1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye’nin üretim merkeziyiz
Türkiye’nin üretim merkeziyiz

Türkiye’nin üretim merkeziyiz

Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi Zulfiqur Rahman ve Bangladeş Parlamentosu Tekstil ve Jüt Bakanlığı Daimi Komitesi Başkanı Saber Hossain Chowdhury, Sanayi...

A+A-

Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi Zulfiqur Rahman ve Bangladeş Parlamentosu Tekstil ve Jüt Bakanlığı Daimi Komitesi Başkanı Saber Hossain Chowdhury, Sanayi Odası’nı ile Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ziyaret etti. Sanayi Odası Başkan Adil Konukoğlu, Birçok sektörde Türkiye’de en önemli üretim merkezi konumunda bulunduklarını belirtirken, GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan, Gaziantep'te  180  üretici firma tarafından yılda ortalama 300 milyon metrekare makine halısı üretimi yapıldığını ifade etti.

KONUKOĞLU BİLGİ VERDİ 

İkili ticareti geliştirmek, jüt ve jüt ürünleri ihracat piyasasının gelişme imkanlarını araştırmak amacıyla Türkiye’ye gelen Bangladeş Parlamento Üyeleri ve işadamlarından oluşan heyet, Gaziantep’te de bir dizi ziyaretlerde bulundu. Heyet üyeleri ile görüşen GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’teki imalat sanayisi, ihracat potansiyeli ve üretim yaptıkları sektörler hakkında bilgi verdi.

JÜT ÖNEMLİ BİR SEKTÖR

Ülkesinin ekonomisi ve büyümesi hakkında açıklamalarda bulunan Bangladeş Parlamentosu Tekstil ve Jüt Bakanlığı Daimi Komitesi Başkanı Chowdhury da Bangladeş’te son altı yılda kişi başına gelirin 450 dolardan 1,200 dolara çıktığını, en iyi üretim alanının hazır giyim olduğunu, jütün ise en önemli sektörlerden birisi konumunda bulunduğunu kaydetti.

GAZİANTEPLİ HALICILARLA BİR ARAYA GELDİ

Bangladeş Ankara Büyükelçisi Zülfikar Rahman, Bangladeş Tekstil ve Jüt Bakanlığı Parlamento Daimi  Komisyon Başkanı Milletvekili  Saber Hossain Chowdhury ve Bangladeş Parlamentosu Milletvekili Fahmi Gulendaz Babel'in de aralarında bulunduğu  Bangladeşli  Jüt Ürünleri Birliği ticaret  heyeti, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birliklerini (GAİB) ziyaret etti. GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan ve Gaziantepli halı üreticileriyle bir araya gelen Bangladeş heyeti, iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin arttırılmasına yönelik görüşmelerde bulundu. 

180 ÜRETİCİ FİRMA VAR

Ziyarette, Gaziantep'ten gerçekleştirilen mevcut halı ihracatı ve üretimi  hakkında konuk ülke temsilcilerine  bilgiler veren GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan, kentte 180 üretici firmanın 1400 adet son teknoloji makinayla imalat gerçekleştirdiğini ifade etti. Dünya halı piyasasında   önemli bir üs ve cazibe merkezi olan  Gaziantep'in   yıllık ortalama 300 milyon metrekareyi aşan bir  halı üretimi yaptığını belirten  Kaplan, halı sektörünün  yan sanayide çalışanlarında dahil edilmesiyle   birlikte şehirde yaklaşık 50 bin kişiye  istihdam sağladığını söyledi. 

ACİL BEKLENTİLER VAR

Gaziantepli halıcıların toplamda yılda 3 milyar dolarlık bir ciro gerçekleştirdiğini kaydeden Kaplan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Halı üreticisi  firmalarımız  yıllık ham madde olarak   yaklaşık 600 bin ton akrilik ve polyester  tüketmekte.  Yıllık 200 bin ton jüt ipliği alımının  yüzde 80'ni ne yakın bir bölümü ise Bangladeş'ten temin edilmekte. Fakat, jüt ipliğinde en büyük tedarikçilerimiz arasında bulunan Bangladeş'ten  teknolojik altyapılarının  geliştirilmesi ve fiyat istikrarının bir an önce sağlanması noktasında Türk halıcılar olarak  acil beklentilerimiz var." 

EN SON TEKNOLOJİ UYGULANIYOR

Türkiye'de halı üretimin en son teknolojiye uygun 200 devirli makineler tarafından yapıldığını ve bu makinelerin daha randımanlı çalışabilmesi içinde  ithal edilen jütlerin  kaliteli  olması gerektiğini savunan Kaplan, Bangladeş'in   jüt üretiminde kullandığı teknolojiyi  yenilemesinin ihracatlarının  artması açısından faydalı olacağı tavsiyesinde bulundu. Jüt üretiminde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alan Bangladeş'te istikrarlı bir fiyat politikası olmamasının Türk halıcılar için ciddi handikaplar oluşturduğunu kaydeden Kaplan," Heyetinizden en büyük   beklentimiz,  ülkenizde  istikrarlı bir fiyat politikasının oluşturulmasına katkı sunmanız olacak. Bangladeşli firmalardan duyduğumuz bazı rakamlar kesinlikle normal karşılayabileceğimiz ve kabul edebileceğimiz  cinsten rakamlar değil.  Fiyat noktasında bir istikrar yakalanırsa iki ülke arasındaki  ticaret hacminin dahada artacağına inanıyoruz  "diye konuştu. 

İLERİYE DÖNÜK HEDEFLER

Bangladeş heyeti adına konuşan Tekstil ve Jüt Bakanlığı Parlamento Daimi  Komisyon Başkanı, Milletvekili  Saber Hossain Chowdhury ise ülkesinin ileriye dönük  ekonomi hedefleri hakkında bilgiler verdi. 2021 yılında 50. kuruluş yıl dönümünü kutlamak istedikleri  Bangladeş'in kalkınmış ülkeler seviyesine ulaşması  için çalıştıklarını kaydeden Chowdhury, Gaziantep ziyaretlerinin de aslında bu hedefin  bir parçası olduğunu dile getirdi. HALUK ŞAHİN

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.