1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TOHUMLUĞA HÜCUM ETTİLER
TOHUMLUĞA HÜCUM ETTİLER

TOHUMLUĞA HÜCUM ETTİLER

Geçen üretim sezonunda kuraklık nedeniyle ürünü tarlada kalan Gaziantepli çiftçiler, Büyükşehir Belediyesince başlatılan tohumluk buğday ve arpa yardımından yararlanmak için ziraat odalarına adeta akın etti.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, 2015-2016 üretim sezonunda çok ciddi bir kuraklık yaşandığını anımsattı.

HEDEF 4 BİN ÇİFTÇİ

Yılmaz, son 10 yılda 3 kez kuraklık yaşandığını dile getirerek şunları söyledi: "Bu da çiftçilerimizi ciddi manada perişan ediyor. Onları sıkıntıya sokuyor ve tohumluk ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Ürün biçilemiyor, tarlada kalıyor. Dolayısıyla biz Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçinin yanında yer alan bir duruş sergiliyoruz. Çiftçinin ihtiyacı olan tohumluğu karşılamak amacıyla bir proje yaptık. Bu amaçla Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliğiyle birlikte çalışıyoruz. Yüzde 50 destekle Ceylanpınar Tarım İşletmesinden aldığımız sertifikalı bin 700 ton buğday, 300 ton arpayı 4 bin çiftçimize dağıtacağız. Buğdaylar Gaziantep'e doğru yola çıktı. Biz 10-15 gün içeresinde bütün ilçelerimizdeki belirlenen çiftçilere tohumluklarını dağıtmış olacağız."

HÜCUM ETTİLER

Çiftçinin adeta tohuma hücum ettiğine dikkati çeken Yılmaz,  "Bunun 3 nedeni var. Birincisi, gerçekten kuraklıktan dolayı çiftçinin tohuma ihtiyacı var. İkincisi biz bir destekleme yaptık yüzde 50'lik. Mağdur olan çiftçiye küçük de olsa bir can suyu veriyoruz. Biz buradan 50 bin ton civarında mahsul bekliyoruz. 50 milyon liranın Gaziantep ekonomisine girmesi demek. Burada dönen bir çarktan bahsediyoruz. Tohumluk yardımıyla biz kişilere nakdi olarak para vermiyoruz. Ayni katkıda bulunuyoruz. Ayni katkıda bulunurken doğrudan üretimi destekliyoruz. Üretim çarkına itici bir güç oluyoruz. Çarkın dönmesi için bir çaba sarfediyoruz. Çarpan etkisi çok yüksek bir projeyi uyguluyoruz. Bu proje yapılmasaydı belki tarlaların büyük bölümü boş kalacaktı."

BİR KISMINI BELEDİYE KARŞILIYOR

Yılmaz, dağıtılacak tohumların 3 milyon 200 bin liraya mal olacağını, bunun 1 milyon 600 bin lirasının Büyükşehir Belediyesince karşılanacağını vurguladı. Başvuruların 13 Ekime kadar devam edeceğini hatırlatan Yılmaz, "Her bir çiftçimize Çiftçi Kayıt Sistemi baz alınarak tohumluk verilecek. En fazla 500 kilogram tohum alabilecekler. Çiftçilerimiz 500 kilogram buğday tohumu için 400 lira, 500 kilogram arpa için 350 lira katkı payı ödeyecekler." diye konuştu.  AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.