1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tramvayın İbrahimli ihalesi tamam
Tramvayın İbrahimli ihalesi tamam

Tramvayın İbrahimli ihalesi tamam

Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep’in ulaşımda nefes alacağı müjdesini verdi.

A+A-

Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanı Asım Güzelbey, Gaziantep’in ulaşımda nefes alacağı müjdesini verdi. Güzelbey, tramvay hattının üçüncü etabı olan İbrahimli etabının ihalesinin tamamlandığını açıkladı. Mart 15 itibari ile İbrahimli etabının temelinin atılacağını söyleyen Güzelbey, bu etabın tamamlanmasıyla Karataş’ta oturan bir vatandaşın tek aktarım ile Gatem, Küsget ve Organize Sanayi Bölgesi’ne kolaylıkla ulaşabileceğini kaydetti. Güzelbey, şehir içi ulaşımda kullanılmak üzere 100 adet doğalgazlı otobüsün ve diğer otobüslerin Mart ve Nisan ayı içinde şehre getirileceğini de açıklarken, dolmuşçulara da bir çağrıda bulundu. Şehir içi ulaşımda vatandaşın ulaşımını kolaylaştırmak istediklerini kaydeden Güzelbey bu çerçevede dolmuşçularla da mart ayı içinde masaya oturacaklarını ve bir anlaşmaya varmak istediklerini kaydetti. Güzelbey dolmuşçulara yaptığı çağrıda, “Dolmuşçular bizimle yola devam etmek isterse başımızın üstünde yeri var ama yola devam etmek istemezlerse 100 kendileri bilir. 100 otobüs aldık, 100 otobüs daha alırız. Artık buna gücümüz var” dedi. Ulaşımın metropollerin en büyük derdi ve problemi olduğunu kaydeden Güzelbey, “2013 Ocak ayı içinde İbrahimli etabı raylı sitemin ihalesi tamamlandı. İlk başta raylı sistem çok eleştirilen bir projeydi. En büyük eleştiri de bu güzergâhta yolcunun olmadığı yönündeydi. Şu anda 22 kilometre tramvayımızı çalıştırıyoruz. Ve burada günlük yaklaşık 40 bin yolcu taşıyoruz. Vagonlar yetmemeye başladı. 28 tane yeni vagon pazarlığı yapıyoruz şu an. Şu an 15 vagon hizmette. 10 vagonu da aldık, Eskişehir’de rönovasyonda… Böylelikle 50 tane vagonla Gaziantep’e hizmet sunacağız.” ifadelerinde bulundu.

İBRAHİMLİ ETABININ İHALESİ TAMAM

İbrahimli tramvay hattının yapım ihalesinin tamamlandığını açıklayan Güzelbey, “İhalemiz tamamlandı. Şu anda ihale onay aşamasında… Yer teslimini de şubat ayının sonunda yaparsak Mart 15’te İbrahimli hattının temeli atılacak. Yolcu potansiyelinin oldukça fazla olduğu bir hat üzerinden bu etap tamamlanacak. Burada devlet demir yolları mevcut tren hattının yanına 2 tane yeni hat döşeyecek. Biri geliş, birisi gidiş olacak bu hat medikal park hastanesinin yanından beylerbeyinden organize sanayi bölgesine uzanacak. Bu projenin inşaat kısmını devlet demir yolları yapacak ama bunun köprü ve kavşaklarını Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yapacak. Bununla ilgili projelerimiz hazır. Ama bu plan uzarsa bir de b planımız var. Eğer devlet demir yollarının çalışmaları uzarsa mevcut tren hattını kullanmak suretiyle Gatem, Küsget, Organize Sanayi’yi birbirine bağlayacağız.” şeklinde konuştu.

OTOBÜSLER MART VE NİSAN AYINDA GAZİANTEP’TE…

Bu yılın sonu itibariyle Karataş’ta oturan bir vatandaşın tek bir aktarma ile Gatem, Küsget ya da Organize Sanayi’ye gidebileceğini müjdeleyen Güzelbey, “Bu çalışmalar Gaziantep ulaşımına büyük bir nefes aldıracak. Bunun yanı sıra aldığımız doğalgazlı otobüslerin teslim tarihi de Mart ayının sonudur. Ayrıca belediye olarak aldığımız otobüslerin de teslim tarihi de Nisan ayını başı…” diye konuştu. DOLMUŞÇULARLA MART AYINDA MASAYA OTURULACAK Şehir içi ulaşımda rahatlama sağlamak adına Büyükşehir Belediyesi olarak dolmuşçularla da anlaşıp ortak bir çalışma yapmak istediklerini belirten Güzelbey, “Geçtiğimiz ay inde gönlümüz arzu etti ki dolmuşçularla da belli bir noktaya gelelim. Aslında geldiğimiz nokta fena değil, ancak onlar bizden bir aylı bir süre daha istediler. Elimizin güçlenmesi için otobüslerimizin de gelmesini istiyoruz. Otobüslerimiz geldikten sonra zaten dolmuşçularla yeniden masaya oturacağız. Eğer bizim şartlarımıza uyarlarsa biz sadece şehirdeki vatandaşın ulaşımını kolaylaştırmak istiyoruz. Arzu ediyoruz ki, vatandaşımız elindeki tek kart ile ister otobüse binsin, ister tramvaya binsin… Aktarmadan da iki ücret ödemesin… Tramvaydan otobüse veya da otobüsten tramvaya da binen iki ücret değil, yüzde eli olabilir, 60 olabilir. Böyle bir rakam ödesin. Bunda anlaşılabilir.” dedi.

100 OTOBÜS ALDIK, GEREKİRSE 100 TANE DAHA ALIRIZ

Söz verilen tarihte Gaziantep’in ulaşımında büyük bir rahatlama sağlayacaklarını kaydeden Güzelbey, “İnanıyorum ki söz verdiğimiz tarihte Gaziantep’in ulaşımını düzene sokacağız. Dolmuşçular yola devam etmek isterse başımızın üstünde yeri var ama yola devam etmek istemezlerse bizim b planımız hazır. Biz b planı çerçevesinde bundan evvelki yediğimiz golü yemeyiz. Otobüsümüz var, 100 tane aldık, gerekirse 100 tane daha alırız. Artık Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski 1 milyar 326 milyon dolar borçlu, gelirlerinin yüzde 70’i kesilen, memurunun maaşını ödemek için bankadan spot kredi kullanan bir belediye değil. Artık imkânlarımız var, planımız projemiz var, geleceğe dönük yatırımlarımız var.” ifadelerinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.