1. YAZARLAR

  2. Ali Koç

  3. TRAFİK & EMNİYET
Ali Koç

Ali Koç

Yazarın Tüm Yazıları >

TRAFİK & EMNİYET

A+A-

            Geçtiğimiz hafta yazımızda sizlere trafikle ilgili istatistikî bilgiler vereceğimizi söylemiştik.

         Bu bilgileri vermeden önce ilimize yeni atanan Gaziantep İl Emniyet Müdürümüz Sayın Erhan Gülverene hoşgeldiniz diyor sonrasında gazetemize yapmış olduğu açıklama ve duyarlılığına teşekkür ediyorum.

       ‘‘Marka Polis olacağız  ifadesi oldukça önemli.Bunun yanında, kırmızı ışıkta aracını durdurması oldukça şık olmuş. ‘‘Güvenli ve Huzurlu Gaziantephedefi tabii ki önemli bir mesaj. Trafik konusunda tıkanan Gaziantep için de şans olduğunu düşündüğümüz Sayın Müdürümüzün önceki projelerinin iyi bir ışık olmasını bekliyoruz.

        Şimdi ise size çarpıcı bilgiler vereceğim. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde ‘‘trafik kazaları sonucu ölüm bilinen tüm ölüm nedenleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Bu nedenle sadece kurumların ya da devletin önlem alması yeterli olmayacağı gibi vatandaşın da duyarlılığı çok önemlidir.

        Bu kazalar sonucu her yıl, bir ilçe nüfusu sayılacak düzeyde yani yaklaşık 10 bin kişinin hayatını kaybetmesine,yine her yıl bir il nüfusu sayılacak kadar yani yaklaşık 200 bin insanın yaralanması ve sakat kalmasına neden oluyor.

        Yıllık ortalama maddi kaybın ise yaklaşık 15 milyar TL civarında önemli bir milli servetin kaybına neden olduğu görülüyor.

        Son üç yıl içerisindeki ortalamada %87 oranında sürücü hatası göze çarpıyor. Ve bunun da en çok hızdan kaynaklandığı belirtiliyor.

        İlimiz nüfusu 2 milyon civarında ,tescilli araç sayısı ise 450 bin civarında olup yaklaşık 4 kişiye bir araç düşüyor.

Bu bilgiler şunu gösteriyor ki bilanço azımsanamayacak ölçüde.

       2014 yılı içerisinde ilimiz merkezinde  20 ölümlü , 2.271 yaralanmalı ve 2591 maddi olmak üzere toplam 4882 trafik kazası meydana gelmiş ve bu kazalar sonucu 22 vatandaş hayatını kaybederken 3423 vatandaş yaralanmıştır.

   Mevcut Bilgilere göre ise aşağıdaki veriler ortaya çıkıyor:

Bu sonuçların ilimizde şu anda yaşanan trafik sorunu nedeniyle daha da artacağı söz konusu olacağı gibi trafik sorunu acil çözüm beklemektedir. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN bu konuda öncelikli çabalar harcamalı.  Göreve geldiği günden bu yana yaptığı bazı değişikler var.Kavşak düzenlemesi ve özellikle İpek Yoluna yaptığı köprülü kavşak önemli ama şehir içini ve özellikle Üniversite ve Fevzi Çakmak Bulvarları konusunda kısa vadeli olmayıp kesin çözüm konusunda adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Hızla artan nüfusu ve Suriyeli ve Irak Türkmen bölgesinden gelen misafirleri de düşünecek olursak daha fazla dikkate alarak kalıcı ve uzun vadeli planlar yapılmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.