1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. Umudumuz MEMUR-SEN
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

Umudumuz MEMUR-SEN

A+A-

2014-15 Memur Maaş Zamları %4+4=%3+3 olacakmış!

 

Hükümet cari açıklarla ilgili güncellemeleri yutturmaya çalışa dursun...2012 memur maaş zammını belirlemiş bile %3+3 hayırlı olsun.

Allahtan yetkili etkili hükümetten habersiz abdest dahi almayan,hükümetin de birdediğini iki etmediği sendikamız Memur-sen var.

Ne yapar eder birçare bulur Memur-sen, geçen gün YPK Kararları nasıl çıkmaz diye başbakanlıgın önünde pardon Güvenparkta eylem yapmışlarda tüm bakanlar tutuşmuş resmen hemen özür dilemiş YPKdaki bakanlar özür dilemiş...

yanlış maaş zammı MEMUR-SENDEN döner..

Bugün 2. Toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor, hükümet ve sendikalar pazarlık masasına  oturacak.

2014-15 yılları için 2,5 milyon Kamu Çalışanı Memuru,  Emeklileri ve ailelerini  yakından ilgilendiren görüşmelerde, Kamu görevlilerine uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, ek ödeme, toplu sözleşme ikramiyesi, fazla çalışma ücreti, harcırah, ikramiye, doğum ve aile yardımı ödenekleri, cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımları ile diğer mali ve sosyal haklar belirlenecek.

Bilindiği üzere toplu sözleşme masasına üç  Memur Sendikası Memur-Sen, Kamu-Sen ve KESK katılacak. Memur-Sen 11, KESK 1 iş kolunda yetkili sendika olarak masaya bulunacak,  Kamu-Sen  ise çok üyeye sahip 2. sendika olması nedeniyle genel konularla ilgili talepleri iletmek üzere görüşme masasında yerini alacak.

Üye sayısı ve Hükümetle kan uyumu nedeniyle bu görüşmeler sadece MEMUR SEN oturmalıydı diye düşünüyorum, " zira yıllardır biz hükümetle taban birlikteliğine sahip bir STK'yız", "biz hükümetle ortak hareket eden bir sendikayız biz ne dersek yaparlar, her şey bizim isteklerimiz doğrultusunda gelişir" gibi söylemlerle "tüm  iş kollarında yetkili olursak hiçbir talebimiz geri çevrilmez" anlayışıyla sendikacılık yaptılar, kamu çalışanları da onlara güvendi yetkilerin hepsini onlara verdi, kısmen diğer sendikaları devre dışı bıraktı diyebiliriz.

Her ne kadar ücret zammını hükümeti zor durumda bırakmamak, kendileri de çıkacak sonuçta sıkıntıya düşmemek  adına, ülkenin ekonomik  gerçekleri gerekçesi ile,  %6+6 gibi bir rakamla düşük tutsalar da, Toplu sözleşme ikramiyesi 2014 için ayda 30 liradan yıllık 360 lira; 2015'te aylık 40 liradan yıllık 480 liraya çıkartılmalı gibi uçuk olmasına rağmen karşılanabilir bir taleple masada olacaklar.

Bu durum, bu güç  Memur- Sen'e  şimdiye kadar hükümetten  kendi  şahsi mevki,makam ve menfaatleri için  kullandıkları kredileri kamu çalışanları için kullanma imkanı sunuyor,  "yandaş, sarı sendika, hükümetin arka bahçesi" suçlamalarından  kurtulmak, Geçen yılki başarısızlıklarını ve Kamu çalışanına yaşattıkları hezimeti bir şekilde telafi etmek adına bulunmaz bir fırsat.  Her ne kadar diğer sendikalarda masada bulunsa da, kaçamağa fırsat vermemek adına  Memur-Sen'in bu yüzden  2. Toplu Sözleşme günahıyla sevabıyla bu görüşmeleri yürütmesi gerekiyor diye görüşümde ısrar ediyorum.

Kamu-Sen, "biz sorumlu sendikacılık anlayışımız gereği taleplerimizi iletmek durumundayız" deyip , 2014-15 yılları için %10+10 maaş zammı, Yılda iki kez dini bayramlar öncesinde tüm kamu görevlilerine 843 lira tutarında "Bayram İkramiyesi" ödenmesi, Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan personele de ek gösterge verilmesi gibi karşılanması mümkün taleplerle masada olma ısrarını sürdürecektir.

KESK  son dakikada da olsa vergi diliminin %15 ‘de sabitlenmesi, tüm ek ödemelerin emekliliğe ve emekli aylığına yansıtılması gerektiği gibi güzel taleplerle masada olacak ancak daha önce olduğu gibi nasıl olsa hükümet bildiğini okuyor bizi dinlemiyor düşüncesi ile yine masadan kalkacaktır.

Kamuoyunda hasıl olan " sendikaların ne istediği değil, hükümetin ne verdiği önemli" düşüncesini ortadan kaldırmak adına Hükümetin tabandaş  sendikayı onire etmesini bekliyorum.

Matematiğim iyi değil ancak 2014 yılı için hükümetin 3+3 zam teklifine verilen 6+6'ın ortası bulunacak 3,5'tan %4+4 zamda anlaşılacaktır.2014 yılı için 3+3 ile idare edin denilecektir. 50 ila 100 TL arası seyyanen zamda mümkün görünüyor. Bura da kamu çalışanı için  zamdan daha önemli olan şey vergi diliminin sabitlenmesi, düşürülmesi yada limitlerinin yükseltilmesidir. Çünkü 1. Ayda alınan maaş 12 ayda resmen erimektedir.  Böyle bir değişiklik herkesin hayrına olacaktır.

Hadi sevgili hükümet Memur-Sen'le aranda AHBAP ÇAVUŞ ilişkisi olmadığını ıspatla, tüm sendikaların, tüm kamu çalışanlarının hükümeti olduğunu göster,PATRONLARI hep sevindiriyorsun, fabrikatörlere kıyak üstüne kıyak çekiyorsun, yabancı sermayeye muslukları kısmıyorsun şimdi sevindirme sırası sabit gelirli kamu çalışanlarında, cimri davranma  KAMU ÇALIŞANINI EMEKLİYİ SEVİNDİRECEK KARARLARA İMZA AT,

Haydi Memur-Sen Hükümetin arka bahçesi olmadığını,  ilişkinin,  yakınlığının kamu çalışanlarının menfaatlerinden ibaret  olduğunu, bir emir eri olmadığını, gerektiğinde masaya yumruğu vuracağını şişirilmiş bir balon olamayacağını ıspat et, rakip sendikalılar olarak bizi utandır.

Daha önceden ilan ettiğimiz üzere ciddi bir başarı sağlaması halinde Memur-Sen'i ilk alkışlayan teşekkür eden biz olacağız, başarısızlıklarının cezasını da üyelerine kamu oyunun vicdanına  bırakacağız.

Her ne kadar bu şartlarda masada durmanın anlamsız olduğunu düşünsem de KAMU-SEN'de, KESK'te masada durmalı 3 sendika işbirliği yapıp KAMU ÇALIŞANINA GERÇEK BİR BAYRAM HEDİYESİ SUNMALIDIR diyor...Toplu sözleşme görüşmelerinin TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM....

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.