1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trafik Hastanesine 1 TRİLYONLUK kaza
Trafik Hastanesine 1 TRİLYONLUK kaza

Trafik Hastanesine 1 TRİLYONLUK kaza

İL Genel Meclisi, tarihe geçecek bir hata yaptı ve 4 Mayıs'ta İl Özel İdare Bütçesi'nde, 9 yıldan bu yana bitirilemeyen Acil Yardım ve Trafik Hastanesi...

A+A-

İL Genel Meclisi, tarihe geçecek bir hata yaptı ve 4 Mayıs'ta İl Özel İdare Bütçesi'nde, 9 yıldan bu yana bitirilemeyen Acil Yardım ve Trafik Hastanesi için 1 trilyon ödenek ayırdı. Aradan aylar geçti ve il meclis meclisi önceki günkü yaptığı meclis toplantısında, 1 trilyonluk ödeneği, 'yatırım programı ve bütçenin denliğini bozacak nitelikle olması' nedeniyle geri çekti. Gerekçe ise, ödenek ayrılma konusunda 'FASIL' hatası yapılması oldu. Vali Süleyman Kamçı'nın ricası üzerine geri çekilen ödenekle, hastanenin yapımı biraz daha gecikecek...

TEYMUR: Fasılda hata yapılmış

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Hilmi Teymur, Acil Yardım ve Trafik Hastanesi için hükümetin 10 trilyon ödenek ayırdığını ve yapılan araştırmalar sonunda özel idare bütçesinden ayrılan 1 trilyonluk ödeneğin verilemeyeceğinin tespit edildiğini söyledi. Fasılda hata yapıldığını ve bu nedenle Mayıs ayında verilen ödenek kararının geri çekildiğini belirten Teymur, "Valimizin ricası üzerine alınan meclis kararı iptal edildi" dedi.

KARAR AYNEN ŞÖYLE

Gaziantep İl Genel Meclisi Ağustos ayı toplantısında, Mayıs aldığı kararı iptal etti.Kararda şu görüşlere yer verildi: 04.05.2007 tarih ve 56 sayılı il genel meclisi kararı ile Şehitkamil İlçesinde inşaatı devam eden 300 yataklı Acil Yardım ve Trafik Hastanesi ameliyathane donanımı için İl Özel İdare Bühçesi'nden 1.000.000 YTL ödenek ayrılmasına ilişkin meclis kararının; yatırım programını ve bütçenin denkliğini bozacak nitelikte olması, ek yatırım programı, bütçenin fonksiyonel sınıfları arasında aktarma niteliğinde olmaması sebebiyle, 5302 sayılı İl Özel İrade Kanununun 10. ve 45. maddelerine, Mahalli İradeler ve Bütçe Muhasebe Yönetmeliğinin 28 36 ve 37. maddelerine aykırı olduğu, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün 23.07.2007 tarih ve 24482 sayılı yazıları ekinde Mülkiye Başmüfettişi Dr. Kasım Turgut tarafından hazırlanan 22.06.2007 tarih ve 111/54 sayılı inceleme raporu gereğince kararın iptali ile ilgili Gaziantep Valiliği İdareler Müdürlüğünün 03.08.2007 tarihli sayısı okundu. Mehmet Yalçınkaya bu maddenin açık olduğunu iptali konusunda oylanıp bir karar alınması gerektiğini söyledi. Konu üzerine yapılan görüşmeleri müteakip, Başkan, 04.05.2007 tarih ve 56 sayılı İl Genel Meclisi Kararı ile Şehitkamil İlçesinde inşaatı devam eden 300 yataklı Acil Yardım ve Trafik Hastanesi ameliyathane donamını için İl Özel İdare bütçesinden 1.000.000 YTL ödenek ayrılmasına ilişkin meclis kararının iptalini oya sundu ve İl Genel Meclisinin 7 ağustos 2007 tarihli toplantısında işaretle yapılan oylamada mevcudun oy birliğiyle kabul edildi.

1998 YILINDAN BU YANA BİTİRİLEMEDİ

Şehitkamil İlçesi'nde inşaatı devam eden 300 yataklı Acil Yardım ve Trafik hastanesinin yapımına 1998 yılında başlandı. Aradan geçen 9 yıla rağmen bitirilemeyen hastane için net bir adım atılamadı. Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Ahmet Akyol, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, hastane inşaatı için bu yıl 15 milyon YTL ayrıldığını belirterek, yatırımda yüzde 70 fiziki gerçekleşme sağlandığını söylemişti. Akyol, 36 bin metrekare kapalı alanda hizmet verecek, 13 bloktan oluşan hastanenin tamamlanmasının ardından Sağlık Bakanlığına devredileceğini ifade etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.