1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TUİK'TEN ÇARPICI SONUÇLAR
TUİK'TEN ÇARPICI SONUÇLAR

TUİK'TEN ÇARPICI SONUÇLAR

Çok az spor yapıyoruzEn çok televizyon izliyoruzTÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada, çok az spor yaptığımız ve en önemli...

A+A-

Çok az spor yapıyoruz

En çok televizyon izliyoruz

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada, çok az spor yaptığımız ve en önemli sportif faaliyetimizin yürüyüş olduğu bildirildi. En çok televizyon izlerken, kadınlar kitap, erkeklerin ise gazete, dergi okuduğu tesbit edildi. Bireylerin günde en az zaman ayırdıkları faaliyet, 11 dakika ile spor ve doğa sporları oldu. Kadınlar günde ortalama 6 dakika, erkekler ise günde ortalama 16 dakikalarını spor faaliyetlerine ayırdı. Bireylerin son dört hafta içinde boş zamanlarını değerlendirmek üzere yaptıkları sportif faaliyetlerin dağılımı incelendiğinde; 10 ve daha yukarı yaştaki bireylerin %9,9’unun yürüyüş veya koşu yaptığı, %5,2’sinin futbol oynadığı ve %2,2’sinin bisiklet sürdüğü görüldü.

EN ÇOK TELEVİZYON İZLİYORUZ

TÜİK Gaziantep Bölge’nin yaptığı açıklamada Zaman Kullanım Araştırması sonuçlarına göre bireylerin %94,6’sının televizyon izlediği belirtildi. Son dört hafta içinde yapılan veya katılım sağlanan faaliyetler incelendiğinde bireylerin %94,6’sının televizyon seyrettiği, %69,9’unun akraba ziyaretlerinde bulunduğu, %55,7 ile arkadaş ziyaretlerinde bulunduğu görüldü. En çok yapılan üç faaliyetin cinsiyete göre dağılımı ele alındığında, erkeklerin %95,6 kadınların ise %93,6 oranında televizyon izlediği görüldü. Erkekler akraba ziyaretini %68,3, kadınlar %71,4 oranında gerçekleştirirken; arkadaş ziyaretlerinde erkeklerde oran %55,1 kadınlarda ise %56,4 oldu.

KADINLAR KİTAP, ERKEKLER GAZETE OKUYOR

Kadınlar daha çok kitap, erkekler ise gazete ve dergi okuyor Fertlerin son dört hafta içinde boş zamanlarını değerlendirmek üzere yaptıkları eğlence ve kültür faaliyetlerinin dağılımı incelendiğinde; kitap okuma oranının %34,2 gazete, dergi vb. okuma oranının ise %39,4 olduğu görüldü. Cinsiyete göre dağılım ele alındığında, kitap okuma faaliyetini erkekler %30,2 kadınlar ise %38,2 oranında gerçekleştirirken; gazete, dergi, vb. okuma faaliyetini erkekler %48,8 kadınlar ise %30,1 oranında gerçekleştirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.