1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Unesco toplantısında Şahin farkı
Unesco toplantısında Şahin farkı

Unesco toplantısında Şahin farkı

Paris UNESCO 1970 Sözleşmesi Kapsamında Kültür Varlığı Kaçakçılığın Önlenmesi Taraf Devletleri 3. Toplantısına katılan Büyükşehir Belediye...

A+A-

Paris UNESCO 1970 Sözleşmesi Kapsamında Kültür Varlığı Kaçakçılığın Önlenmesi Taraf Devletleri 3. Toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptığı açılış konuşmasında, IŞİD'e dikkat çekerek, “Binlerce insanın ölümüne neden olan bu süreçte bugün IŞİD bir terör örgütü olarak en çok Türkiye’ye ve sınır şehri olan Gaziantep’e zarar vermektedir” dedi. Şahin, konuşmasında kaçırılan eserlere de dikkat çekti ve Türkiye'nin Suriye'de kaçırılan tarihi eserler konusunda INTERPOL ile işbirliği yaptığını bildirdi.

Şahin, Suriye’den, Irak’tan gelen insan göçünü kabul eden bir kentin belediye başkanı olduğunu ifade ederek, ”Biz kenti şehrimizdeki antik kenti restore ederken maalesef 18’inci yüzyıldan itibaren kaçırılan eserlerin dünyanın en önemli müzelerinde Gaziantep’in Karkamış’ın dan Zeugma’dan gittiğini gördük. Bir tarafta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir Üniversite’nin tavandaki güzelliğini ve bir otelin tavanını süslediğini gördük. Dolayısıyla kendi ülkemizde bunun mücadelesini yaparken, bugün Suriye ve Irak başta olmak üzere o bölgenin en önemli tarihi hazinelerinin yok olmaya başladığını görüyoruz" dedi. 

HASSAS DEĞİLLER

"Bölgesinde istikrarı ve teminatı olan Türkiye ve Anadolu güven ve istikrar içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ ilkesini en önemli dış politikası olarak hayata geçirmiştir" diyen Şahin, "Suriye’de bunalım olmaması için Cumhurbaşkanımız bire bir gayret göstermiştir. Binlerce insanın ölümüne neden olan bu süreçte bugün IŞİD bir terör örgütü olarak en çok Türkiye’ye ve sınır şehri olan Gaziantep’e zarar vermektedir. Buna rağmen bu gerçeğe rağmen, maalesef yeterince dünyanın yeterince bu konuda ders almadığını yeterince tedbir almadığını hızlı karar vermediğini ‘Nasıl olsa benden çok uzak bana zarar vermez’ endişesiyle yeterince hassas olmadığını görüyoruz” açıklamasını yaptı.

HASSAS OLMAK ZORUNDAYIZ 

Şahin, yarınların daha da hassas olabileceğini belirterek, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Bizim çocuklarımızın daha da iyi bir dünyada yaşaması için daha da hassas olmak zorundayız. Suriye’den kaçırılan eserlerin mücadelesini Türkiye olarak veriyoruz. İnterpol ile çalışıyoruz, terör örgütlerinin hepsini lanetliyoruz ve o bölgede istikrarı için büyük bir gayret gösteriyoruz. Hepinizin daha adaletli bir dünya için UNESCO’nun çok daha güçlü Birleşmiş Milletler ’in çok güçlü bir şekilde çalışmalarına hepinizin gayret etmesini bir kadın, bir anne olarak, ‘Ölen öldü diyen çocukları’ gören bir kardeşiniz olarak çok daha hassas olmaya davet ediyorum. Suriye’den gelen kardeşlerimizi kamplarda ağırlayan bir ev sahibi olarak Gazi şehrimize ülkemize sizleri davet ediyorum. Bu güzel çalışmaların dünya barışı açısından çok önemli olduğunu buluyorum adaletli bir dünya için daha sıkı çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum”

AÇIK HAVA MÜZESİ 

Anadolu'nun tamamını "bir açık hava müzesi" olarak tanımlamanın mümkün olduğunu belirten Şahin, Türkiye'de halihazırda 153 kazı çalışması yapıldığına işaret etti. Gaziantep'in kültürel mirası savunma konusunda yeni atılımlar başlattığını ifade eden Şahin, yakın zamanda "Anadolu Arkeoloji Enstitüsü" kurulacağını kaydetti. Şahin, şöyle devam etti:  "Türk arkeolojisinin verilerini ve tüm kazıları bir araya toplamak mümkün olacak. Proje kapsamında bir de 'dinler kütüphanesi' kurularak hizmete açılacak. Türkiye'de sürdürülen tüm kazıların aynı çatı altında toplanarak kayıt altına alınmasının kültürel varlıklarımızı korumak yolunda önemli bir etken olacağına da yürekten inanıyorum."  

RESEPSİYON VERİLECEK

Ayrıca, Gaziantep Belediyesi, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına gastronomi alanında adaylığını açıklayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından konferansa katılan heyetler onuruna bir resepsiyon verilecek. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.