1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TOĞRUL'DAN ÇEVRE İÇİN SORU ÖNERGESİ
TOĞRUL'DAN ÇEVRE İÇİN SORU ÖNERGESİ

TOĞRUL'DAN ÇEVRE İÇİN SORU ÖNERGESİ

Nizip çayına akıtılan kimyasal atıklar nedeniyle çevredeki 22 köyün sağlığını tehdit eden çevre kirliği geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi...

A+A-

Nizip çayına akıtılan kimyasal atıklar nedeniyle çevredeki 22 köyün sağlığını tehdit eden çevre kirliği geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen arıtma tesisiyle son bulduğu açıklanmıştı. HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Barak Ovasına hayat veren Nizip Çayında, Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nin kimyasal atıkları yüzünden yaşanan çevre kirliliğini devam ettiğini söyledi. Toğrul, konuyla ilgili  Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'ya soru önergesi sundu. 

HANCAĞIZ BARAJI DA ETKİLENDİ 

Sulardaki anormal kirliliğin yöredeki ilçe ve köylere su sağlayan Hancağız Barajını da etkilediğini vurgulayan Toğru, "Bahçe ve tarlalarda kullanılan su; toprakları kirletmiş, bitkilerin kurumasına yol açmıştır. Yer altı suları da bölgedeki ciddi kirlilikten nasibini almıştır. Yaklaşık 40 bin dönüm arazide Hancağız Barajı’nda depolanan sulardan faydalanarak yetiştirilen tarım ürünleri, insan sağlığını tehdit etmektedir. Çevre kirliliği yüzünden Nizip Çayı ve Hancağız Barajının sularıyla temas eden insan ve hayvanların rahatsızlandığı, hatta bazı köylerde kanser vakalarının arttığı belirlenmiştir" dedi. 

NİZİP ÇAYI'NDA CİVA VAR 

"Uzmanlara göre Nizip Çayında çok fazla cıva bulunmaktadır. Nizip Çayı içerisinde sadece cıva değil birçok kimyasal madde bulunmaktadır" diyen Toğrul, "Tekstil, sabun, deterjan, yağ ve daha birçok sektörde kullanılan kimyasalların atığı arıtma yapılmadan bu çaya akıtılmaktadır.  Antep Organize Sanayi Bölgesi’nin tüm atıklarının Nizip Çayı’na akması sonucu daha önce Nizip Çayı’nda birçok balık türü yaşarken şimdilerde ise canlı organizmalara rastlanmamaktadır. Yöre halkını kaygılandıran diğer bir neden de tarlalardaki verimliğin düşmesi ve çayın etrafındaki bütün ağaçların kurumasıdır. Yöre halkı tarlalarını açtıkları kuyularla sulamaktadır, fakat Nizip çayındaki akan suyun toprağa karışmasından kaynaklı bu kuyulardan temin edilen suyun da kirlediğini ve ürünlere zarar verdiğini belirtmektedirler" şeklinde konuştu. 

İŞTE SORULAR

Toğrul'un Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'ya soruları: "Nizip Çayı güzergâhında olan bölgelerde, çevresel şartları iyileştirmek için geçmişte uygulamış olduğunuz herhangi bir projeniz var mıdır? Eğer var ise, Bu projeler nelerdir ve nasıl uygulamaya geçirmeyi düşünmektesiniz? Bu konuda bir çalışmanız mevcut değilse gelecekte buna yönelik bir çalışmanız olacak mıdır? Geçmişte Nizip Çayında yaşayan su canlıları nelerdir, bunlardan hangileri Nizip Çayına karışan zararlı sanayi atıklarından kaynaklı canlılığını yitirmiştir? Nizip Çayı bölgede kaç tane köyün içinden geçmektedir? Bu köylülerin yaşamını olumsuz anlamdan etkilemesine yönelik bir çalışmanız var mıdır? Nizip Çayı çevresinde yetişen, meyve-  sebze ve üretilen tahıl ürünlerinin sağlığa zarar verdiği iddia edilmektedir. Bu ürünler nelerdir ve ürünler piyasa sunulmadan önce düzenli bir şekilde denetime tabii tutulmakta mıdır?  Nizip Çayındaki zararlı atıklar ve akan kirli sudan kaynaklı bölgede hangi hastalıklara daha çok rastlamaktadır? Bu hastalıklardan ve kanserden kaynaklı kaç kişi yaşamını yitirmiştir? Nizip Çayına atılan sanayi atıklarının arıtılmasına yönelik bir projeniz mevcut mudur? Nizip Çayı’ndan kaynaklı zarar gören çevresel faktörlerin ıslahına yönelik bir çalışmanız var mıdır?" HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.