1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Uçakla ilaçlama terkedildi
Uçakla ilaçlama terkedildi

Uçakla ilaçlama terkedildi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Gaziantep İl Müdürü İbrahim Yılmaz, süne mücadelesinde uçakla ilaçlama yönteminin yeteri kadar faydalı olmadığının...

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Gaziantep İl Müdürü İbrahim Yılmaz, süne mücadelesinde uçakla ilaçlama yönteminin yeteri kadar faydalı olmadığının anlaşılması üzerine 2004 yılından bu yana terk edildiğini söyledi. Yılmaz, süne mücadelesinde en son çarenin kimyasal mücadele olması gerektiğini kaydetti.

Biyolojik mücadele ile süne böceğine karşı faydalı böceklerin oluşturularak buğday alanlarına bırakılmasının hem tabii dengeyi koruması açısından hem de kaliteli buğday üretimi açısından daha faydalı olduğunu aktaran Yılmaz, “Biz geçmişte süne mücadelesini uçakla ve yer aletleri ile yapıyorduk. Geniş alanlarda uçaklarla süne mücadelesi yapılıyordu. 750 ila 900 bin dekar alanlarda uçakla süne mücadelesi yapılıyordu. Ancak 2004 yılından bu tarafa süne mücadelesinde uçakla mücadele kaldırıldı. Çünkü yapılan çalışmalar sonucunda uçakla mücadelenin yeteri kadar faydalı olmadığı anlaşıldı. Bu nedenle yer aletleri ile mücadeleye dönüldü” dedi.

HAZİRAN'A KADAR SÜRECEK 

Süne zararlısına karşı yapılan faaliyetlerden söz eden Yılmaz, “Bunun ötesinde bir yol da biyolojik mücadeledir. Süne zararlısına karşı başka faydalı canlıları üreterek sahaya salmak ve süneyi baskı altında tutarak onun buğdaya zarar vermesini önlemek. Biz de Gaziantep’te bu işi yapıyoruz. Mart ayında başlayan bir çalışmamız Haziran ayına kadar devam ediyor. Öncelikle daha süne tarlaya inmeden sünenin kışı geçirdiği yüksek yerlerde biz kışlamış ergin süneleri toplayarak onları Adana Zirai Mücadele Enstitüsü'ne gönderiyoruz. Oradan faydalı böcek üretilerek bize gönderiliyor. Bizler de buğday sahalarına bu faydalı böcekleri salıyoruz” ifadelerini kullandı.

BAŞARILI ÇALIŞMA YAPILDI

 

Gaziantep’te, 500 bin dekarlık bir alanın kimyasal mücadeleden çıkartıldığını ve bunun çok önemli bir başarı olduğunun altını çizen Yılmaz, “Kimyasal mücadele en son çaredir. Bu nedenden dolayı biz yaklaşık 500 bin dekar bir alanı bu manada kimyasal mücadeleden çıkartmış biyolojik mücadele ile tabii dengenin oluşmasını sağlamış durumdayız. Bu da Gaziantep için önemli bir başarıdır. Aynı şekilde kaliteli buğday yetiştirerek biz Gaziantep’teki un sanayicisine de bu manada kaliteli bir hammadde temini sağlamış oluyoruz” açıklamasında bulundu. İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.