1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Vakıf ve Sanat
Vakıf ve Sanat

Vakıf ve Sanat

Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven son 10 yıl itibarıyla Vakıfları adeta şaha kaldırdı. 2005 yılında vakıflara ait akarlardan elde edilen...

A+A-

Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven son 10 yıl itibarıyla Vakıfları adeta şaha kaldırdı. 2005 yılında vakıflara ait akarlardan elde edilen kira geliri 500 Bin TL iken, 2015 yılı itibariyle 18 kat artarak 9 milyona ulaşmasını sağlayan İsa Güven'in başarısı gözlerden kaçmıyor.  Elde edilen gelirlerle öğrenci bursları, muhtaç ailelere her ay düzenli olarak kuru gıda ve maaş yardımının yanısıra, eski eserlerin restorasyonuna harcayan Vakıfların en büyük özelliği ise, bunları yaparken tüm harcamalar için merkezi bütçeden tek kuruş ödenek almayışı dikkat çekiyor.

KİLİS'TE ÖNEMLİ ETKİNLİK

11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Vakıflar Haftası'nın bu yılki teması Vakıf ve Sanat. Gaziantep Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, Kilis'te kutlayacakları hafta kapsamında bir dizi etkinlik düzenleyeceklerini söyledi. 

Gaziantep ve Kilis illerinde 2005 ile 2015 yıllarında Vakıf Eserlerinin yaşatılması ve toplumumuza kazandırılması amacıyla toplam 152 proje ile cami, han, hamam ve Bedestenlerin restore edildiğini, İş Merkezleri inşaa edilerek toplam 46.500.000 TL harcama yapıldığını belirten İsa Güven, "2005 yılında vakıflara ait akarlardan elde edilen kira geliri 500 Bin TL iken 2015 yılı itibariyle 18 kat artarak 9.000.000 TL'ye ulaşmıştır. Vakıfların geliri ile öğrenci bursları, muhtaç ailelere her ay düzenli olarak kuru gıda ve maaş yardımı eski eserlerin restrasyonuna harcanmakta olup tüm bu harcamalar için merkezi bükçeen tek kuruş dahi ödenek almamaktadır" dedi.

VAKIFLAR VE SANAT KONULU YARIŞMA

Bu yıl Kilis ilinde kurulmuş olan vakıflarla birlikte vakıf ve sanat temasıyla kutlayacakları Vakıf Haftasıyla ilgili etkinliklere değinen Güven şunları söyledi:"Vakıflar ve Sanat konulu ödüllü kompozisyon yarışması düzenledik. Yarışma bölge müdürlüğümüzün sorumluluk alanı olan ve Kilisteki lise öğrencilerine yönelik olarak vakıflar ve sanat ile ilgili farkındalığı güçlendirme amacıyla gerçekleştirildi. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Yarışmanın birincisi Şehit Hasan Özüberk Anadolu Lisesi öğrencisi Hanifi Fatih Gürocak, ikincisi aynı okuldan Pınar Gözüküçük üçüncüsü Mehmet Sanlı Mesleki ve Teknik Anadou Lisesi öğrencisi Huri Nur Yırtıcı seçilmiştir. Öğrencilerin başarılarını teşvik etmek amacıyla Kilis il genelinde 2015 yılı YGS sınavında 1. olan Kilis Mehmet Zelzele Fen Lisesi öğrencisi Mehmet Alptekin Yılmaz'a 500 TL, 2. olan Abdullah Sait Kendinci'ye 300 TL, 3. olan Merve Candan'a 200 TL para ile ödüllendirilmiştir. Para ödülleri Ali Ziya Gürses Vakfı tarafından karşılanmıştır." Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.