1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ULAŞIM VE İMAR'A NEŞTER
ULAŞIM VE İMAR'A NEŞTER

ULAŞIM VE İMAR'A NEŞTER

*Sam'ın imara açılmayan kısmı da açılacak*Trafik yüzde 50'nin üzerinde rahatlayacak*Tramvayları yoğun saatlerde ikili geçirttireceğizUlaşıma ve İmar'a...

A+A-

*Sam'ın imara açılmayan kısmı da açılacak

*Trafik yüzde 50'nin üzerinde rahatlayacak

*Tramvayları yoğun saatlerde ikili geçirttireceğiz

Ulaşıma ve İmar'a neşter

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Genel sekreter yardımcısı Sezer Cihan, Ulaşım Master ve  İmar master planları yaptıklarını ve Gaziantep'in çok önemli sıkıntılarını bu planlar sayesinde çözeceklerine inandığını söyledi. Ulaşım ve İmar için 30'un üzerinde kurumla görüşme yaptıklarını belirten Cihan, "Onlardan verileri topladık. Aynı zamanda bütün ilçelerin, merkez ve diğer ilçelerin hem bürokrasi hem belediye başkanlarıyla toplantılar yaptık"dedi.  Ulaşım master planının kent trafiğini büyük oranda rahatlatacağını belirten Sezer Cihan, bu  planda  toplu taşıma hatlarının belirleneceğini, sola dönüş ve tek yön uygulamalarıyla yüzde 50'nin üstünde trafikte rahatlama sağlayacağını ifade etti. Sezer Cihan, Yamaçtepe ve Gazikent'te imara açılmayan alanı, Geneyik'te ciddi bir alan ile Sam yol boyunu imara açtıklarını belirtirken, belirterek"4 tane alanın imara açılması bile şehirde ciddi bir rahatlama sağladı. Eskisi gibi Gaziantep'te gayrimenkul fiyatları çok yükselmiyor. Biz rahatlatmış olduk. Doğru zamanda doğru bölgeyi imara açmak lazım" şeklinde konuştu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ulaşım, imar, bilgi işlem, dış ilişkiler, mali hizmetler ve hesap işlerinden sorumlu genel sekreter yardımcısı Sezer Cihan, Büyükşehir Belediyesi'nin projelerini gazetemize açıklayarak bilgi verdi.

YÜZDE 50'NİN ÜZERİNDE RAHATLAMA OLACAK

Ulaşım master planının kent trafiğini büyük oranda rahatlatacağını belirten Sezer Cihan, bu  planda  toplu taşıma hatlarının belirleneceğini söyleyerek "Bununla beraber şehir içindeki trafiğin rahatlaması için tek yön ve sola dönüş yasakları ile ilgili kararlar çıkacak. Sola dönüş ve tek yön uygulamaları yüzde 50'nin üstünde trafikte rahatlama sağlayacak. Aynı zamanda şehir içindeki  D 400, İpekyolu ve Yeşilvadi koridorunu çalıştık" dedi.

GAZİANTEP TAHMİNLERİ ALTÜST EDİYOR

Şehrin gelişme noktaları, gelecekte şehir nereye büyüyecek, meydana gelebilecek büyümeden ötürü gelecekte nasıl bir ulaşım sorunu gelecek onunda planlamasını yaptıklarını anlatan Cihan, "Daha önce ulaşım master planı 2006 yapılmıştı. Ama kısmen uygulandı, kısmen uygulanamadığı yönler oldu. Tabi nüfus arttı. Gaziantep büyümesinde, gelişmesinde, nüfus artışında her seferinde bütün tahminleri altüst ediyor. Gaziantep'in hareketine baktığımızda toplu taşımada birçok alternatifler geliştirebilme şansımız var, potansiyel var. Tramvay da yetmiyor, belki hafif metro yapmamız gerekecek. Öyle sistemleri konuşacağız. Belki 5 sene sonra yapmamız gerekiyor. Çünkü yolcu potansiyeli, saatte kaç yolcu var bunlar önemli" dedi.

VİZYON İŞLERİN ALTYAPISI İMARDAN BAŞLIYOR

Ulaşım master planıyla birlikte imar master planı çalışmaları yapıldığını vurgulayan Sezer Cihan, "Bir yere herhangi bir proje veya vizyon iş yapılacağı zaman bunun altyapısı imardan başlıyor. İmarını planlayıp, mülkiyetini çözüp, bütün resmi kurumlarla istişare edip, izinleri alıp sonra biz yatırımcı dairelere teslim ediyoruz. 1/100 binlik ve 1/25 binlik imar planıyla 2040'ı hedef aldık. İmar taslağı planı hazır, ilçelerle paylaşıyoruz" dedi.

2040'I PLANLIYORUZ

Hem bugünü düşünerek, hem geleceği düşünerek planlama yaptıklarını söyleyen Cihan, "Elinizde veri olmadan geleceği planlayamazsınız. Bunu yaparken bütün Gaziantep il sınırlarında, ilçeler dahil, her bir nokta için saha çalışması yaptık. Şehrin ihtiyaçları bugün nelerdir, 2040'ta ihtiyaçları nelerdir? Şehrin neresi konut, neresi sanayi, neresi ticari alan, neresi üniversite, spor, sağlık alanı olacağı tespit edilecek. Nereler eğitim, nereler tarım, nereler orman alanıdır, nereler deredir, bataklıktır, yeşil alandır, nereleri imara açabiliriz, bütün bunları girdik. Nereler küçük sanayi, toptancı olur nereler konut, ticaret alanı olur bunları çalıştık" diye konuştu.

30'UN ÜZERİNDE KURUMLA GÖRÜŞTÜK

İmar master planında taslak planı yaptıklarını, bununla ilgili 30'un üzerinde kurumla görüşme yaptıklarını belirten Cihan, "Onlardan verileri topladık. Aynı zamanda bütün ilçelerin, merkez ve diğer ilçelerin hem bürokrasi hem belediye başkanlarıyla toplantılar yaptık. Onlardan veriler aldık" dedi. 

TRAMVAY DURAKLARI BÜYÜYECEK

Tramvayların son durumu ile ilgili de bilgi veren Cihan, 25 tane mevcut tramvayımızın olduğunu, sonradan alınan tramvaylardan ise iki tanesini devreye aldıklarını, 10 tanesinin tamirinin devam ettiğini dile getirdi. Cihan, "Tramvayların yedek parçasını, klimasını, koltukları alıp burada monte ediyoruz. Tamiri biteni geldikçe hatta veriyoruz. Tramvay ağır bakım gerektiriyor. Mayıs gibi 10 tramvayın hepsi bitmiş olacak. Durakları büyütüp sabah ve akşam yoğun saatlerde vagonları ikili geçireceğiz. Yani vagonları birleştireceğiz, tramvayları yoğun saatlerde ikili geçirttireceğiz" dedi.

PANORAMA MÜZESİ BİZİ ÇOK HEYECANLANDIRIYOR

Kongre merkezinin projelerinin yapıldığını, uluslararası bir kongre merkezi olacağını belirten Cihan, "Hedefimiz Gaziantep'i kongre ve kültür merkezi haline getirmek. Panorama müzesi bizi çok heyecanlandırıyor. Dünyanın en iyi panorama müzesini yapıyoruz. Panorama müzesinde Antep'in kurtuluşu anlatılacak" dedi.

SAM'IN İMARA AÇILMAYAN KISMI DA İMARA AÇILACAK

Yamaçtepe'yi imara açtıklarını, revize ettiklerini anlatan Cihan, yeni imar alanlarıyla ilgili de şöyle konuştu: "Sarısalkım'ın üst tarafı var. Orası imarsız. Zamanla imarsız olan bu alanı da düzenleyeceğiz. Gazikent'te imara açılmayan bir alan vardı, o alanı açtık. Geneyik'te ciddi bir alanı imara açtık. Sam'ı açtık Sam yol boyunu imara açtık, Sam mezrasını da açtık. Önce yol kenarından başladık, orada imara açılmayan bir kısım var orası da açılacak. Açılmayacak diye bir şey yok. Planlamanın kademeli büyümesi lazım, dengeli büyümük lazım. Her açtığımız yere altyapı, yol götüreceğiz, tesisler yapacağız" dedi.

GAYRİMENKUL FİYATLARINI BİZ RAHATLATTIK

İmarda doğru zamanda doğru bölgeyi imara açmak gerektiğini dile getiren Cihan, "4 tane alanın imara açılması bile şehirde ciddi bir rahatlama sağladı. Eskisi gibi Gaziantep'te gayrimenkul fiyatları çok yükselmiyor. Gayrimenkul fiyatı ne kadar düşük olursa konutlarda o kadar düşük olur. Fiyatlar duruldu, ciddi manada yükselmiyor. Biz rahatlatmış olduk. Doğru zamanda doğru bölgeyi imara açmak lazım" dedi.

DEVASA BİR PARK PROJESİ

Yamaçtepe'den Gaski göletine kadar, 600 bin metrekarelik alanda devasa bir park projelerinin olduğunu belirten Cihan, bunun ciddi bir vizyon proje olduğunu ifade etti. Cihan, "Tek seferde 600 bin metrekare park yapacağız. Devasa bir alan. Çok canlı bir park olacak. Birçok aktivitenin, yeniliğin yer alacağı bir park yapacağız" dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
23 Yorum