatandaşımızın bu olaylara alet olmamasını temenni ediyorum" diye konuştu.

ÇOCUK YAŞTALAR

Olaylara karışanların büyük bölümünün yaşlarının 13-18 yaş aralığında olduğuna dikkat çeken Vali Ata, "Özellikle çocuk ve gençlerimizin bu olayların içine çekilmeye çalışıldığı görülüyor.

Özellikle anne ve babaların çocuklarına sahip çıkmalarını, çocuk ve gençlerini bu olaylardan uzak tutmak için gereken duyarlığı göstermelerini bekliyorum. Birkaç günden beri ilimizde meydana gelen ve basın açıklaması yada protesto gösterisi olarak gösterilmekle beraber, demokratik hak kullanımını aşan olaylarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine baş sağlığı diliyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz. Yaralı vatandaşlarımıza ve bu olayları yine görevleri gereği önleme gayretiyle canını ortaya koyan Polis Memurlarımıza acil şifalar diliyoruz" dedi.

Vali Ata, meydana gelen hasar ve zararların tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Görev yapan tüm güvenlik güçlerimize ve kamu görevlilerimize vatandaşımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın desteklerini yanımızda hissetmekten duyduğumuz memnuniyeti buradan ifade ediyor, bu hassasiyet ve desteğin daim olmasını bekliyor,vatandaşlarımızın olaylara karışmaktan imtina etmelerini diliyor, tüm vatandaşlarımıza sağlık, huzur ve esenlikler diliyorum. Toplumda özellikle kadın, çocuk ve gençlerimizi bu yolla sokağa dökmek isteyen, olayların içine çekmek isteyen kişi ve gruplara karşı tüm vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını bekliyorum. Bu türden kişi ve gruplara karşı gerekli çalışmalar yürütülmekle birlikte, hiçbir Gaziantepli hemşehrimizin bu niyetlerin içerisinde olmayacağına, ilimizin genel huzur ve asayişini, refah ve sosyal düzeyini olumsuz yönde etkilemek isteyenlere fırsat vermeyeceğine gönülden inanıyor, yapılan çalışmalarımıza destek olmaya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

Zaman zaman kentin çeşitli yerlerinde olaylar olduğunu ve polisin bulunmadığı yönünde telefonlar, eleştiriler aldıklarını ifade eden Vali Ata, "Dün gece Gaziantep’te 130 araç ve bin 460 polis kentin değişik bölgelerinde görev aldı. Ama Gaziantep çok büyük bir kent. Bir bakıyorsunuz, bir mahallede bir grup oluşuyor, bir eylem yapıyor. Polis oraya gidene kadar kayboluyorlar sonra bir başka yerde ortaya çıkıyorlar. Elimizdeki imkanlar ölçüsünde alınması gereken tüm önlemleri azami ölçüde almaya çalışıyoruz." dedi.

Özellikle Vatan Mahallesi'nde bölücü terör örgütü mensuplarının açtıkları ateş sonucu 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Vali Ata, "Bu olayları başlatanların asıl amaçları ülkemizde bir kardeş kavgasını başlatmak olduğunu hepimiz biliyoruz. Olaylara karışanların büyük bölümünün yaşlarının 13-18 yaş aralığında olduğu dikkate alındığında özellikle çocuk ve gençlerimizin bu olayların içine çekilmeye çalışıldığı görülüyor." şeklinde konuştu.

ASKER KIŞLASINDA HAZIR BEKLİYOR

Daha önce IŞİD'in şehirdeki yapılanmasıyla ilgili kamuoyunda ve medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Vali Ata, terör örgütünün Gaziantep’te çıkardığı olaylarda da herhangi bir istihbarat zafiyeti olmadığını ileri sürdü. Vali Ata, "İstihbarat zafiyeti olduğunu zannetmiyorum. Ancak şu bir gerçek ki, herkesin elinde bir cep telefonu var. Çok kısa bir sürede bu insanlar sosyal medya üzerinden örgütlenerek eylem yapmak için bir araya gelebiliyorlar. Emniyet Müdürlüğümüzde bunları takip eden bir birimimiz var. Dolayısıyla bir güvenlik zafiyeti olduğunu tahmin etmiyorum. Güvenlik önlemlerimizi alırken, Tugay Komutanlığı'ndan ve Jandarma Komutanlığı'ndan yedek takviye birlik talebinde bulunduk. Askerlerimiz gerekli görüldüğü takdirde görev alabilecek şekilde hazır bir vaziyette şu anda bekliyor." 

Vali Ata şöyle devam etti; “Üçoklar Mahallesi, Barak Mahallesi ve Yeşilvadi Mahallesi’nde ölen 4 vatandaşımızın hiç birinin olaylarla bir ilgileri yok, tamamı eylemcilerin rast gele sağa sola açtıkları ateş sonucu hayatını kaybetti. Bir vatandaşımız bakkala ekmek almaya giderken, bir vatandaşımız evinin içinde kurşun isabet etmesi sonucu öldü. Diğer 2 vatandaşımız da eylemcilerin rast gele ateş açmaları ile seken kurşunların isabet etmesi ile hayatını kaybetti. Eylemler sırasında zarar görev işyerleri ile ilgili tespitleri yaptıracağız. Ancak bunun karar verme mercii biz değiliz. Eğer Ankara’dan bize bu zararlar ödenecek denilirse gerekeni yaparız.” 

İSTİHBARAT VE GÜVENLİK ZAAFİYETİ YOK

Yaşanan olaylarda istihbarat ve güvenlik zaafiyeti olduğunu düşünmediğini belirten Vali Ata, "Herkeste cep telefonu var, sosyal medyadan örgütlenmeleri mümkün. Emniyette zaten bunları takip eden bir birimimiz var. Dolayısıyla bir istihbarat zaafiyeti olduğunu zannetmiyorum. Bu tür bilgiler zaman zaman yanlış çıkıyor, şurada eylem yapacak deniyor, bakıyorsun eylem olmadığını görüyorsun. Ölen vatandaşların olallarla hiçbir ilgisi yok" dedi.

MOBESEDEN İZLEDİK

Vali Erdal Ata, gerekli tüm önlemlerin alındığını, olayın yaşandığı gece gece yarısına kadar Tugay Komutanı, Emniyet Müdürü, jandarma Komutanı ile birlikte MOBESE'de bulunan kriz yönetim merkezinde olduklarını belirterek, "Buradan gelişmeleri izledik. Zaman zaman eleştiriler, telefonlar aldık. Örneğin 15-20 kişilik gruplar eylem yapıyor diye ihbar geliyor, polis gidene kadar kayboluyorlar. Gaziantep çok büyük bir kent. Elimizdeki imkanlar ölçüsünde tedbirlerimizin azamisini almaya çalıştık. 130 araç, 1460 tane güvenlik mensubu kentin muhtelif yerlerinde görev aldı" dedi.

HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINDI

Vali Ata, okullarla ilgili de her tür önlemin alındığını, polisin yasalar çerçevesinde görevini yapmaya çalıştığını söyledi.

ÖLENLERİN OLAYLARLA İLGİSİ YOK

Vali Ata, ölenlerin olaylarla ilgisi olmadığını, eylemcilerin rastgele açılan ateş sonucu hayatlarını kaybettiklerini belirtti.

ALMAN TV'NİN HABERİ DOĞRU DEĞİL

Vali Erdal Ata, "Devletimizin terör örgütüne destek olması asla mümkün deği. Emniyet, jandarma, milli istihbarat teşkilatımız, terörle mücadele konusunda her türlü hassiyet gösteriloyor. Gaziantep konum itibariyle Suriye sınırında, dünyanın birçok yerinden Suriye'deki IŞİD veya bir başka grupların içine katılmak amacıyla gelen oluyor, birkısmı yakalandı, adalete teslim edildi. Suç unsurları olanlar hakkında yasal işlemler yapıldı, sınırdışı edildi. Alman tv bir fotoğraf yayınladı. Gaziantep'te Işid'in merkezi var eğitim yapılıyor dedi. Bunların hiçbiri doğru değil. Gazetecisiniz gidip bulun beraber bakalım. Hastanelerimize yüzlerce yaralılar geldi, Kilis'in kapasitesinin yetmediği zaman bizim hastanelerimize yaralılar geldi. Bir hayırseverimiz bir yer verdi tedavi merkezi gibi. Biraz sorumluluk duygusuyla hareket edip haberlerimizi öyle yapalım. İlimizi töhmet altında bırakmayalım. Türkiye'nin birçok şehrinde istenmemesine rağmen bu tür olaylar meydana geldi. Bu örgütün bir tabanı, sempatizanı var, bir yerden mesaj verildiği zaman sokaklara dökülmek isteyen bir kitle var" diye konuştu.

ŞAHİN: “CİDDİ  BİR ALGI YÖNETİMİ YAPILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR” 

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  toplantıda, huzur, barış ve kardeşlik şehri Gaziantep’in dili, dini, mezhebi, cinsiyeti, inancı ne olursa olsun herkese ev sahipliği yaptığını, ekmek, aş ve gelecek ürettiğini vurguladı.

“Şehrimizin üzerinden ciddi bir algı yönetimi yapılmaya çalışılmaktadır” diyen Şahin,  şunları konuştu:“ Bundan dolayı hepimize çok büyük sorumluluk düşüyor. Bu şehir kendi çözüm sürecini kendi içerisinde üretmiş, kardeşlik hukukunu geliştirmiş bir şehirdir. O yüzden bugün gelinen bu atmosferi, gelinen bu noktayı sağduyulu ve itinalı bir şekilde yönetmemiz üzerimize düşen en büyük görevdir. “

Bir milyon 850 bin kişinin sorumluluğunu ve emanetini taşıdıklarına dikkati çeken Şahin, “Kötü niyetli, kendini terör örgütünün bir parçası olarak gören, kaostan, kandan, gözyaşından, savaştan beslenen bir kişinin şehrimizde yapmaya çalıştığı algı operasyonuna hiç kimsenin müsaade etmemesi gerek” dedi.

Çözüm süreci ve kamu düzenini sağlamanın çok net bir şekilde ayrıldığını belirten Şahin, kamu güvenliliğin sağlanamadığı bir ortamda çözümün konuşulamayacağını vurguladı.

AİLELERE ÇAĞRI

Güven ve istikrarın sağlanarak, fikirlerin bu ortamda konuşulması gerektiğine dikkati çeken Şahin, barışın kaybedeni, savaşın ise kazananı olmadığına vurgu yaptı.

Özellikle ailelere çocuklarına dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulunan Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“13-15 yaşındaki ergenlik çağındaki çocukları kullanan kötü niyetli insanlara karşı çocuklarımızı korumak, kollamak ailelerin ve özellikle annelerin en önemli görevidir. Çocuklarımızın bu tür olaylara alet edilmesine izin vermeyelim. Bu konuda ailelerin hassasiyetlerini artırmalarını ve herkesin kendi evladını takip etmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum,”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Koçer ise, meydana gelen olaylarda ortaya çıkan terörü lanetlediğini söyledi.

Kentteki olayları yakinen takip ettiklerini belirten Koçer,  basın mensuplarına da çağrıda bulunarak, sağduyu çağrılarının doğru iletilmesini ve karşı durmamaları gerektiğini kaydetti.

Ali Serindağ, siyaset yapmıyorum, siyaseti başka zeminlerde yapıyorum. Gaziantep yaşayan herkese sesleniyorum, herkes sağduyulu olsun. Herkes sukünet içinde hareket etsin" dedi.

 

 Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.