1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TÜRKMENLERİN ONUR MÜCADELESİ
TÜRKMENLERİN ONUR MÜCADELESİ

TÜRKMENLERİN ONUR MÜCADELESİ

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Emin Bozoğlan, "Fırat Kalkanı Harekatı'nın Suriye Türkmenlerine Yansımaları" konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, Suriye'de bin yıldır yaşayan Türkmenlerin 6 yıldır onur mücadelesi yürüttüğünü söyledi.

A+A-

Devrim sürecinde büyük acılar yaşandığını dile getiren Bozoğlan, binlerce gencin şehit veya gazi olduğunu, yüzlerce kadının dul, binlerce çocuğun da öksüz veya yetim kaldığını, en iyi ihtimalle de binlerce Türkmen Suriyelinin sürgün edildiğini kaydetti. Suriye'nin bir çok bölgesinde zulüm gören Türkmenlerin, Bayırbucak'ta da eziyetler çektiğini anlatan Bozoğlan, "Özellikle yoğun bombardıman nedeniyle yöremizin büyük bir kısmı elimizden gitti. Çatışmalar halen yer yer devam etmekle birlikte bölgede sivil insanımız bulunmamakta. Gençlerimiz ise halen kontrol altında tuttukları 6 köyümüzde, topraklarımızı korumak için mücadeleye devam ediyor." diye konuştu.

SİNSİ PLANLAR 

Bölgede çok sinsi bir planın hayata geçirilmeye çalışıldığına dikkati çeken Bozoğlan, şunları söyledi: "Halep'in güvenliği, Türkiye'nin güney sınırlarının güvenliğidir. Bayırbucak'ın güvenliği, Hatay'ın güvenliğidir. Biz bu yüzden uzun zamandan beri güvenli bölge konusunda ısrarcı davrandık. Maalesef ortada çok açık ve çok sinsi bir plan var. Asıl hedef Türkiye ve Ortadoğu Türklüğüdür. Halep'e yağdırılan füzelerle, Tuzhurmatu'da, Telafer'de Türkmenlere sıkılan kurşunlar, Ankara'da patlayan bombalar, Kilis'i hedef alan roketler aynı kirli oyunun parçasıdır. İşte bu yüzden, Türkiye'nin güvenlik hattı Kerkük'ten başlar, Musul'dan, Rakka'dan, Halep'ten geçer ve Bayırbucak'tan Akdeniz'e ulaşır. Bu hat boyunca uzanan Türkmen yurtlarının korunması ve güçlenmesi Türkiye'nin güvenliğinin garantisidir. Bu nedenle Türkiye'nin, Fırat Kalkanı Harekatı ile Ortadoğu denkleminde ortaya koyduğu irade çok önemli ve stratejiktir. Biz Fırat Kalkanı Harekatı'nı meşru ve haklı bir adım olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz."

DİNÇERLER: BU DAVANIN EMRİNDEYİZ

Eski bakanlardan Vehbi Dinçerler ise yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin büyük bir basiretle bu kararlılıkta olmaları sevindirici, Allah onlardan razı olsun. Desteklerini görüyoruz, yaşıyoruz ve tatbikatlarda da bunu hissediyoruz. Askerimiz de irade olarak bu desteklerin farkında, biz bu davanın emrindeyiz. Üzerimize düşen neyse daha fazlasını yapmaya hazırız” diye konuştu. ORSAM Suriye Uzmanı Oytun Orhan ile Güvenlik ve Terör Uzmanı Abdullah Ağar’ın konuşmalarıyla panele devam edildi.

KİMLER KATILDI ?

Panele eski bakanlardan Vehbi Dinçler, Merkez Valisi Lütfullah Bilgin, Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Emin Bozoğlan, Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilcisi Büyükelçi Adnan Keçeci, Milliyetçi Hareket Partisi eski milletvekili Mehmet Şandır, Suriye Geçici Hükümet Sağlık Bakanı Muhammed Vecihi Cuma ve Sultan Murat Tümen Komutanı Adan Osman katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.