1. YAZARLAR

  2. Ali Koç

  3. TÜRKİYE VE SEÇİM
Ali Koç

Ali Koç

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKİYE VE SEÇİM

A+A-

                7 Haziran seçimleri sonrası oluşan parlamentoda 4 siyasi parti yer aldı ve tablo ile tek partinin hükümet olabilme çoğunluğuna sahip olamayınca, koalisyon olma zorunluluğuyla görüşmeler başladı ve yapılan görüşmeler sonucunda hükümet kurulamadı yani koalisyon oluşturulamadı.

              Tüm bu süreçler işlerken siyasi beklentiler çözümsüzlüğe gitti.Bu arada ülkemizin diğer sorunları büyümeye doğru yol almaya başladı ve genel anlamda siyasette, ekonomide, terörde, ciddi sorunlar oluştu.Uzun süredir yaşanmayan; ölümler, çatışmalar ve can kayıpları oluştu. Ekonomide ciddi kayıplar; cari açıkların artmasına, paramızın değer kaybetmesine neden oldu.

            Gelinen noktada sorunlar bir yumak oluştururken süreç doldu ve hükümet kurulamayınca Cumhurbaşkanının seçim kararı ve seçim hükümetinin oluşması için görevlendirme süreci başladı.

          Başlayan bu süreçte bile yeni tartışmalar ve ‘hükümete isim vermeyeceğiz ifadeleri ile kafalar karıştırıldı. Sonuçta nasıl bir hükümet kurulacak bekleyip görmek lazım.

          Ülkemizde bu kadar sorun varken ve bunlar gün geçtikçe büyümeye devam ederken, siyasilerde değişmeyen birçok şey de var tabi.Özellikle siyasi hırslar, siyasi liderlerin yerini kaybetmeme isteği, güçlü olma isteği,en iyisini ben bilirim ben olmazsam olmaz anlayışı yani krallıklar ve  bu kişisel hırsların sonucu yaşanan gelişmeler toplumsal sorunları çoğaltmanın yanında  hiçbir fayda getirmeyecektir. 

          Yapılması gereken birtakım temel görevler vardır:Siyasi partilerde -dünya görüşleri farklı da olsa-  birleşilecek temel konularda ortak hareket etme, ülkemizin birliği bütünlüğü,kişi hak ve özgürlükleri ve gelecek kaygısı yaşanmadan refah seviyesinin yükseleceği bir anlayışla hareket edilmelidir. Bunlara karşı gelebilecek siyasi anlayış yok ama nedense bir türlü ortak anlayışta bile bir araya gelemiyor siyasi partiler.Bu siyasi partiler nasıl güven verecekler bu topluma?!

          Aslında burada yapılması gereken alınacak seçim kararı ile birlikte tüm vatandaşların sorun yaratan siyasetçilere, siyasi partilere ders verebilmesidir.Bu da oy kullanırken bir kez değil birkaç kez düşünerek hareket etmesiyle olur.

 

         Yeniden seçim yapmak ne kazandıracak ülkemize anlamak zor.Umarım daha kötü sonuçlar doğurmaz. Şu anki mevcut siyasi tablo oluşunca acaba yine mi koalisyon oluşmayacak ve yine mi seçimi düşünmek zorunda kalacağız yoksa uzlaşılacak mı bekleyip görmek lazım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.