1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Terörü lanetlediler
Terörü lanetlediler

Terörü lanetlediler

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gaziantep il Koordinasyon Kurulu, Ankara'daki patlamayla ilgili düzenlediği basın toplantısında terörü...

A+A-

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Gaziantep il Koordinasyon Kurulu, Ankara'daki patlamayla ilgili düzenlediği basın toplantısında terörü lanetledi. TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu sekreteri Sıtkı Severoğlu, olaydan sonra sorumluluk hisseden bir yöneticinin çıkmaması veya gösterilmemesinin endişe verici olduğunu belirterek, "Sorumlular İçişleri ve Adalet Bakanları, MİT Müsteşarı, Ankara Vali ve Emniyet Müdürü derhal istifa etmelidir ya da görevden alınmalıdır" dedi. 

Severoğlu, 3 Eylül 2013 tarihinde yaptıkları basın açıklamasında Suriye'deki iş savaşın muhtemel sonuçlarının ülkemiz ve şehrimiz üzerinde onarılmayacak yaralar açacağını ifade ettiklerini hatırlatarak, "Kentimizde resmi yetkililer de dahil sayıları ve kim oldukları kimse tarafından bilinmeyen insanlar endişelerimizi artırmaktadır. Yetkililerin dikkatini çekip, gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini dile getirerek bir çağrıda bulunmuştuk" dedi.

DEMİŞTİK DEMEK İSTEMİYORUZ

İnşaat Mühendisleri Odası'nda yapılan toplantıya TMMOB'a bağlı odaların temsilcileri, Gaziantep Kulübü Başkanı Kamil Gereççi ve çok sayıda duyarlı vatandaş katıldı. Sıtkı Severoğlu, 1 Eylül 2015 Dünya Barış Günü'nde Türkiye'yi savaş macerasına sürüklenmek isteyen karanlık güçler olduğunu kaygı ile gözlemlemekteyiz dediklerini de belirterek şunları söyledi:"Siyasi hesaplarla ayrıştırılmaya, ötekileştirilmeye, sindirilmeye ve korkutulmaya çalışılan bu ülkenin insanları olarak bizler, sağduyumuzu ortaya koyarak, Türk-Kürt-Alevi-Sünni ayrıştırmasına alet olmayı reddetmeli ve din, dil ve ırk ayrımı yapmadan barış için hep birlikte mücadele etmeliyiz. Mustafa Kemal Atatürk'ün Yurtta Sulh Cihan'da Sulh sözü ışığında, din, dil, ırk, ayırmadan ülkemizin sağduyulu insanlarını, yöneticilerini bir kez daha barışa, dostluğa, kardeşliğe ve insanca bir yaşama sahip çıkmaya davet ediyoruz' açıklamasında bulunmuştuk. Demiştik demek istemiyoruz."

İSTİFA ETMELİLER

'Günlerce önceden ilan edilen bu mitingin terör gruplarının potansiyel hedefi olabileceği aşikarken, bu zafiyetin yaşanması, saldırının önlenememesi ve gerekli tedbirlerin alınmaması dikkat çekicidir' diyen Severoğlu, "Batıda bir Cumhurbaşkanı uçak biletinin sınıfını değiştirmesi nedeniyle istifa ederken, hayatını kaybeden hacılardan dolayı Suudi Arabistan Krallığında Hac Bakanı görevden alınırken, ülkemizde şu ana kadar sorumluluk hisseden bir yöneticinin çıkmaması veya gösterilmemesi ayrıca endişe vericidir. Bu nedenle sorumlular İçişleri ve Adalet Bakanları, MİT Müsteşarı, Ankara Vali ve Emniyet Müdürü derhal istifa etmelidir ya da görevden alınmalıdır" diye konuştu.

YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

Toplumda yaşayan bireylerin devlete, hükümete ve hukuka duydukları güvenin giderek sarsıldığını dile getiren Severoğlu, "İktidar ve muhalefetin toplumsal uzlaşma sağlaması, ayrışmanın ve nefretin önüne geçilmesi birlik ve beraberliğin sağlanması konularında her zamankinden daha fazla sorumluluk taşıdıkları artık bilinmelidir. Charlie Hebdo saldırısı sonrasında dünya liderlerinin kenetlenmesi örneğini düşünmeye ve ülkemizdeki tabloyu bununla kıyaslamaya, siyasi parti liderlerini davet ediyoruz. Her gün televizyonlarda boy boy gördüğümüz siyasilerin bu ortamda dahi 1 Kasım seçimi hesaplarını yaptıklarını görmemiz kaygı ve üzüntü vericidir. Ülkemizin geleceği açısından ortaya çıkan bu kaygı verici durum karşısında gerekli tedbirleri almaya, başta milli güvenlik kurulu olmak üzere tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi.

SAĞDUYULU OLALIM

Bu sürecin çok büyük riskler içerdiğini söyleyen Severoğlu, "Bu süreçte gerekli tedbirler alınmazsa, Türkiye'nin giderek Ortadoğu bataklığına sürükleneceği endişelerimizi artırmaktadır. Bu ayrışma ve kamplaşma gerek yazılı gerekse görsel medyadaki yanlı yayınlar ile daha  da artmaktadır. Bu ayrışma ve taraf olma nedeni ile insani duygular kaybedilmekte, can kayıplarına rağmen çirkin değerlendirmelerin yapıldığı da gözlenmektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde terörün hedefi, seçmenler üzerinde seçim güvenliğinin olmadığı kanısını oluşturmak ve Türkiye'yi savaşa sürüklemek, toplumsal güveni ortadan kaldırmak olduğu için açıkça anlaşılmaktadır. Bunları engelleyebilmek tüm bireylerimizin siyaset üstü, insandan,yaşamdan, dostluktan ve kardeşlikten yana tavır alması ile mümkündür. Terörü yapana, terörü destekleyene, terör üzerinden siyaset yapana lanet olsun. Üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız, isyandayız ve korkmuyoruz. Herkesi Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini yeniden okumaya davet ediyoruz. Tüm vatandaşlarımızı birlik ve beraberliğe, sağduyuya davet ediyoruz."

KEŞKE İNANIYORUM DİYEBİLSEM

Severoğlu, bakanların istifa edip etmeyeceğine inanıp inanmasıyla ilgili bir soruya, "Keşke inanıyorum diyebilsem. Bir futbol hakemi istifa etti, örnek alınmasını talep ediyorum" dedi.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT - MERAL KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.