1. YAZARLAR

  2. Ali Koç

  3. TEMİZLİK VE EĞİTİM
Ali Koç

Ali Koç

Yazarın Tüm Yazıları >

TEMİZLİK VE EĞİTİM

A+A-

İlimizde başlatılan bir kampanyadan bahsetmek istiyorum. OPET, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Belediye tarafından organize edildiği ifade edilen bu kampanya yaklaşık 15 gündür devam ediyor.Çeşitli basın organlarında da tanıtımı yapılıyor.

Burada, OPET ülke genelinde bir çalışma başlatmış olup Gaziantepte de temiz okul adı altında yaptığı bu kampanyanın iyi bir fikir olmasıyla birlikte kampanyada çarpıcı olan kısım milli Eğitim Müdürlüğünün açıklaması.Bu kampanya çerçevesinde öncelikle öğretmenlere temizlik konusunda eğitim verilecek ve bu kapsamda yılsonuna kadar 20 bin civarında öğretmene eğitim verilmiş olacak ve bunlarda okullarda öğrencilere eğitim verecek.Bu şekilde de okulların temiz olması sağlanacak.

Bu açıklamalardan sonra yansımalarına baktım. Uzun süredir bu kampanya devam ediyor ama olumlu olumsuz bir değerlendirme yok özellikle eğitim kurumları yani sendikalar ve de öğretmenler bu konuya nasıl bakıyor merak ediyorum. Ancak şu ana kadar bir açıklama görmedim- kaçırdıysam özür dilerim-.

Beni asıl düşündüren bu kampanyada öğretmenlerin durumu. Öğretmenlik yapmış biri olarak, öğretmene temizlik öğretip onların da öğrencilere öğretmesi ifadesi beni rencide etti.Nasıl olur da öğretmene temizlik konusunda eğitim veriliyor. Öğretmen temizlik konusunu bilmiyor mu? Bu şekilde bir yaklaşım sergileniyor. Öğretmen rencide olmadı mı acaba,  bire bir konuşulduğunda rahatsız olan hatta toplantıya gitmeyenler olduğu da ifade ediliyor.

Fakat bir ilginçlik de rencide olduğunu ifade eden öğretmenlerden bazıları itiraftan kaçınmıyor ,temizlik konusunda bilmediklerimiz varmış iyi bir eğitim oldu deniyor. Bu ifadelerden sonra öğretenin ve eğitenin ilimizdeki profili ortaya çıkıyor. 

Öncelikle Milli Eğitime sonrada öğretmenlere sormak isterim bu ifadelerde ve düşüncede bir yanlışlık yok mu.?!

Kampanya adına bir şey söylemek mümkün değil ,okulların tabi ki temiz olması lazım ama burada öğretmenlik yapan kişiye temizlik öğretiliyor olması bence her şeye rağmen üzücü….

 

SANAYİCİ VE SIKINTILAR

 

Gaziantepteki genel ekonomik sıkıntılar zaman zaman dile getiriliyor.Özellikle sanayicinin sonra işlerin durumu aşikar.Tabi bu sıkıntılar yaşanırken hafta sonu Cumhurbaşkanımız ilimize geldi ve bazı sorunları yerinde görmüş diye düşünüyoruz çünkü konuşmaların satır aralarında bunlar vardı.Belli ki Gaziantepte sıkıntı var.O zaman ivedilikle çözüm bulunmalı..

 

ZAM ZAM

 

 

Bu kadar sıkıntı yaşanırken son iki ay içerisinde bir açıklama yapılmadan doğal gaza gelen zamları anlamak mümkün değil. Bu kış neredeyse üst üste aynı fiyattan fatura ödenmedi.Her ay farklı tarife uygulandı ve son iki ay içerisinde gelen zam miktarı neredeyse %30ları buldu 2 ay önce yaklaşık 90 kuruş olan gazın metre küp  fiyatı son gelen faturalarda 1.2 liraya tekabül ediyor. Enerji Bakanımızın Bu konuda yaptığı açıklama sanki ilimizi kapsamıyor çünkü yapılan son toplantıda bakan bu kış doğal gaza zam olmayacak hatta fiyat düşümü olmasına rağmen bunun da fiyatlara yansımayacağını ifade etti. Vatandaş düşüş beklerken zam üstüne zam geliyor bu konuda açıklama yapacak kurum ya da yetkili var mı var ise bizi aydınlatırsa seviniriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.