1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. TMMOB torbaya tepkili
TMMOB torbaya tepkili

TMMOB torbaya tepkili

TÜRK Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu, düzenledikleri toplantıda torba yasa tasarını eleştirdi. Mimarlar Odası...

A+A-

TÜRK Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği (TMMOB) Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu, düzenledikleri toplantıda torba yasa tasarını eleştirdi. Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Sıtkı Severoğlu, hükümetin yeni torba yasa tasarısı ile kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri kaldırma hazırlığında olduğunu ileri sürerek, "Bu yasa tasarısı ile TMMOB ve odaların kentsel ve doğal değerlerin talanına ve meslek örgütlerinin etkisizleştirilmesine çalışılıyor. Yasada getirilmek istenen maddeler oldukça komik, saçma ve bilim dışı. Bu yasa tasarısı geri çekilmeli. Zaten  Anayasa Mahkemesinden zaten geri dönecektir" dedi.

KAMU YARARI ÖNEMLİ

TÜRK Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği'ne (TMMOB) bağlı odaların başkanları ve temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Sıtkı Severoğlu, ülke genelinde hükümetlerin kent ve kır ölçeğinde yerel yönetimlerin hatalı uygulamalarına halkın çıkarlarını gözetmeyen faaliyetlerine dair bilimsel-teknik bilgiyi kamuoyu ile buluşturan ve sorunlara çözüm üretmeye çalışan TMMOB ve odaları etkisizleştirmeye çalıştığını öne sürdü. Severoğlu, "TMMOB ve bağlı odaları, kent içerisinde halkın yaşadığı sorunlara, doğal alanlardaki tahribatlara karşı mücadele etmekte, kamusal yarar ve değerleri korumak amacıyla yürütülen dava süreçlerinde öncü rol üstlenmektedir. Hatalı planlamalar, kentsl dönüşümde yaşanan haksızlıklar, çevre sorunları, enerji politikaları gibi çok çeşitli alanlarda TMMOB daima kamu yararından yana tavır almış, iktidarda hangi siyasi irade olursa olsun doğruda söylemiş ve yanlışlara karşı mücadele etmiştir" dedi. 

NELER AMAÇLANIYOR?

Severoğlu, değişikliklerin ana temalarıyla ilgili de şunları söyledi:"Kentsel topraklara el koyma amaçlı kentsel dönüşüm/rant projeleri sürecini merkezileştirmek. Halka ait özel mülkiyet ve varlıklarına mülksüzleştirme yoluyla el koymak. Kamulaştırmayı yeni sermaye birikim süreci için kullanmak. Bütün kamusal ülke kaynaklarını metalaştırmak. Yapı ve kent mimarisini öykünmeci, motiflerle bezemek. Yapı üretim sürecini ve mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetlerini kimliksizleştirmek ve kuralsızlaştırmak, kamusal denetemi ortadan kaldırmak. Anayasal dayanağı bulunan kamu kurumu niteliğindeki, özerk, demokratik, yerinden yönetim kuruluşları olan TMMOB ve bağlı odalarını yapısal dönüşüme uğratmak. Özel teknik müşavirlik şirketleri yoluyla meslek alanlarımız ve örgütlerimizi işlevsizleştirmek. Yapı üretim sürecinde şehir planlama, mimarlık ve mühendisliğin tasarım sürecini teknik müşavirlik firmalarının faaliyet alanına sokarak önemsizleştirilmek."

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

'TMMOB ve Odalarımızın ülkemizin kentsel ve doğal değerlerinin talanına ve meslek örgütlerimizin etkisizleştirilmesine karşı mücadelesi büyüyerek sürecek' diyen Severoğlu, "Ak Parti iktidarı son yıllardaki kanun hükmünde kararname düzenlemeleriyle imar yasası ve yapı denetim yasasında yaptığı sayısız değişiklikle, Afet Riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında yasa ve onun devamı niteliğindeki düzenlemeler ve yönetmelik değişiklikleri ile bir yandan ülkenin tüm doğal tarihi kültürel varlıklarıyla yapılı ve doğal çevreyi kural tanımaksızın imar rantına açarken diğer yandan yapı üretim ve denetim sürecindeki mühendislik-mimarlık projeleri arasındaki bilimsel-teknik bağları koparmakta, meslek uygulamalarını kuralsızlaştırmakta, meslektaşlarımızın Anayasa, uluslararası sözleşmeler ve TMMOB yönetmelikleriyle güvence altına alınan haklarını piyasa keyfiyetine tabi kılmaktadır" diye konuştu.

ODALARIN BAĞIMSIZLIĞI ORTADAN KALDIRILMAK İSTENİYOR

Yeni değişikliklerle mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetleri ve ilgili meslek örgütlerinin böl-parçala-küçült-etkisizleştir-yönet yaklaşımıyla demokratik ve merkezi yapılardan rekabetçi yerel yapılara dönüştürülmesi, siyasi iktidarın yönetimine ve bakanlıklara bağlanmasının amaçlandığını dile getiren Severoğlu konuşmasını şöyle bitirdi:"Kısaca odaların bağımsızlığı ortadan kaldırılmak istenmektedir. Odalarımız ve Birliğimiz TMMOB siyasi iktidarın egemenlik kurduğu, rant ve rekabet temelli müdahalelerine açık bir yapya dönüştürülmek istenmektedir. 'Yeni bir torba yasa tasarısı ile, 12 yasada yapacağı değişikliklerle kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri kaldırma ve çevre sorunlarına dair algı yönetme hazırlığı yapılmaktadır. Kanun tasarısı imar, yapı denetemi, kamu kurum ve kuruluşlarının ürettikleri mal ve hizmet tarifeleri, iskan, kültür ve tabiat varlıkları, çevre, tapu ve kadastro genel müdürlüğü, kat mülkiyeti, iller bankası, belediye gelirleri yasaları ve TMMOB Yasasında yapılması öngörülen değişiklikleri içermektedir" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.