1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye’nin Marka şehri Gaziantep
Türkiye’nin Marka şehri Gaziantep

Türkiye’nin Marka şehri Gaziantep

 Türk Patent Enstitüsü tarafından düzenlenen “4. Türk Patent Ödülleri Töreni”nde “Türkiye’nin Marka Şehri” ödülünü aldı. Patent, marka,...

A+A-

 

Türk Patent Enstitüsü tarafından düzenlenen “4. Türk Patent Ödülleri Töreni”nde “Türkiye’nin Marka Şehri” ödülünü aldı. Patent, marka, endüstriyel tasarım ve coğrafi işaret alanlarında belirlenen ödüller sahiplerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Gaziantep’de “Baklavası, fıstığı, tarihi dokusu, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası coğrafi işaret tescilinin Sanayi Odası tarafından Antep Baklavası ile alınmasından dolayı, törende “Marka Şehir” kategorisinde ödüle layık görüldü. 

Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türk Patent Enstitüsü tarafından, sınai mülkiyet hakları konusunda toplumda farkındalık yaratılması, sanayiciler, akademisyenler ve diğer tüm kesimlerce inovasyona daha fazla önem verilmesi amacıyla düzenlenen “4. Türk Patent Ödülleri”, Ankara’da yapıldı. Ödül töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ve davetlilerin katılımıyla Sheraton Ankara Hotel & Convention Center’de gerçekleştirildi. “Türkiye’nin Marka Şehir” ödülünü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e takdim etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, ödül alacak tüm firmaları, kurumları, kişileri ve şehirleri tebrik etti. 

ŞEHİRLER İLERLESİN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, coğrafi işaret alanında Türkiye’nin çok zengin ve çok bereketli bir ülke olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: ‘’Geniş bir alanda coğrafi işaret çalışması yürütülüyor. Ülkemizde halen 183 coğrafi işaret tescil edilmiş durumda. Ülkemizin büyük potansiyelini göz önünde bulundurduğumuzda hiç şüphesiz bu sayı ile yetinemeyiz. Tarihten ve eşsiz coğrafyamızdan gelen bu değerlerimizi sadece ulusal düzeyde tescil ettirmek yeterli değil. Ülke olarak uluslararası düzeyde tescil faaliyetlerine de büyük hız vermek durumundayız. Bugün iki güzide şehrimize Gaziantep ve Kayseri’ye bu alanda ortaya koydukları başarılar nedeniyle ödüller vereceğiz. Bu iki şehrimizin açtığı yoldan diğer şehirlerimizin de ilerlemesini arzu ediyoruz.  Coğrafi işaretlerinizi ulusal ve uluslararası düzeyde tescil edin ve markalaşması noktasında her türlü gayreti gösterin.”

ONUR VE GURUR DUYUYORUZ

“’Türkiye’nin Marka Şehir” ödülünü almaktan dolayı büyük mutluluk ve onur duyduklarını ifade eden GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i tebrik etti ve Gaziantep’in marka şehir olmasına katkı sağlayan herkese yürekten teşekkür etti. Sanayi Odası tarafından “Antep Baklavası” ibaresinin coğrafi işaret tescilini 2007 yılında TPE’den aldıklarını, daha sonra 2009 yılında Avrupa Birliği Komisyonu’ndan uluslararası tescilini aldıklarını anımsatan Konukoğlu, Antep Baklavasının uluslararası tescilinin, Türkiye’den gerçekleşen ilk ve tek başvuru olduğunun altını çizdi.

HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

“Baklava, Gaziantep ile özdeşleşen, bu şehrin önemli bir markasıdır. Ünü, ülke sınırlarımızı aşmıştır” diyen Konukoğlu, kentte baklava imalatının asırlardır dededen toruna geçtiğini, Türkiye’nin en meşhur baklava ustalarının burada yetiştiğini söyledi. Ülkelerin ve şehirlerin zenginleşmesinin, küresel rekabet gücü kazanmasının markalarıyla olacağını belirten Konukoğlu, “Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olabilmek için tasarım, Ar-Ge, markalaşma, inovasyon faaliyetlerine daha çok ağırlık vermeliyiz. GSO olarak bunlara büyük önem veriyoruz. 2003 yılında başlattığımız ‘Marka Şehir Gaziantep’ projemiz sayesinde bugün Türkiye’de en fazla marka patent başvurusu yapan altıncı şehir konumuna yükseldik. Marka yolculuğumuz hız kesmeden sürecek” ifadelerini kullandı.

KİMLER KATILDI ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve TPE Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da, baklava standını ziyaret ederek, Antep Baklavasından övgüyle bahsetti. Törene, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Milletvekilleri Nejat Koçer, Şamil Tayyar, Mehmet Erdoğan, Halil Mazıcıoğlu ve Mehmet Sarı, GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu ve Meclis Başkanı Selami Memiş, Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu, Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt ve Meclis Başkanı Mustafa Doktoroğlu, Nizip Ticaret Borsası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı, İslahiye Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Türkmen, TOBB Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hülya Akkaya’da katıldı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A FORSLU BAKLAVA SÜRPRİZİ 

4. Türk Patent Ödülleri törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı forsu şeklinde ve sarı-kırmızı olarak hazırlanan baklava sürprizi yapıldı. Patenti alınan Gaziantep baklavalarının tanıtıldığı standı gezen Cumhurbaşkanı Erdoğan, baklavanın sarı-kırmızı renklerine dikkati çekerek, “Bunu yaparken Fenerli yapmalıydınız” diyerek güldü.  4. Türk Patent Ödülleri töreni katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tören öncesinde patenti alınmış Kayseri sucuk ve pastırması ile Gaziantep baklavalarının tanıtıldığı stantları gezdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından Gaziantep yöresine ait baklavalar tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Belediye Başkanı Şahin’e, “Gıdanın TSE standardı olmaz, çünkü mekanik değildir, değişkendir” dedi.

SÖZDE DEĞİL KAĞIT ÜZERİNDE YAPACAĞIZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk kez bir ürünün AB işareti aldığına dikkat çekti. Bunun çok önemli bir durum olduğunu, bunun için 5 yıl mücadele verildiğinin altını çizen Şahin, “Şimdi biz yeni bir dünyada, yeni bir Türkiye vizyonu ile gidiyoruz. Dolayısıyla standartları olan ve bu standartlara göre her türlü ürünü alt yapı koyan bir bakış açısıyla yola devam etmemiz gerekiyor” diye konuştu. Baklavanın, bakırın, fıstığın ve zeytinin coğrafi işaretlerini aldıklarına vurgu yapan Şahin, aksi takdirde komşu ülkelere bunun kaptırıldığını aktardı.

Başkan Şahin’in Türk ürünlerinin Avrupa’da Yunan ürünü gibi lansmanının yapıldığını belirterek, “Bunlar bize ait, bizim toprağımıza ait. Şimdi artık biz buna sahip çıkıyoruz. Yunanistan’ın bizim diyeceği bir şey kalmadı. Şuanda bugün bile bizim başvurduğumuz ürünlerimiz var. Bunların hepsini biz sözde değil kağıt üzerinde yapacağız” dedi.

KALORİSİ EN DÜŞÜK BAKLAVA ANTEP’İN

Bu konuda iddialı olduklarını kaydeden Başkan Şahin, Cumhurbaşkanlığı forsu şeklinde ve sarı-kırmızı olarak hazırlanan baklava ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Şahin, Cumhurbaşkanlığı Forsu şeklinde yapılan baklavanın yapımı için çok emek verildiğini söyledi. Baklavaların içerisinde en kalorisi düşün olan baklavanın Gaziantep baklavası olduğunu konusunda iddialı açıklamalarda buluna Başkan Şahin, hamur, şeker ve fıstıkların kaliteli olmasını örnek verdi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.