1. YAZARLAR

  2. Mehmet Nabioğlu

  3. TÜİK VERİ TOPLAMA VE MUHASEBECİLERE YÜKLENEN YENİ YÜK
Mehmet Nabioğlu

Mehmet Nabioğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜİK VERİ TOPLAMA VE MUHASEBECİLERE YÜKLENEN YENİ YÜK

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu, dünyada ve ülkemizde sürekli gelişen teknolojiye ayak uydurmak, işgücü ve zaman maliyetini en aza indirmek, zamanlı veri üretimi yapabilmek amacıyla işyeri bazındaki araştırmalarının  her işyerine özel tanımlanan Kullanıcı Adı ve Şifre kullanılarak, internet üzerinden geliştirilen uygulamalar ile yürütülmesi ile ilgili bir karar aldı.

TÜİKin bu amaç doğrultusunda çok kısa bir süre önce işletmelere yazı göndererek “2013 Yıllık İş İstatistikleri Sanayi ve Hizmetleri” ile “İşyerleri İşlemleri” konusunda onlarca sayfayı bulan soru kağıtlarının doldurulmasını istemekte, aksi halde milyonlarca mükellefi para cezası ödemek durumunda kalınacağı belirtilerek,işletmelere internet ortamında bilgi ve vergi girişi için 15 gün süre tanıdığını aksi halde milyonlarca işletmeye 2 bin 281 TLyi bulan idari para cezası vereceği uyarısında bulundu.                                                                

ANCAK; anketin içeriğindeki soruların mali bilgiler ile alakalı olması nedeniyle muhasebecilerince ya da mali müşavirlerince doldurulması istemektedirler.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) işletmelerden veri ve bilgi toplama talebinde bulunurken, milyonlarca mükellefe para cezası tehdidi Türkiye genelinde sayıları 100 bini bulan Mali müşavirlere yasa tanımında olmayan yeni külfetler getirme girişimi bir çok muhasebe camiasında büyük tepki çekti.

Konuyla ilgili olarak başta İstanbul muhasebeciler odası olmak üzere bazı odaların tepki vermesine rağmen bir çok  oda yöneticileri sessiz kaldıklarını üzülerek müşahede ettik.

Önemli olduğu görülen ancak sözleşmelerimiz kapsamında bulunmayan bu işlerin TÜİK yetkilileri tarafından müşterilerimize önemsiz, değersiz ve kolaylıkla yapılabilir şeklinde lanse edilmesi ve sorumluluğun Mali müşavirlere yüklenmek istenmesi kabul edilemez.

Bir çok yönetici hala tam olarak tanımlayamamalarına rağmen görev tanımımızda yer almayan ve işimizin bir parçası  olmayan ,ücretini alamadığımız yeni yükler ANGARYA niteliğindedir.

Mali müşavirlerin her türlü kurumun mükelleflerden istedikleri işleri sorgulamadan yapan bir meslek camiası değildir.Mali müşavirler  3568 sayılı yasaya göre yetki almış görev, sorumluluk ve ücretlerimiz bu yasaya göre belirlenen meslek mensuplarıdır.

 

TÜİK bildirimleri ancak ayrı bir sözleşme ve ücretlendirme yapılması halinde işimizin bir parçası olabilir. Sayıları 100 bini aşan ve her gün yeni bir angaryayla karşılaşan bu  meslek mensubuna kim ne zaman sahip çıkacak merak ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.