1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tutanak tutuldu, tebliğ edildi, hala duruyor
Tutanak tutuldu, tebliğ edildi, hala duruyor

Tutanak tutuldu, tebliğ edildi, hala duruyor

​Büyükşehir Belediyesi Yaprak Mahallesi'nde, bir evde tahribatlar ve yıkılmalar olduğu, can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturduğunu gerekçesiyle yıkım kararı alındı.

A+A-

15 Temmuz'da alınan yıkım kararı ev sahibine darbe girişimi günlerine denk geldiği için ev sahibine 11 gün sonra tebliğ edildi. Tebliğ tarihinin üzerinden aylar geçmesine rağmen, tehlike yaratan ev yıkılmadı. Çevre sakinleri, içerisinde Suriyeli bir ailenin yaşadığı evle ilgili yetkililerin bir an önce harekete geçmesini, aksi halde bir yıkımda olanın masum insanlara olacağını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı İmar Şube Müdürlüğü, mülkiyeti M. A. Ş.'ye ait Yaprak Mahallesi'nde bulunan yapıda tahribatlar ve yıkılmalar olduğu, kalan kısımların ise can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturduğunu tesbit etti. Müdürlük, herhangi bir çökme esnasında oluşabilecek olumsuzluklara meydan vermemek için inhidam raporu (çökme ihtimali) düzenledi. belediye yasa gereği söz konusu yapımın 10 gün içerisinde yıkılarak tehlikenin ortadan aldırılması, aksi takdirde bu işlemlerin belediye tarafından yerine getirileceğini mülkiyet sahibine tebliğ etti.

İŞTE YIKIM TUTANAĞI

Belediye ekiplerince tutulan yıkım tutanağında evle ilgili şu tesbitlerde bulunuldu:"Yapıda bulunan yığma duvarlar üzerinde yapılmış olan döşeme kalınlıklarının TS500'de belirtilen standartlar dışında kaldığı ve ayrıca döşemelerin üzerine gelen yükleri taşıyamaz duruma geldiği. Yığma olarak yapılan yapının dış cephe ve iç cephe kısımlarında sıva bakım ve onarım çalışmaları yapılmadığından doğal sebeplerden dolayı 'yağmur, kar vb.) duvarlar üzerinde çatlaklar meydana gelmiş ve oluşan bu çatlaklara yıkılma riski oluşturduğu yapıda bulunan pencere ve kapı kısımlarının doğal şartlardan dolayı kullanılamaz halde olduğu, binanın onarım ve güçlendirme maliyetlerinin yeni yapım maliyetlerinden yüzde 40 fazla olduğu ve binanın bu şekilde kulllanılması can güvenliği açısından tehlike oluşturduğu tespit edildiği için bu binanın ivedilikle yıkılması gerekmektedir. İş bu tutanak tarafımızca 15.07.2016 tarihinde 4 nüsha olarak düzenlenmiştir."

15 TEMMUZ'UN ETKİSİ OLDU

Belediye bu yapıyla ilgili 15 Temmuz 2016 tarihinde tutanak tuttu. Ancak darbe girişiminden dolayı tebliğ süresi doğal olarak uzadı. Ancak tebliğin üzerinden aylar geçmesine rağmen yapının halen yıkılmamış olması mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu. Mahalleli içerisinde Suriyeli bir ailenin oturduğu yapının yıkılacaksa bir an önce yıkılması, yıkılmayacaksa güçlendirilmesinin yapılmasını istedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.