1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÜNİVERSİTE MEZUNLARI ''TEMBEL İŞSİZ
ÜNİVERSİTE MEZUNLARI ''TEMBEL İŞSİZ

ÜNİVERSİTE MEZUNLARI ''TEMBEL İŞSİZ

Prometheus Danışmanlık şirketince yapılan araştırmada, değişik sektörlerden genel müdür, genel müdür yardımcısı, müdür, şef, uzman, mühendis...

A+A-

Prometheus Danışmanlık şirketince yapılan araştırmada, değişik sektörlerden genel müdür, genel müdür yardımcısı, müdür, şef, uzman, mühendis ve memur 2 bin 200 kişiyle görüşülerek ''beyaz yakalılarda'' işsizlik durumu belirlendi. Bu araştırmada en dikkati çeken gelişme üniversite mezunları üzerinde oldu. Genel Müdür Yücel Atış, Beyaz yakalılar arasında yeni mezunlarda yüksek işsizlik artışının devam ettiğini belirterek , yeni mezunların ilk yıl işe girme oranının 2006'da yüzde 27'den 2007'de yüzde 21'e gerilediğine işaret etti. Atış, şunları anlattı: "Üniversiteyi yeni bitirenler başlangıçta mezun oldukları alanlarda işe girmek istedikleri için beklemeyi tercih ediyorlar. Şirketlerin yeni mezun alma eğiliminin düşüklüğü, yeni mezunların özellikle satış gibi bazı işleri istememe, maaş beğenmeme, ünlü şirket isteme, ulaşım kolaylığı istemi gibi faktörleri işsiz sayısını artırıyor. Yeni mezun grubundaki işsizlik 'isteyerek işsiz kalma, tembel işsizlik, ideali bekleme' olarak farklı gruplarda yer alıyor.''

Araştırma şehrimizde de yapıldı

Bu yılın mayıs, haziran, temmuz dönemini kapsayan araştırma İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Adana, Denizli, Manisa, Malatya, Konya, Diyarbakır, Tekirdağ, Bursa, Gaziantep, Antalya illerinde 300 şirkette yapıldı.

Prometheus Danışmanlık Genel Müdürü Yücel Atış, araştırmaya göre, beyaz yakalılar arasında en yüksek işsizlik artışının şef, müdür yardımcısı ve müdür konumundaki ''orta düzeyde'' 2006'da yüzde 22'den 2007'de yüzde 35'e, genel müdür yardımcısı, direktör, genel müdür konumundaki ''üst düzeyde'' 2006'da yüzde 13'den 2007'de yüzde 21'e yükseldiğini belirtti.

 

''İŞSİZLİĞİN PANZEHİRİ FİNANS VE PERAKENDE''-

Araştırmaya göre, eleman alımında en hareketli sektörler bankacılık ve sigorta, gıda, hazır giyim, teknoloji, otomotiv, inşaat, turizm, hizmet ve lojistik sektörleri olarak öne çıktı.

Yücel Atış, üretime dayalı sektörlerde daralma yaşanırken hizmet odaklı emek yoğun işlerde hareket görüldüğüne dikkat çekti.

Atış, ''Şirketler kendilerine para kazandıran alanlardaki pozisyonları doldurmaya devam ediyorlar. Bu alanda satış, dış ticaret öne çıkıyor. Teknik ağırlıklı, üretim, kalite, bakım, bilgi işlem pozisyonları durgu'' dedi.

"İŞSİZLER ZAMANLARINI İNTERNETTE GEÇİRİYOR''-

Araştırmaya göre, işsizlerin yüzde 38'i kendi işini kurmayı düşünmüş, yüzde 21'i kendi işini denemiş ve yüzde 7'si başarılı olmuş.

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde ve işsizliğin uzaması durumunda ilk akla gelen (kendim ne iş yaparım) oluyor. Bu boyutuyla bakıldığında işsizlik kendi girişimcilerini yaratıyor. Girişimcilerin bu alandaki kredi ve diğer desteklere ilgi gösterdiği, aile ve arkadaş çevresinden de iş kurma konusunda maddi destek aldığı görülüyor.

     Özellikle büyük şehirler, hem işsizlerin hem de fırsatların çok olduğu yerler olarak öne çıkıyor.

     İşsizlik büyük şehirlerde özellikle erkeklerde daha yaygın. Büyük şehirlerde bu oran yüzde 68 iken, Anadolu'da yüzde 82'ye kadar çıkıyor.

     İşsizlik psikolojiyi de bozuyor. İşsiz erkelerin yüzde 86'sı stres baskısı altında olduğunu belirtirken, kadınlarda bu oran yüzde 33 olarak görülüyor.

     İşsizliğin önemini koruduğunu belirten Yücel Atış, ''İşsiz kalan kişilerin zamanlarının çoğunu internet karşısında geçirdiklerini dile getirmeleri, süreç içinde kronik işsizler yaratır hale gelecektir'' değerlendirmesinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.