1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Uyuşturucu çözüm değil, derdin kendisidir -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Uyuşturucu çözüm değil, derdin kendisidir -1-

A+A-

‘Bir musibet bin nasihatten iyidir.İçinde ibret ve dersler içeren,feryat figanla dolu bir mektup.Noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyorum. ‘Ben tüm uyuşturucu maddeleri uzun süre kullanmış, iki daire ve üç otomobili bu uğurda satmış, aranızdan çıkmış sade bir birey olarak yazıyorum. Gençler, öğrenciler, kardeşler, kızlar, ailesi ile sorun yaşayan tüm ergenlere bu deneyimlerimi yazıyorum. 

Bu mektupta pişmanlıklar var. Yitip giden, geriye dönüşü olmayan derin ahlar, vahlar var. Bir kere şunu bilin. Bağımlılık yapan tüm maddeler ölümden beterdir.Sentetik kannabinoidlerden ölen kişiler %90 oranında solunum yetmezliğinden ölür.Yani diğer sebeplerden de ölebilir ama bu lanet şey ilk önce solunumdan vurur insanı.Ayrıca ilk piyasaya çıktığı zamanlarda yurt dışından geliyordu. Daha sonra merdiven altı üretilmeye başlandı ki bu merdiven altı üretim ölümleri de artırdı. Aman ha.Uzak durun. Vücuda verdiği zararlar.

Toplumda mimlenmek.

Maddi zararları.Biyolojik ve Psikolojik zararlar.

Ailenle arkadaşlarınla aranı müthiş derecede açması.Daha birçok zararını daha sayabilirim. Ayrıca birçok maddeyi kullanmış biri olarak şunu söylemeliyim. Bu maddeler o kadar saçma ki kullanıldığında bile mutluluk vermiyor.

İnanın buna. Bilhassa ‘sentetik maddeler denen illetleri ilk piyasaya çıktığından beri kullanıyordum. İlk zamanlar küçücük bir parçası bile kafa yaparken daha sonra vücut alışınca kapağı büyütmeye başlıyorsun. 

Daha sonra gramlar yetmemeye başlıyor. Sabahları mide bulantım o dumanı almadığımda geçmiyordu. En son zamanlarda artık kafa yaptığı için değil de sırf mide bulantım geçsin normale döneyim diye içiyordum. Benim 2 arkadaşımda bunun yüzünden öldü gözümüzün önünde. Senelerce uyuşturucu kullandım ve yaklaşık son 2 senesi ölüp ölüp dirildiğim dönemlerdi. İnanın böyle şeyler insanin hayatından çok büyük bir zamanını çalıyor. Uyuşturucu kullanıyorsan eğer, sosyal hayatın bitiyor tamamen ve insanlardan kaçıyorsun adeta. 

Geriye donup baktığında yaptığın her işin yarim kaldığını ve hiç bir şeyin yolunda gitmediğini görmek zor değil. Devamlı bir tedirginlik, aniden bir gerginlik çıkaran, olup olmadık yerde sinirlenen, insanları kıran bir kişi oluyorsun. Her şeyi unutabiliyorsun. Bazen en yakınındaki insanları bile hatırlayamıyorsun. Özellikle sentetik kannabinoidler kalp krizi yapıyor. 

 

Dumanı ciğerlerine alırken sanki kalbin dışarı fırlayacakmış gibi oluyorsun. Sanki dünyanın tüm yükü senin üzerinde gibi hissediyorsun kendini. Kaldıramıyorsun tabi. Ama aradan 5 dk gibi bir zaman geçtikten sonra aniden vuruyor yüreğini. Öyle şiddetli vuruyor ki kalp yerinden çıkacak gibi oluyor ve dehşet bir korkuya kapılıyorsun dolayısıyla panik durumu oluyor. Korku devam ettikçe kalbi daha çok tetikliyor ve sonunda nefes durması ile birlikte ölüyorsun. Onu bırak farz edelim 3 kişi içiyorsunuz içinizden biri ölüm tribine girse onda gördüğünüz dehşetli korkudan etkilenip yanındakilerin de aynı tribe düşmesi %90. Ayrıca şunu da belirteyim keyif veren bir madde de değil. Kalp krizi ve nefes daralmasından başka hiçbir amacı yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.