1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin Maraş çıkartması
Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin Maraş çıkartması

Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin Maraş çıkartması

​Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Toplantısı, 04-05 Ağustos 2017 tarihleri arasında Kahramanmaraş'da yapıldı.

A+A-

. "2017 II. Dönem Çalışma Programı" ve gündemdeki diğer konuları görüşmek üzere bir araya gelen Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyeleri, toplantı öncesinde Kahramanmaraş Vali Vekili Ömer Adar, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Erkoç ve Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek'i de ziyaret ederek, temaslarda bulundular. Ayrıca Kahramanmaraş'daki yazılı ve görsel basın temsilcileriyle de buluşan, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu; kentteki önemli meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla ve temsilcileriyle de bir araya geldi.

Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Türkiye Kent Konseyleri Birliği 8. Dönem Başkanı Necati Binici; "Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu olarak her ay Türkiye'nin farklı bir şehrinde toplanıyoruz. Bu ayki toplantımızı da Yürütme Kurulu Üyemiz ve Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Sayın Zeynep Arıkan'ın ev sahipliğinde Kahramanmaraş'da yaptık. Ayrıca başta Vali Vekili ve Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere çok önemli temaslarımız oldu. Bu görüşmelerde Kahramanmaraş Kent Konseyi'nin işlevselliğini yitirmesi ve mevzuat gereği mahalli idareler seçimini takip eden 3 ay içerisinde yapılması gerektiği halde Kent Konseyi Genel Kurulunun toplanamaması nedeniyle yaşanan süreç hakkındaki görüşlerimizi paylaşma fırsatı bulduk. Bu çok önemli bir konudur. Sadece Kahramanmaraş'da değil,  mevzuatın amir hükmüne rağmen kent konseyi genel kulunu yapmayan bütün şehirlerimizde, başta belediye başkanlarımız olmak üzere, yetkililerin daha duyarlı davranması gerekmektedir. Türkiye Kent Konseyleri Birliği olarak merkezi idare, siyasi partilerimiz ve belediyelerimiz nezdinde bu yöndeki çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Zira kent konseyleri, yerel yönetimlerin desteklenmesi ve katılımcı demokrasinin güçlendirilmesi bağlamındaki en temel araçlardan biridir." dedi. 

2017 Yılı II. Dönem Çalışma Programı ise aşağıdaki şekilde belirlendi. 

1- 25/26 Ağustos 2017, Bölgesel Toplantı, Rize

2- 15/16 Eylül 2017, Yürütme Kurulu Toplantısı, Balıkesir Karesi

3- 20/21 Eylül 2016, Aracı Şehirler Buluşması, Nevşehir

4- 13/15 Ekim 2017, "Kent Konseyi ve Kent

Vizyonu" Temalı Ulusal Toplantı, Adana

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.