1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. ÜLKENİN EKONOMİK ŞARTLARI VE ASGARİ ÜCRET...
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

ÜLKENİN EKONOMİK ŞARTLARI VE ASGARİ ÜCRET...

A+A-

2013'ün son virajı Aralık ayını neredeyse yarıladık.

Yıl bitiyor TBMM Hükümetin 2014 yılı bütçesine odaklanmış, tüm farklı söylem ve gelişmelere rağmen çalışmaya devam ediyor.

Bilindiği üzere 2014 bütçesinde  Kamuda Çalışan memurları ve emeklileri ilgilendiren en önemli konu maaşlarına yapılacak zam miktarı. 2013 Ağustosta yapılan toplu sözleşmede görüşmelerinde

yüzdelik değil taban aylığa seyyanen 175 lira zam yapılması kararlaştırıldı.

01 Ocak 2014 tarihi itibariyle enflasyon % 6'yı geçmediği taktirde seyyanen 175 TL memur maaşlarına 123 TL. Emekli maaşlarına 140 TL olarak yansıyacak.

Yapılan ücret artışının seyyanen olması nedeniyle kamu çalışanlarının hiç bir yan ödemesinde artış olmayacak.15 Ocak 2014 tarihinde alınan ücret öylece kalsa iyi vergilerle her ay azalacak.

01.01.2014 ve 31.12.2014 kadar kamu çalışanına verilecek zam miktarının hepsi bu, alınacak zammın hepsi bu, Allah bereket versin harca harca bitmez.

Geçen hafta LPG'ye %12 lik zam yapıldı, Kasım ayı enflasyon oranı %0.62'yi  geçemedi, nedense bu mevsimlerde enflasyon rakamları belli hedeflerin üzerine çıkamıyor tabi rakamlara bakınca insanın gülesi

geliyor.

Çalışan her kesimden insan  2013 yılında LPG'ye yapılan zammın yarısı kadar, ücretlerimize zam yapılsın razıyız sesleri yükseliyor.

Kamu çalışanları almaları gerekenin yarısı kadar ücret alsa da bu şartlarda asgari ücretli ve işsiz vatandaşlarımıza bakıp ölümü görüp sıtmaya razı oluyor.

Asgari ücretin 800 lira bile olmadığı bir dönemde normal karşılanmalı bu hal...

Evet yılbaşı yaklaşırken çalışarak açlıktan kurtulmaktan başka çaresi olmayanların 50 milyon hayali depreşse dursun, başka çarelerin olmadığını üzülerek görüyoruz.

Garibanın umudu ya lotoda totoda ya iddia ya milli piyangoda.

Cuma günü Asgari ücreti tespit komisyonu toplandı.

İşçi işveren ve hükümet temsilcileri Çalışma Bakanı başkanlığında bir araya geldi,

Sn. Bakan toplantıyı açarken; "Ülkenin ekonomik şartlarınıda göz önünde bulundurarak bir oran belirleyeceğiz", düşünlen oran %3+3, memurlarla yapılan pazarlıktaki gibi bir anormallik olmazsa %5+5 olur

en fazla...

Toplantı başlamadan bitti aslında neyin pazarlığı yapılacak ASGARİ ÜCRETLİ için ne kazanılacak ki...Hükümet kararı belli Allah yardımcıları olsun işverenin hali ortada hep bana hep bana.

İşçi temsilcileri asgari ücretin açlık sınırı olan olan 1800 liranın bile altında 1600 liraya  razı...biz iyimser olalım çaresizlikten 1000 liraya bile razı insanlar..

Maalesef ülkemizde çalışanın değil patronların dediği oluyor.

Hak çalışanın değil çalışmak zorunda olanın hiç deği,l hak güçlünün yani patronun.

Ne diyor İşveren sendikası temsilcisi;" bizim şartlarımız göz önünde bulundurulmalı"

Bulundurulsun efendiler siz ne istiyorsanız o oluyor zaten, 800 lira büyük para diye düşünen bir Çalışma Bakanımız varken  sizin hakkınıza hallel gelmez, gelse bile bir teşvik paketi çıkarılır asgari ücretliden alınan vergiler size aktarılır sorun olmaz.

Mevcut ülke şartlara baktığımızda bankaları 10 aylık karı 21 milyar lira, her geçen gün zenginimiz daha da zengin olurken fakirimiz dar gelirli sabit ücretlimiz dahada batağa düşüyor. Ülkenin ekonomik şartları siyasilerimize, rant çevreleri için açılan  ihalelere gelince göz önünde bulundurulmuyor, ne zaman Kamu Çalışanı, emekli, işci, asgari ücretlinin ücretleri söz konusu olunca ülkenin içinde bulunduğu durum hemen gözler önüne seriliyor.

Batarız Yunanistan gibi İspanya gibi oluruz feryatları yükseliyor, sağlam bir ekonomi " geri dönecek bir ücreti" vermekle batmaz.

Değerli büyüklerimiz bırakın para biriktirmeyi, açlığı gidermenin bile zor olduğu  Asgari ücret rakamları ülkemiz için utanç kaynağıdır.

Siyasetçilerimiz, hükümet yetkililerimiz Meydanlarda vatandaşın anlamadığı  rakamlar ortaya koyarak hava atmaktan vazgeçip biran önce onun refah seviyesini yükseltecek çalışmalar  yapmalı...

Gariban asgari ücretlinin Kamu çalışanlarının, emeklinin yaşam standartını yükseltmediğiniz taktirde ister Amerikaya, ister İMF'ye isterseniz Avrupaya borç para verin kıymeti yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.