1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tehlikeyle başbaşa bırakılan okul
Tehlikeyle başbaşa bırakılan okul

Tehlikeyle başbaşa bırakılan okul

Gaziantep'in en büyük ikinci okulu olan Şehit Adem Yavuz İlköğretim Okulu'nda hoş olmayan ortamlarda ders yapıldığı iddia edildi. İki yıl önce yapılan...

A+A-

Gaziantep'in en büyük ikinci okulu olan Şehit Adem Yavuz İlköğretim Okulu'nda hoş olmayan ortamlarda ders yapıldığı iddia edildi. İki yıl önce yapılan ve hizmete giren ikinci kısım ek binanın, bu kadar kısa süre içerisinde 30-40 yıllık binaya dönüşmesi, öğrencilerin can güvenliğini tehdit eder hale geldi. Bu konuda gazetemizi arayan öğrenci velileri, sınıfların tavan duvarlarının dökülmeye başladığını, koridorlarda dökülmelerin olduğunu, bazı bölümlerde çökmeler olduğu, okulun enerji sağlayan bölümünün açıkta kalması ve kabloların üzerinin iki taşla kapatılması, en büyük tehlikenin ise kapısı olduğu halde içerisinde taşıyıcısı bulunmayan asansörün olduğunu ileri sürdüler. Bu iddiayı yapan veliler, Okul yetkililerinin tedbir olarak asansörün önüne bir masa koyarak kapattığını söyledi.

CAN GÜVENLİĞİ YOK

Dünya Bankası tarafından 1998 yılında Karataş Bölgesi'nde yaptırılan Şehit Adem Yavuz Müfredat Laboratuar Deneme Okulu'nda eğitimin güçlükle yapıldığı söylendi. Bir kısım velisinin iddiasına göre, iki yıl önce teslimi yapılan ikinci kısımda ders gören öğrenciler her an can güvenliği tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.

ASANSÖR BOŞLUĞU TEHLİKE OLUŞTURUYOR

İddiaya göre, yapımı 2 yıl süren ek bina 2005-2006 öğretim yılında hizmete açıldı. Öğrenci velilerine göre, ikinci kısım yapım işi tam olarak tamamlanmadan eğitime açıldı. Okulun asansör tertibatının yeri ve kapı düzenekleri tamamlanmış ancak, içerisine taşıyıcı konulmadığı için asansörün adı var kendisi yok. İçi boş olduğu için okul idaresi tarafından kapı önlerine masa konulan asansör düzeneğinin kapısı açıldığında karşınıza büyük ve tehlikeli bir boşluk çıkıyor.

KANALİZYON BAĞLANTISI YOK

Meraklı öğrencilerin masayı çekerek içinde asansör kabini olmayan boşluğa baktıklarını bunun da tehlikeye davetiye çıkarmak anlamına geldiğini belirten veliler, "Kanalizasyon tertibatı yapılmayan ikinci kısmın olduğu bölgeye, kanalizasyon bağlantısı yapılmayıp fosseptik çukurundan istifade edilmek istendiği için pislikten yaklaşılamıyor" dedi. Civarda ikamet eden semt sakinlerinin hem görsel hem de pis koku sebebiyle rahatsız almasına neden olan bu olumsuzluktan başka, okulda kız ve erkek öğrenciler tarafından kullanılan tuvaletler, yanı sıra elektrik tertibatı da öğrenciler için güvenli değil.

ELEKTRİK DAĞITIMI ÇUKURDA TOPLANMIŞ

3 binden fazla öğrencinin yararlandığı şehrin en büyük okulları arasında yer alan Şehit Adem Yavuz İlköğretim Okulu'nun aydınlanma merkezi, trafo yerine okul bahçesine gelişi güzel yerleştirilmiş. Veliler, üzeri iki taşla örtülen ve etrafı açık olan elektrik tesisatının bulunduğu bölümde öğrencilerin yakıp attığı kağıt parçasından yangın çıktığını ve büyük bir tehlikenin ucuz atlatıldığını belirttiler. Dünya Bankası tarafından yaptırılan birinci kısmın 1998 yılından bu yana sorunsuz hizmet verdiğini sözlerine ekleyen veliler, okulun kalörifer kazan dairesinde yer yer çökmeler olduğunu, bu sezon kaloriferlerin nasıl kullanılacağının merak edildiğini söylüyorlar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.