1. YAZARLAR

  2. Baler Fidan

  3. TOPLU SÖZLEŞME ÖNCESİ MEMUR SEN’İN TALEPLERİNE KARŞIN BAŞBAKANIN SÖYLEMLERİ…
Baler Fidan

Baler Fidan

Yazarın Tüm Yazıları >

TOPLU SÖZLEŞME ÖNCESİ MEMUR SEN’İN TALEPLERİNE KARŞIN BAŞBAKANIN SÖYLEMLERİ…

A+A-

Efendim malumlarınız geçen hafta içi Sn. Başbakan Memur Sendikaları Konfederasyonun( Memur-Sen) iftar yemeğine katıldı. Merakla hayranlıkla kendini dinleyen Kamu Çalışanlarına açıklamalarda bulundu.

İtiraf etmeliyim ki tüm STK'lar için (çok farklı bir nedeni yoksa) ülkenin Başbakanı bir etkinliğine getirtip konuşma yaptırtmak, onu ağırlamak, ülkeyi yöneten insanların övgüsüne mazhar olmak güzel bir duygu, rakiplere karşı iyi bir süksedir.

10 yılda 15 kat büyümek, tüm iş kollarında(1 tanesi hariç)  yetkili sendika olarak hükümetle pazarlık masasına oturmak, dünya sendikacılık tarihine geçecek müthiş bir başarıdır.

11 yılda 40 bin üyeyi dile kolay 707 bin üyeye çıkarmak, Türkiye'nin en çok üyeye sahip STK'larından biri olmak valla övünülüp gururlanılacak bir şey. Rakip sendikada olsa  Memur-Sen'i tüm haksızlıklarına, şikelerine rağmen  göstermiş oldukları  başarıdan dolayı tebrik ediyorum.

Efendim yemekte olması gerektiği gibi Sendikanın AKİLLİ Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu; toplu sözleşme masasına getirecekleri bazı taleplerini, kamu çalışanlarının beklentilerini isteklerini sıraladı, Sn. Başbakan konuşmalarında Kamu Çalışanına belki birkaç müjde verir diye; Başta öğretmenler ve öğretim elemanları olmak üzere 666 sayılı KHK kaynaklı mağduriyetlerin giderilmesi ve ücretlerde adaletin sağlanması, aile yardımından emeklilerin de yararlandırılması, maaş ve ücret kalemlerinin tamamının emekli maaşına yansıtılması, FİİLEN GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ KILIK-KIYAFET ÖZGÜRLÜĞÜNÜN HUKUKEN DE TEMİNİ İÇİN DARBE ÜRÜNÜ ANTİDEMOKRATİK KILIK-KIYAFET YÖNETMELİĞİNİN KALDIRILMASI, demokrasi için siyaset, emek için grev yasağının kaldırılması, KAMU GÖREVLİLERİNİN ÜZERİNDEKİ AĞIR VERGİ YÜKÜNÜN HAFİFLETİLMESİ AMACIYLA ORANLARIN DÜŞÜRÜLMESİ VEYA MATRAHLARIN ARTTIRILMASI, emekli ikramiyesinin ödenmesindeki 30 yıllık süre sınırının kaldırılması, kalkınmada öncelikli bölgelerde ve personel istihdamında zorluk çekilen hizmet alanlarında görev yapan kamu görevlilerine  POZİTİF AYRIMCILIK (ilave tazminat, ilave ek ödeme, ilave özel hizmet tazminatı vb. ödemeler) yapılması. Fazla mesai ücretinin ödenmemesi veya sınırlı olarak ödenmesini öngören düzenlemelerin kaldırılması.

Bu teklif ve taleplere hükümetin evet demesi durumunda Başbakan'a teşekkür edecek kişi sayısının 2 Milyon 800 bine, emekli kamu görevlileriyle 5 milyona, aileleriyle birlikte 15, belki de 20 milyona ulaşacağını anlattı.

Doğruda söyledi, bu taleplerin karşılanması taraflı tarafsız tüm kamuoyunun takdir edip, teşekkür edeceği iyileştirmeler olur, hiçbir rakip sendika bu taleplerin karşılanmasını yandaşlıkla falan açıklayamaz.

Şahsım adına söz veriyorum bu talepler hükümet tarafından karşılansın, Memur-Sen'e "yandaş", "sarı sendika", "hükümet taşeronu, yalakası" gibi deyimleri kullanmaktan vazgeçeceğim.İlk teşekkür edenlerden olacağım.

Ahmet Gündoğdu'yuda SÖZDE AKİL İNSANLIKTAN akıllı insan  kategorisine koyup, HAYVAN Bile Anladı zırvası hariç tüm söylemlerimden dolayı özür dileyeceğim.

TABİ SN. SENDİKA Başkanı talepleri sıraladıktan sonra beklenti Sn. Başbakan çıkar yüreklere su serpecek, emekleri onurlandıracak birkaç açıklama yapar, kamu çalışanlarına Toplu Sözleşme öncesi moral verir diye bekledi herkes.

Heyhat ne yaptı dersiniz Başbakan, her zaman olduğu gibi  Kamu Çalışanlarının beklentilerinin dışında her şeyi her söylemi kullandı, ben orada değildim valla televizyonlardan internetten takip ettim ama iki kelime etmedi KAMU ÇALIŞANI için.

Sn. Başbakan; "Ramazan ayının insanlık için hayırlar getirmesini temenni etti", "Gayretli çalışmalarından dolayı Memur-Sen'e şükranlarını sundu", "Memur-Sen bir memur sendikaları konfederasyonu olmanın ötesinde Türkiye'nin etkili, güçlü bir sivil toplum örgütü olarak gerçekten çok başarılı çalışmalara imza attığını söyledi", "MEMUR-SEN'E ÖZELLİKLE ÇÖZÜM SÜRECİNE VERDİĞİ KATKILARDAN, TÜRKİYE'NİN MESELELERİ KADAR DÜNYA ÜZERİNDEKİ MAZLUMLARA, MAĞDURLARA SAHİP ÇIKIŞINDAN DOLAYI DA AYRICA TEŞEKKÜR ETTİ", Mısırdaki darbeden, Suriye'deki çatışmalardan, Filistin' den şuradan buradan bahsetti ama KAMU ÇALIŞNININ YAŞAM SAVAŞINDAN hiç bahsetmedi...

Halbuki Sn. Başbakan çok zor şartlarda hayat mücadelesi veren Kamu Çalışanın, emeklinin, dar gelirlinin gönlünü birkaç kelimeyle alabilirdi. Kamu çalışanlarına karşı  var olan bakış açısında bir değişiklik olduğu hissini uyandırabilirdi.

Geçen yıl "öğretmenleri az çalışıp çok kazanıyorlar" diye halka şikayet etmişti,  en azından bu hususta bir düzeltme yapar, toplumda rencide edilen gururlarını okşayacak söylemlerde bulunur beklentilerinide boşa çıkarttı ?

Ama niye yapsın ki öğretmenlerde diğer kamu çalışanları da her şartta kendisinin bakanlarının, milletvekillerinin işaret ettiği sendikaya üye, diğerleri olmasa da olur, zaten diğerleri ideolojik sendikacılık yapıyor bir tek Memur-Sen doğru sendikacılık yapıyor. Yandaş dediğimiz zaman kızıyor bazı  arkadaşlar valla bu durum yandaşlıktanda öte bir şey.

2013 Toplu Sözleşmesinden Türkiyenin en güçlü STK'sının başarıyla çıkıp tüm taleplerini karşılatmasını bekliyoruz, Malum toplu sözleşme tüm Memurlar için yapılıyor.. 2012 yılındaki hezimetin yaşanmasını kesinlikle istemeyiz, yandaşlık  bari burada galip gelsin isteriz.

Olup biteni takip eden Taleplerin karşılanması halinde ilk alkışlayan teşekkür eden biz olacağız...Aksini sonra düşünürüz...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.