1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Triko ve ayakkabı fuarı açıldı
Triko ve ayakkabı fuarı açıldı

Triko ve ayakkabı fuarı açıldı

Gaziantep'te trikotaj ve ayakkabı sektörüyle ilgili iki fuar aynı anda kapılarını açtı. Gaziantep Sanayi Odası, Kunduracılar Odası, Türkiye Umum...

A+A-

Gaziantep'te trikotaj ve ayakkabı sektörüyle ilgili iki fuar aynı anda kapılarını açtı. 

Gaziantep Sanayi Odası, Kunduracılar Odası, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Odası tarafından düzenlenen GAPSHOES Fuarı 21. kez kapılarını açarken, yine GSO, Trikotajcılar ve Çorapçılar Odası'nın öncülüğündeki 3. TRİKONFEX Fuarı da 3. kez açıldı.

MENNAN USTA ANILDI

Fuarın açılışındaki konuşmalarda Mennan Usta anıldı. Vali Ali Yerlikaya, teknik bir okula Mennan Usta'nın isminin verilmesini önerdi. Vali Yerlikaya, Gaziantep'te isim yapmış ustalardan fahri eğitimci olarak faydalanılması gerektiğini belirterek, bu ustaların envanterinin çıkarılmasını istediğini söyledi. Fuarda siyasi mesajlar da verildi. Fatma Şahin, Demokrasinin uzlaşma sanatı olduğunu belirterek, "Sandıktan çıkan mesajı iyi okuyup, uzlaşarak, elde ettiğimiz kazanımları kaybetmeden, daha iyi yaşanacak Gaziantep ve Türkiye için yolumuza devam edeceğiz” dedi. 

 ORHAN AKKAYA: MODELLER KIŞ MODASINA YÖN VERECEK

Fuarın açılışında konuşan Akort Fuarcılık Yönetim Kurulu üyesi Orhan Akkaya, ayakkabı-terlik ve triko sektörleri kış modasına yön verecek modellerini 4 gün boyunca Ortadoğu Fuar Merkezi'nde sergileyeceklerini söyledi. Akkaya, "Her iki fuarın aynı çatı altında gerçekleştirilmesinden kaynaklanan sinerjinin her iki sektöre de olumlu yansıyacağını düşünmekteyiz" dedi.

DURAK:GELECEĞE UMUTLA BAKIYORUZ

Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, trikotaj sektörünün kendini yenileyen bir sektör olduğunu, geleceğe umutla baktıklarını belirtirken, esnafa da fuara katılmasından dolayı teşekkür etti.Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, konuşmasına Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Bugur'a geçmiş olsun, aramızdan ayrılan Mennan Usta'ya ise başsağlığı dileyerek başladı. 

BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Konukoğlu, ayakkabıcılık sektörünün Gaziantep'in eski mesleklerinden olduğuna vurgu yaptı. 21'incisi açılan fuarın ilkinde meşakkatli bir dönemden geçildiğini anımsatan Konukoğlu, sektörün Türkiye için de büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Sektörde ithalatın halen devam ettiğini ifade eden ve özellikle Çin'den gelen, kalitesi düşük ayakkabıların pazarlara satılmaya devam edildiğini belirten Konukoğlu, "Bizim ürettiğimiz daha sağlıklı, kaliteli ayakkabıları bir taraftan ihraç ederken, bir taraftan da iç piyasada daha fazla pay almak için mücadelemizi vereceğiz." ifadelerini kullandı. Trikotaj sektöründe de Gaziantep'in ivmesinin yüksek olduğuna değinen Konukoğlu, "Ortadoğu pazarı ve Türki cumhuriyetlere yakınlığımız bu sektörün önümüzdeki günler içerisinde en az ayakkabıcılar kadar başarılı olacağını gösteriyor.'' değerlendirmesinde bulundu. 

ŞAHİN: SANDIKTAN ÇIKAN MESAJI İYİ OKUMAK LAZIM

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise seçime değinerek, “Demokrasi uzlaşma sanatı. Çözüm üretme, insan kazanma sanatı. Özellikle Türk siyasi tarihinin, baktığınız zaman derinlemesine olgunlaşmış bir siyasi uzlaşma kültürünü görüyoruz. Bugün için yapacağımız şeyin bir kin, nefret, duygusallık, ne olursa olsun anlayışından çok, bu memleket için, çocuklarımız, geleceğimiz için, sandıktan çıkan mesajı iyi okuyup, uzlaşarak, elde ettiğimiz kazanımları kaybetmeden, daha iyi yaşanacak Gaziantep ve Türkiye için yolumuza devam edeceğiz.” dedi.  Nejat Koçer de, konuşmasına Mennan Usta'yı anarak başladı ve Allah'tan rahmet diledi.

VALİ:USTALARIN ENVANTERİNİ ÇIKARTTIRIYORUM

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya da iki sektörün şehir için büyük önem taşıdığının altını çizdi. Vali Yerlikaya, Gaziantep'te teknik bir okula Mennan Usta'nın isminin verilmesini önerdi. Vali Yerlikaya, Gaziantep'te isim yapmış ustalardan fahri eğitimci olarak faydalanılması gerektiğini belirterek, kentte isim yapmış ustaların envanterinin çıkarılmasını istediğini hatırlattı.Yapılan konuşmaların ardından katılımcılar, fuarların açılış kurdelesini kesip, stantları gezdi. Ortadoğu Fuar Merkezi'ndeki organizasyona iki sektörden yaklaşık 350 firma katılım gösterdi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.