1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Üniversitede büyük şenlik
Üniversitede büyük şenlik

Üniversitede büyük şenlik

Gaziantep Üniversitesi Din Tarih ve Medeniyetler Uygulama Araştırma Merkezi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde...

A+A-

Gaziantep Üniversitesi Din Tarih ve Medeniyetler Uygulama Araştırma Merkezi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nde 1. Aşure Günü Etkinlikleri düzenlendi. Rektör Yavuz Coşkun,  insanların sevgiyi paylaşarak büyütmeyi, acıyı paylaşarak ise azaltmaları gerektiğini belirterek, “Bu mantalitede Aşure hem hüznü, hem de kutlu bir başlangıcı temsil etmektedir. Kerbela’da şehid edilen Hazreti Hüseyin’i yad etmek, insan onurunu korumanın bir çabasıdır” dedi.

Coşkun, aşurenin herkes tarafından bilinen, ancak anlamının kavranmadığı bir gelenek olduğunu belirtirken, “Maalesef, aşurenin anlamının ne olduğu konusunda bir kültürel ve toplumsal çaba ortaya konmamış ve aşurenin ne anlama geldiği konusunda yeterince bilinç oluşturulmamıştır. Hepimiz yoksa aşureyi biliriz, zevkle yeriz, tadarız. Aşure bir yandan hüznü temsil ederken bir yandan da kutlu bir başlangıcı, yeniden varoluşu temsil eder” dedi.

AŞURE BİR OLMAK DEMEKTİR

Aşurenin tarihten günümüze nakleden en önemli kutsal figürlerden birisi olduğunu belirten GAÜN Din Tarih ve Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zeynel Özlü de, tarihte hem Müslüman, hem de Hristiyanlar’ın aşure yaptığını ve aşurenin Hazreti Nuh’tan günümüze insan hayatında var olan en yaygın ortak kültür olduğunu ifade etti.  

İKRAM YAPILDI

GAÜN Türk Musikisi Devlet konservatuarı öğrencileri tarafından Türkçe, Arapça ve Azerice Mersiye okunan ve Türk Halk Müziği dinletisi ile başlayan etkinliğe; GAÜN Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Gür, Prof. Dr. Türkay Dereli ve Prof. Dr. Cahit Bağcı, Rektör Danışmanı Prof. Dr. M. Yaşar Gündoğdu, Genel Sekreter Ercan Eroğlu, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Programın sonrasında, katılımcılara Osmanlı Talebe Aşuresi ikramı yapıldı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.