1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Toplantı 4 saat sürdü
Toplantı 4 saat sürdü

Toplantı 4 saat sürdü

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, konut üretmenin müteahhitlerin işi olduğunu belirterek, kentsel dönüşüm projelerinde müteahhitlerin aktif...

A+A-

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, konut üretmenin müteahhitlerin işi olduğunu belirterek, kentsel dönüşüm projelerinde müteahhitlerin aktif rol üstlenmesi için her türlü desteğe hazır olduğunu açıkladı. Şahinbey Bölgesinde üretilen 66 bin konuttan sadece 5 bininin belediyeler tarafından yapıldığını söyleyen Tahmazoğlu, belediyenin müteahhitlik yaptığı yolundaki eleştirilere katılmadığını ifade etti.

 

MÜTEAHHİTLERLE 4 SAAT SÜREN TOPLANTI

 

Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’nin ev sahipliğinde, Dernek Konferans Salonunda düzenlenen toplantıda, yaklaşık 200 civarında müteahhitle bir araya geldi. Toplantıda, Şahinbey bölgesindeki müteahhitlerin yaşadıkları sorunlar tartışıldı, birçok konuda fikir birliğine varıldı. Belediye Başkan Yardımcılarının yanı sıra, teknik ekibinde tam kadro katıldıkları toplantı, yaklaşık 4 saat sürdü. Tahmazoğlu toplantıda, önce Şahinbey ilçesinde yaptığı çalışmaları anlattı, ardından müteahhitlerin sorularını tek tek cevapladı. 

 

APA TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ

 

Toplantının açılışında söz alan İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, üyelerinin taleplerini ve belediyeden beklentilerini dile getirdi. Apa, müteahhitler olarak kentsel dönüşümde aktif rol üstlenmek istediklerini belirtirken, şehir içerisindeki kentsel dönüşümü, yerel yönetimlerin de kendilerine vereceği destekle gerçekleştirmeye talip olduklarını söyledi. Yeni imara açılacak yerlerde de konut üretmeye hazır olduklarının mesajını veren Apa, müteahhitlik sektörünün desteklenmesini istedi.

 

“KONUT YAPMAK

 MÜTEAHHİTLERİN İŞİ”

 

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, konuşmasının başında, ilçeye yaptıkları hizmetleri sinevizyon gösterisi eşliğinde anlattı. Ardından da müteahhitlerden gelen soruları yanıtladı. Belediyenin çok fazla konut üreterek müteahhitlere rakip olduğu yolundaki söylentilere asla katılmadığını belirten Tahmazoğlu “Eğer belediye olmasaydı, kentsel dönüşüm tek başına müteahhitlerin yapabileceği bir proje olmaktan çıkacaktı. Biz tulumba misali ilk suyu getiren taraf olduk. Bundan sonrasını müteahhitlere bırakmaya bende sıcak bakıyorum. Bizim müteahhitlik yapmak gibi bir iddiamız yok. Şahinbey genelinde bizim dönemimizde 66 bin konut yapılmış, bunların sadece 5 binini biz yaptık, geri kalan 61 bin konutu müteahhitler yaptı. Ben müteahhitlerimizin çabalarını her zaman takdirle karşılıyorum. Konut üretiminden de çekilerek, bu alana onlara bırakmak istiyorum” dedi.

 

MÜTEAHHİTLERİ ESKİ GARAJLAR

 VE YEŞİLVADİ’YE DAVET ETTİ

 

Müteahhitlik sektörünün önünü açacak düzenlemelere her zaman destek vereceğini söyleyen Tahmazoğlu “İşe Eski Garajlar semtindeki dönüşüm alanından ve Yeşilvadi bölgesinden başlıyoruz. Eski Garajlarda boşaltacağımız alanların planlamasını yaptıktan sonra, burayı müteahhitlerimize devretmek istiyorum. Yine Yeşilvadi bölgesinde de müteahhitlerimize alanlar ayırdık. Müteahhitlerimizin bu bölgede çalışmasını arzu ediyorum. Bu bölgelerdeki konut sayısının da hızla artmasını önemsiyoruz. İbrahim Apa başkanımızın huzurunda sizlere söz veriyorum. Şehrin değişik bölgelerinde yürütülecek kentsel dönüşüm projelerinde de müteahhitlerimize her türlü destek ve katkıyı sunmaya hazırız” diye konuştu.

 

 “GARAJ TAPULU EVLERİN 

SORUNU İÇİN İMAR AFFI ŞART”

 

Son derece verimli geçen ve soru-cevap şeklinde devam eden toplantı sırasında Başkan İbrahim Apa sık sık üyelerin taleplerini de Başkan Tahmazoğlu’na anında iletme imkanı buldu. Tahmazoğlu’na aktarılan önemli konulardan birisi de, Karataş ve Yeditepe bölgesinde yoğun olarak bulunan Garaj tapulu evlerin durumu oldu. Tahmazoğlu ise “Bu konuda belediye olarak çok fazla yapabileceğimiz bir şey yok. Garaj tapulu evlerin sorunun çözülmesi için İmar Affı gerekiyor. İmar affını çıkartmak ise belediyelerin değil, TBMM’nin yetkisinde bulunuyor. Dolayısıyla meselenin çözümü, Meclisin imar affı çıkartmasından geçiyor” şeklinde konuştu.

 

YENİ İMARA AÇILAN BÖLGELER…

 

Tahmazoğlu, Büyükşehir Belediyesi ile koordine içerisinde çalıştıklarını belirtirken, yeni imara açılan bölgelerle ilgili son durumu da harita üzerinde açıkladı. Tahmazoğlu, imara açtıkları her bölgede hemen işe koyulduklarını belirterek, şehirdeki arsa problemini ortadan kaldırmak için çalıştıklarını kaydetti. Müteahhitlerin imar uygulamalarıyla ilgili teknik konulardaki sorularına Tahmazoğlu’nun yanı sıra zaman zaman Teknik işlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hüseyin Kılınç ile İmar ve Şehircilik Müdürü Aslettin Yıldız yanıt verdi. 

“DİĞER KURUMLAR

 HIZIMIZA YETİŞEMİYOR”

 

Altyapıdan kaynaklı olarak Gaski ve Tedaş ile ilgili yöneltilen soruları da yanıtlayan Tahmazoğlu “GASKİ ile aramızda bir problem yok. Özellikle bu dönem uyum içerisindeyiz. Onların altyapıyı tamamladığı yerlerde, biz asfaltı anında yapıyoruz. Tedaş ile ilgili zaman zaman bize de şikayetler ulaşıyor. Gerek Akkent’te, gerekse diğer bölgelerde bu sorunların azalacağını düşünüyorum. Çünkü Tedaş altyapısı için bu yıl ayrılan kaynak miktarı 25 milyondan 100 milyon liraya çıkartıldı. Yani tam 4 kat arttı. Asfalt yapmakla ilgili bir sıkıntımız yok. Bazen diğer kurumlar bizim hızımıza yetişemiyor. Önümüzdeki ay, mevsim şartları uygun hale geldiğinde, asfalt çalışmalarına başlayacağız” dedi.

 

VERİMLİ GEÇTİ

 

 

Toplantının sonunda, GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, Sayın Tahmazoğlu’nu Dernek ofisinde ağırlamaktan ve üyeleriyle buluşturmaktan mutluluk duyduklarını belirterek “Kendisine ve ekibine teşekkür ediyoruz. Bizleri dinlediler. Çözüm yollarını bulmak için güç birliği yapabileceğimizin mesajını verdi. Bu tür toplantıları 6 ayda bir kez tekrarlamayı planlıyoruz. Ayrıca diğer başkanlarımıza da üyelerimizle buluşturacağız. Onlara da taleplerimizi aktaracağız. Üyelerimizin bunuda bilmesinde yarar görüyorum” dedi. Başkan Tahmazoğlu ise “Benim yaptığım hizmetlerimde müteahhitlerimizin katkısı oldukça büyük. Bunu her fırsatta dile getiriyorum. Bu vesileyle sizlere tekrar teşekkür ediyorum” diye konuştu. Bülten

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum