1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Teşvik sistemi yeniden düzenlenmeli
Teşvik sistemi yeniden düzenlenmeli

Teşvik sistemi yeniden düzenlenmeli

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Erturhan, sanayi göçünün, yatırım ortamını ve teşvik sistemini yeniden düzenlemeyi zorunlu kıldığını belirtti....

A+A-

GAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Erturhan, sanayi göçünün, yatırım ortamını ve teşvik sistemini yeniden düzenlemeyi zorunlu kıldığını belirtti. Erturhan, yaptığı yazılı açıklamada, bir yandan yıldan yıla artan genç nüfusun, bir yandan da artan genç nüfusa iş ve yatırım imkanlarını zorlayan bir Türkiye bulunduğunu, diğer yandan da doğrudan sermaye yatırımlarını çekmek gayreti içinde olan Türkiye portresinde, ülkeden göçen ve göçmek zorunda bırakılan sabit sermaye ve sanayiler olduğunu kaydetti.

SERMAYE GÖÇÜ ENDİŞE VERİYOR

Ülkenin yatırım ortamını düzenleme, iyileştirme ve teşvik sistem mekanizmalarını yeniden sorgulamasını zorunlu kıldığını anlatan Erturhan, günümüzde yüksek istihdam maliyetlerinden ve üretim üzerindeki yüksek enerji maliyetlerinden, yüksek vergilerden ve yanlış teşvik sisteminden dolayı Türkiye'den özellikle Kuzey Afrika, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine tekstil, hazır giyim, konfeksiyon, halı gibi sektörlerde sermaye göçünün, endişe verici ve düşündürücü olduğunu ifade etti.

ACİL OLARAK DÜZENLENMELİ

Erturhan, açıklamasında şunlara yer verdi: "Kalkınmakta olan ülkemiz, konjonktürel olarak ve yapısal olarak henüz sermaye ihraç eder yeterlilikte değildir. Giden sermaye ile birlikte bilgi birikimi deneyimde ihraç olmaktadır ki bir süre sonra bu ülkelere ihracatta da tıkanma ve kesilmeler yaşanacaktır. Bu yüzden 60. hükümetin, yerli sermayenin ve sanayi göçünün önünü alabilmek için yatırım ortamını iyileştirmek ve mevcut sanayimizi kaybetmemek için yatırım ve teşvik sistemini yeniden ve acil olarak düzenlemeleri gerektiği görüşünü taşıyoruz"

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.