1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TEPKİ BÜYÜYOR
TEPKİ BÜYÜYOR

TEPKİ BÜYÜYOR

GAZİANTEP ilk kez böyle kenetlendi... Bayramdan önce 13 şehit veren, bunun acısı dinlemeden önceki gün Hakkari'de 12 askerin şehit haberiyle yıkılan halk,...

A+A-

GAZİANTEP ilk kez böyle kenetlendi... Bayramdan önce 13 şehit veren, bunun acısı dinlemeden önceki gün Hakkari'de 12 askerin şehit haberiyle yıkılan halk, sokaklara döküldü... Kentte tüm cadde ve sokaklar işyerleri bayraklarla süslendi. Şoförler ve Otomobilciler Odası öncülüğünde taksici esnafı konvoy halınde terörü protesto etti. Bazı okullarda derste çıkan öğrenciler ellerinde Türk Bayrakları ile "Kahrolsun PKK" sloganları attı. Siyasi partiler ve değişik sivil toplum örgütleri yaptıkları açıklamalar ile teröre lanet yağdırdı.

ÖĞRENCİLER SOKAKLARA İNDİ

Hakkâri'de teröristler tarafından 12 askerin şehit edilmesi ve 16 askerin yaralanması olayından sonra tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep'te de protesto edildi, teröre lanet yağdı ve şehitlere saygı duruşunda bulunuldu. Bayraktar ve Gaziantep liseleri'nde dersten çıkan bir grup öğrenci Başkarakol'dan Yeşilsuya kadar yürüdü. Şehitler Anıtı önünde toplanan öğrenciler burada bir dakikalık saygı duruşundan sonra dağıldı. Bu arada bu yürüyüşten sonra bir başka öğrenci grubu da Suburcu Caddesinde protesto yürüyüşü yaptı.

ŞEHİT BABASI BAYINDIR: "ANALARIN AĞLADIĞI YETER"

Şehit Ramazan Bayındır'ın babası Şehit Aileleri Derneği üyeleri ile birlikte Atatürk Heykeli önünde yaptığı açıklamada tepkisini dile getirdi. Bayındır, "Bir avuç kahpeye ve bunlara destek veren vatan hainlerine boyun bükmeyeceğiz. Artık dur demenin zamanı değil, vur demenin zamanı gelmiştir. Devletimizden ordumuzdan bunu bekliyoruz. Millet hazır, devlet hazır, ordumuz hazır şehit İsmet Bayındır'ın babası Ramazan Bayındır hazır. Anaların ağladığı yeter" diye konuştu. Bayındır, şehit oğlunun fotoğrafını yanın alarak yaptığı açıklamaya çevredeki vatandaşlarda destek verdi.

SEYYAR SATICILAR TERÖRÜ LANETLEDİ


Seyyar Satıcılar Derneği üyeleri de Atatürk Heykeli önünde toplanıp ellerindeki Dövizleri açtı. Daha sonra "Kahrolsun PKK", "Hepimiz askeriz", "Bir cana bin can isteriz" şeklinde slogan atarak dağıldılar.

TAKSİCİLER KONVOY EŞLİĞİNDE PROTESTO ETTİ

Öğleden sonra Taksici esnafından oluşan kalabalık Oda binası önünde toplandıktan sonra konvoy oluşturup şehir merkezinde tur atarak terörü lanetledi. Araçları Türk Bayrakları ile süsleyen sürücüler, klakson çalarak tepkilerini dile getirdi.

Asım Güzelbey - Büyükşehir Belediye Başkanı


"12 vatan evladımızın Şehit olması, 16 evladımızın yaralanması ile ilgili gerçekleşen hain saldırı, daha birkaç hafta önce yüreklerimizi yakan 13 vatan evladının Şehit olması ile yanan ateşin acısı soğumadan bir yenisini yüreklerimize düşürmüştür. Yurdun başka başka kentlerinden gelip aynı çatı altında, silah kardeşi olarak bu vatanın bekası için yemin etmiş ve aynı siperde Şehit düşen evlatlarımızın bazılarının evinde Türkçe, bazılarının evinde Kürtçe ağıt yakılmaktadır. Bu görüntüler deminde bahsettiğim bu basit oyunların ne kadar boşa olduğunun en büyük göstergesidir.

Unutulmamalıdır ki; bu bizleri asla yıldırmayacak, korkutmayacaktır. Ve yine bilinmelidir ki, bizler bir ölür bin diriliriz". Vatandaşlarımızı bu üzücü olaylar karşısında daha duyarlı olmaya, milli birlik ve bütünlüğümüzü pekiştirici bir tutum içerisine girmeye davet ediyorum"


Ali Peri - Makina Mühendisleri Odası Başkanı


"Toplumumuzu şoven yaklaşımlarla etnik kökenleri üzerinden birbirine düşman etmeye ve şiddet uygulamalarını meşrulaştırmaya yönelik gelişmeler karşısında, barışı, demokrasiyi ve kardeşliği her zamankinden daha fazla sahiplenmek zorundayız. PKK saldırılarında, yaralanan askerlerimize acil şifalar, Şehit askerlerimize Allah'tan rahmet, ailesi, yakınları ve tüm milletimize başsağlığı diliyoruz"


Hasan Özdemir - MHP Milletvekili


"Ülkenin ve vatanını bölünmez bütünlüğüne yönelik bu hain saldırıları şiddetle ve nefretle kınıyorum. Ülkesi ve milletiyle bugüne kadar bağımsız yaşamış devletimizin bir avuç cani karşısında pes edeceğini düşünmek boş hayallerin peşinde koşmaktır. Vatanımız ve bayrağımız üzerinde oynanan bu oyunlar boşa çıkacaktır. Hainler hiçbir zaman çirkin emellerine ulaşamayacaklardır"


Opr. Dr. Samet Bayrak - Gaziantep Mezunları Derneği Başkanı


"Dün ülkemizin insanlarını sağcı ve solcu diye kamplara arıyan dış güçler bugün, büyük ortadoğu, Avrupa Birliği ve insan hakları adı altında Türk milletini tekrar sevr anlaşması hükümlerine çekmek istiyorlar. Ulusal birlik ve dirlik içerisinde bu oyuna gelmeyeceğiz. Kararlı politikalar izlendiği sürece yüce Türk milleti, dış güçlerin uyguladığı bu kahbece uygulamaya ve işbirlikçilerine boyun eğmeyecektir. Acımız büyüktür. Bundan sonra artık ulusumuzun daha uyanık olması gerekir. Gaflet ve delalet içerisinde olanlar artık bu ayıbı taşımamalıdır. "


Bülent Yılmaz - Tüketici Hakları Derneği Başkanı


"Giderek artan bölücü terör, ne yazık ki yine 12 vatan evladımızı katletti.Acı sadece bu şehitlerimizin ailelerin yüreğine değil hepimizin yüreğine düştü. Şehitlerimiz arasında Gaziantep'ten şehitlerimizin de olması acımızı daha da arttırdı.Bu ülkenin ekmeğini yiyerek bu ülkeye ihanet içerisinde olan alçaklar şunu iyi bilmelidirler ki, bir ölür bin doğarız.Yapılan bu alçak saldırı ancak yüreğimizde bir yara açar.Onun ötesinde devletimizin üniter yapısının bozulmasına hiçbir güç muvaffak olamayacaktır"


Ömer Can - Şahinbey Belediye Başkanı


"Hakkari Yüksekova Dağlıca bölgesinde askeri birliğe düzenlenen hain saldırıda şehit düşen 12 vatan evladımıza Alllah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. "Milletinin sabrını zorlayan hain saldırılar karşısında gün teröre karşı birlik olma günüdür. Milletin birlik ve beraberliği, vatanın bütünlüğü açısından tek bir yumruk olmalıyız. Zaman birlik olma zamanı, zaman birlikte hareket etme zamanı, halkımızı sağduyuya çağırıyorum. Millet olarak teröre karşı, elele, sözlerimizle, hareketlerimizle, bayrağımızla karşı olduğumuzu gösterme günüdür"


İlyas Göğebakan - Yörük Türkmen Derneği Başkanı


"12 kahraman evladın şehit olması tüm Türkiye'yi derinden sarstı ve büyük bir üzüntüye boğdu. arşımızdaki sorunun adını doğru koymanın zamanı çoktan geldi. Türkiye topyekun bir saldırı altındadır. İç ve dış kaynaklı bölücü terör, Türkiye Cumhuriyeti devletine ve halkına savaş ilan etmiştir. Teröre karşı etkili bir mücadele verilebilmesi için güvenlik güçlerimizin kısıtlanan yasal yetkileri konusunda da bir çözüm bulunmalı. Gerekirse bölgede olağanüstü hal ilanı dahil gerekli düzenlemeler bir an önce TBMM'den geçirilmeli"


M.Ali Mutafoğlu - GAPGİAD Yönetim Kurulu Başkanı


"Her zamankinden daha fazla soğukkanlı ve sağduyulu olunması gerekir. Bölücü terör örgütü tarafından Şırnak ve Diyarbakır bölgesinde güvenlik güçlerine düzenlenen hain saldırıda 15 şehidin acısı daha içimizdeyken, önceki gün terör örgütü tarafından Hakkâri'nin Yüksekova Dağlıca bölgesinde askeri birliğimize düzenlenen hain pusu ve saldırıda 12 askerimizin şehit olması, 16 askerimizin de yaralanması Türk ulusunun yüreğini derinden dağladı. GAPGİAD olarak, ülkenin ve vatanın bölünmez bütünlüğüne yöneltilen bu hain saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyoruz".


Mehmet Aslan - Ticaret Odası Başkanı


"Son saldırı milletimizin yüreğini dağlamış, sabrımızı taşırmıştır. Artık hiç kimsenin tahammülü kalmamıştır. Türk milleti olarak büyük bir kararlılık içerisinde terörü bitirmek için mücadelemizi etkin bir şekilde sürdürmeliyiz. Terörü bitirmek için hep birlikte gerekirse canımızı vererek mücadele edeceğiz. Şehitlerimizin kanları elbette yerde kalmayacak. Ancak, tahriklere kapılmadan dikkatli ve sağduyulu bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Mücadelemiz sadece silahlı değil, topyekün olmalıdır. Ülke olarak hedefimiz sadece sivrisinekler olmamalı. Amaç, bataklığın kurutulması ve bu bataklığı meydana getiren unsurları ortadan kaldırmak olmalıdır. Bu yönde ülke olarak elimizde bulunan kozları bir bütün halinde, paket olarak kullanabilirsek daha etkin bir sonuçlar alabiliriz."


Kemal Kılıç - MHP İl Başkanı


"PKK'nın Hakkari'de düzenlediği hain saldırıyı ve 12 askerimizin şehit edilmesini lanetle kınıyoruz. Türkiye tarihi bir dönüm noktası ve yol ayrımında. PKK teröristlerinin yapılan alçak ve adice saldırı sonrasında 12 kahraman evladığımızın şehit olması Türkiye'yi ve Gazi şehrimizi derinden sarsmış ve büyük bir üzüntüye sevketmiştir. Türkiye topyekün bir saldırı tehdidi ile karşı karşıyadır. İktidar, kendisine verilen tezkerenin hakkını vermeli ve derhal harekete geçerek, gencecik fidanların katlini ve anaların göz yaşını dindirmelidir. Bu kanların hesabını sormak zorundayız"


8. Bölge Gaziantep Eczacılar Odası


"Sevr yaşadıkları bozgunu unutmayanlar, Kurtuluş Savaşı sonrası Loza'da yapılan barış antlaşmasını hala kabullenemeyenler ve o günlerin hesaplaşmasını düşünenler şunu o hain kafalarının içerisine iyice soksunlar, BOP projesi adı altındaki sinsi planların farkındayız. Atatürk Türkiyesi'nin çağdaş, yurtsever insanları olarak bizler giydirilmek istenen bu elbiseyi de giymeyeceğiz. Misak-ı Milli sınırlarımız içerisindeki bölünmez bütünlüğümüz ile sonsuza dek yaşayacaktır. Aziz şehitlerimize tanrıdan rahmet diliyoruz. Eli kanlı terörü aynı zamanda destekçilerini içeriden dışarıdan da lanetliyoruz"


Gaziantep-Kilis Tabip Odası


"Hukuk ve demokrasi ilkelerinden sapmadan, ülke olarak tüm zenginliklerimizle acılarımızı paylaşarak, teröristlerin istediği gibi Irak batağına saplanmadan, kararlıkla mücadeleye devam etmeliyiz. Saldırıyı nefretle kınıyor, tüm ulusumuza baş sağlığı diliyoruz"


Gaziantep Barosu


"Türkiye Cumhuriyeti Devleti milleti kahraman ordusu ve tüm kurumlarıyla dış destekli terör ve diğer benzeri oluşumlara karşı gereken cevabı verecek güçtedir. Bu cevapta er yada geç verilecektir. Ve bu saldırının en önemli amacı bizi birbirimize düşürmektir. Herkesi sakin olmaya ve ulusal çıkarlar etrafında birleşmeye çağırıyoruz."


İbrahim Karaoğlu - Şehitkâmil Belediyesi eski meclis üyesi


" Türkiye içinde çıkılmaz duruma sürükleniyor. ABD'nin yaptığı planlı sinsi bir harekete alet olunmamalı. Ben çözümü operasyonda görmüyorum. Zaten sınırda yeterince asker var. Ermeni tasarısı gibi bu seferde bu konuyla ilgili AİHM götürüp Türkiye'yi sıkıntıya sokabilirler. Mantıklı hareket edilmeli çözüm içeride siyasi alanda yapılmalı."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.