1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk Eğitim Sen'den şaibe iddiası
Türk Eğitim Sen'den şaibe iddiası

Türk Eğitim Sen'den şaibe iddiası

Türk Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2017 yılı Haziran ayında duyuruya çıkan müdür, müdür baş yardımcısı ve müdür yardımcılığı mülakatları ve atamalarının şaibelerle dolu olduğunu iddia etti.

A+A-

Avan, duyuruya çıkan 135 okul müdürlüğü, 31 müdür baş yardımcılığı ve 716 müdür yardımcılığının mülakat ve atama süreçlerine dikkat çekti.

ENDİŞELERİMİZİ İLETTİK

Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yönetici atama duyurusu sonrasında Şubeye gelen duyum ve endişelerini Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete’ye ilettiklerini belirten Avan, "Bu ziyarette; “Gaziantep’te yapılacak yöneticilik mülakatlarında ayrımcılık yapılmamasını, sınava giren herkesin yöneticilik için ehliyet ve liyakatine bakılmasını, sınavda herkese eşit ve adil davranılmasını, kamuda ve eğitim çalışanları arasında yapılan ayrımcılığa son verilmesi gerektiğini belirtmiştik. Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete’de “Milli Eğitim Müdürümüz, mülakatta komisyon üyelerinin liyakata önem vereceklerini, sınavın adil olacağını” söylemişti" dedi.

BİR ÇOK KİŞİ SINAVA MÜRACAAT ETMEDİ

Ziyarette şubelerine gelen duyumlara göre okul yöneticiliklerine her okulda kimlerin atanacağının öncesinden belli olduğuyla ilgili duyumlar aldıklarını söylediklerini belirten Avan, "Şayet bu duyumlar doğruysa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bunun önlemini almasını istemiştik.Yöneticilik mülakatlarında torpilin, adam kayırmanın ve haksızlığın olacağı gerekçesiyle birçok üyemiz, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyesi ve sendikasız bir çok kişi sınava müracaat etmedi" dedi.

247 MÜDÜR ADAYININ HAKKI YENİLDİ

Yapılan yöneticilik mülakat sınavlarının şaibeli ve hileli olduğunu belirten Avan şöyle konuştu: "Torpilli ve imtiyazlı kişilere 90 ve üzeri puan verip, bu kişilerin EK1 puanları da üzerine eklenip, yönetmeliğe göre ortalaması alındığında 50 puanın üzeri ve 50 puana yakın atama puanı oluşturulmaya çalışılmıştır. Gaziantep’teki yöneticilik mülakat sınavlarına baktığımızda bu torpilli kişilerden İl Milli Eğitim Şube Müdürlerinden ikisinin eşleri 98’er puan, bir İlçenin Milli Eğitim Müdürünün eşine 95 puan, değişik ilçelerdeki Şube Müdürleri'nin eşlerine 94,8, 95 ve 96 puan verilmiştir. Bu kişileri ve diğer imtiyazlı kişileri Gaziantep’teki eğitim çalışanları bilmekte ve olup bitenleri takip etmektedirler. Duyurusu yapılmış okullara müracaat eden 247 okul müdürü adayının hakkı yenilmiştir. Yapılan bu atamalar hukuksuzdur. Duyuruya çıkan bu okullara 247 müdür adaylarının atanma hakkı vardır. Duyuruya çıkan okul müdürlüğü sayısı 135 iken, haksız ve hileli müdür atamaları yapılarak sayı 131’e düşmüştür. 247 müdür adayının hakkı gaspedilmiştir. Bu üç okula yapılan müdür atamalarının, müdürlük mülakat sınavlarının ve Gaziantep’teki tüm müdür atamalarının iptal edilmesi gerekmektedir" Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum