1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Töre cinayeti, insanlığa
    karşı işlenmiş bir suçtur.
Töre cinayeti, insanlığa<br>karşı işlenmiş bir suçtur.

Töre cinayeti, insanlığa
karşı işlenmiş bir suçtur.

Ülkemizde sık sık yaşanan ve son olarak şehrimizde gerçekleşen töre veya namus adıyla işlenen cinayetler, toplumda olduğu kadar kısa adı Mazlum -Der...

A+A-

Ülkemizde sık sık yaşanan ve son olarak şehrimizde gerçekleşen töre veya namus adıyla işlenen cinayetler, toplumda olduğu kadar kısa adı Mazlum -Der olan İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği yetkililerini de tepkiye sevketti. Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Alkış, şehrimizde meydana gelen töre cinayetini kınadı ve töre cinayetlerinin hiçbirinin dini ve ahlaki dayanağı olmadığını belirtti.

Alkış bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Töre cinayeti iki kişi arasında gerçekleştirilmiş bir öldürme olayı olarak değerlendirilemez. Töre cinayeti insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Eğitimsizliğin, hukuk tanımazlığın, ataerkil toplum yapısının, kadına olumsuz bakış açısının bir ürünüdür. Her ne kadar töre cinayetlerini işleyenler namus, onur, şeref gibi toplumca kutsal kabul edilen bazı ahlaki değerlerin arkasına saklansalar da bu cinayetlerin hiçbir dini ve ahlaki dayanağı yoktur. İslam dini bu olayları cinayet olarak görmekte ve lanetlemektedir. Töre cinayetlerini bir insanlık ayıbı olarak görüyor ve lanetliyoruz. Bu cinayetlerin gerçek nedeni olan ahlaki yozlaşma ve çürümüşlüğün önüne geçilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Ölen de öldürende kurban

Töre cinayetlerinin sadece Türkiye'nin sorunu olmadığını kaydeden Alkış, "Bu sorun giderek yaygınlaşan bir dünya sorunudur. Töre cinayetlerine karşı yerel ve küresel mücadele kaçınılmazdır. Bu da ahlaki yozlaşmanın önüne geçecek ve adaleti yaygınlaştıracak bir hukuk sisteminin hayata geçirilmesiyle sağlanabilir. Mazlum-Der olarak, tüm sivil toplum örgütlerini, medyayı, eğitim camiasını ve devletin yetkili kurumlarını bu soruna karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Töre cinayetlerinde sadece ölenin değil öldürenin de aslında bir kurban olduğunu düşünüyoruz. Toplumun yoğun psikolojik baskısına maruz kalan bireyler, topluma kendilerini kabul ettirmek için çare olarak öldürmeyi seçmiş birer kurbandırlar" diye konuştu.

Kardeş katili tutuklandı

Şehrimizde töre için öldürüldüğü iddia edilen 1 çocuk annesi kadının katil zanlısı 17 yaşındaki erkek kardeşi tutuklanırken, anne ve babası serbest bırakıldı.

Güzelvadi Mahallesi'nde bir süre önce İsmail D. ile evden kaçarak evlenmesiyle başlayan olaylar sonrasında hakkında çıkan dedikodular nedeniyle öldürülen Gönül D.'nin katil zanlısı 17 yaşındaki erkek kardeşi H.T. ile anne ve babası, Emniyet Müdürlüğü'nde alınan ifadelerinin ardından Gaziantep Adliyesi'ne sevk edildi. Töre cinayeti ihtimalini göz önünde bulunduran polis, cinayeti azmettiricisi olabileceği ihtimali nedeniyle genç kadının baba ve annesini de olay günü gözaltına almıştı.

H.T, basın mensuplarından saklanarak adliyeye getirildi. Emniyet Müdürlüğünden çıkarılan baba Abdullah T. ve anne Ayşe T. ise adliyeye götürüldü. Baba Abdullah T. Emniyet Müdürlüğü çıkışında ve adliye girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtsız bırakırken, anne Ayşe T. gözyaşlarına boğuldu. Soruları yanıtlamayan Anne Ayşe T. gözyaşları dökerek adliye binasına girdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.