1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Toğrul: Gaziantep'te yüzde 50'nin altında Hayır çıkmaz
Toğrul: Gaziantep'te yüzde 50'nin altında Hayır çıkmaz

Toğrul: Gaziantep'te yüzde 50'nin altında Hayır çıkmaz

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, herkesin hayır kampanyasını kendinin yönettiğini ama bu hayırlara sahip çıkma noktasında herkesle ortaklaşmaya hazır olduklarını söyledi.

A+A-

Toğrul, teknik konularda hayır diyecek olan MHP'lilerle bile uzlaşabileceklerini belirterek, "Çünkü biz bu hayırın bu ülkenin geleceği olduğuna inanıyoruz" dedi. 

Gaziantep'te referandum sonucuyla ilgili gözlemlerini de aktaran Toğrul, "Şu anda bizim görebildiğimiz toplumun bir çok farklı kesiminde hayır konuşuluyor. İlk kez bu kadar farklı kesimler hayır diyor. Ak Parti'ye oy veren yüzde 25-35'lik bir kesim şu anda evete yakın olduğu kadar hayıra da yakın. İnsanlar tepkilerini kolay söylemiyorlar. Ciddi biçimde sessizlik hakim. Bu sessizlik Hayır patlaması yapabilir. Gaziantep'te yoklama yaptığınızda burada 50'nin altında hayır çıkmaz" şeklinde konuştu.

HERKESİN HAYIR'I KENDİNE

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Eş İl Başkanı Güler Erat, Yönetim Kurulu üyesi Nuray Göktepe, Parti meclisinden Mehmet Karayılan ve Danışmanı Hasan Ergin ile birlikte Gazetemizi ziyaret ederek Yönetik Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'ye referandum sürecini değerlendirdi, yaptıkları çalışmaları anlattı.

Mahmut Toğrul, herkesin hayır kampanyasını kendinin yönettiğini ama bu hayırlara sahip çıkma noktasında herkesle ortaklaşmaya hazır olduklarını söyledi. Toğrul, teknik konularda kesin olarak kim olursa olsun hayır diyecek olan MHP'lilerle bile uzlaşabileceklerini belirterek, "Çünkü biz bu hayırın bu ülkenin geleceği olduğuna inanıyoruz. Bu kadar açık ve net söylüyorum. MHP'lilerde dahil olmak üzere sandıkla ilgili ortaklaşırız, bizim derdimiz hayırı büyütmek, hayırı küçültecek her türlü dil ve davranıştan uzak durmaktır. Tüm partililerin ortak kampanya yürütmesi bizim açımızdan da diğer partiler açısından da doğru değil. Herkesin hayrı kendisine. " dedi.

MİTİNG DÜŞÜNMÜYORUZ

Çalışmalara başladıklarını ev ziyaretleri yaptıklarını anlatan Toğrul, "Ev ziyaretleri, ev toplantıları yapıyoruz. Çok net olarak bunu söylemek gerekiyor ve toplumun hiç bir araya gelmez kesimleri bugün biraraya gelip hayır diyorsa bunda gerçekten bir hayır vardır. Saadet Partisinden, Anavatana, CHP'den HDP ve MHP tabanına kadar hayır diyenler var. Bunun gerekli bir sonucu vereceğini düşünüyorum. Çalışmamızı yapıyoruz. Ev ziyaretleri yapıyoruz. Şaşalı ve gösterişli olma imkanı yok, böyle de yapmak istemiyoruz. Miting şu anda düşünmüyoruz. Halk toplantıarı, bölge toplantıları yapacağız. Miting birkaç ilde yapacağız" diye konuştu.

EKONOMİ DE ETKİLİ OLACAK

Ekonominin kötü olduğunu, bunun da hayırları artıracağını belirten Toğrul,  şunları söyledi:"1 Kasım sürecini yaşamamız bize şöyle bir imkan verdi. 317 vekilin var tam iktidarsın. İşsizlik yoksulluk, ekonominin bozulması, terör artık insanlara dokunmaya başladı. Bu ülkenin gelecek meselesi. Evet diyenlerin evet deme gerekçelerini de sunalım, hayır diyenlerin hayır deme gerekçelerini de sunalımki toplum vicdanına göre kararını oluşturma imkanı bulsun. Yoksa kimsenin kimseden kahramanlık bekleyeceği bir dönem değil"

MEVCUT ANAYASADAN RAZI DEĞİLİZ

Bu süreçte bazı noktalara özellikle dikkat ettiklerini de anlatan Toğrul, "Biz dilimize dikkat ediyoruz. Yani Anavatan'ın, MHP'nin hayır deme gerekçesini zayıflatan bir argümandan uzak durmaya çalışıyoruz. Onlarında buna özen göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. Hayır derken mevcut anayasaya razı olduğumuz anlamı çıkmasın. Bu ülkenin bir anayasa ihtiyacı var.  Şu anda mevcut anayasanın en zirveci hali getirilmeye çalışılıyor. Biz çoğulcu, yerinden yönetimi esas alan, farklılıkların kendini bulacağı bir anayasa istiyoruz" dedi.

ALGI YÖNETİMİ VAR

HDP'nin son anda evet diyeceği iddialarıyla ilgili de açıklama yapan Toğrul, "Toplumun algısını yönlendirme çalışmaları var. Son anda evet derler söylentileri var. Bu saatten sonra HDP stratejisini ortaya koyduktan sonra dönüş yok. Burada bir algı yönetimi var" dedi. 

GAZİANTEP'TE SONUÇ NE ÇIKAR?

Gaziantep'te referandum sonucuyla ilgili gözlemlerini de aktaran Toğrul, "Bizim görebildiğimiz şu anda bizim görebildiğimiz toplumun şu anda bir çok farklı kesiminde hayır deniyor. İlk kez bu kadar farklı kesimler hayır diyor. Ak Parti'ye oy veren yüzde 25-35'lik bir kesim şu anda evete yakın olduğu kadar hayıra da yakın. İnsanlar tepkilerini kolay söylemiyorlar. Gaziantep'te yoklama yaptığınızda burada 50'nin altında hayır çıkmaz" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.