1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tehlike çanları çalıyor
Tehlike çanları çalıyor

Tehlike çanları çalıyor

Türkiye’nin Almanya’dan sonra en büyük ihracat gerçekleştirdiği ülke konumunda olan Irak’la ilgili son dönemlerde yaşanan olaylar ve ihracatla ilgili...

A+A-

Türkiye’nin Almanya’dan sonra en büyük ihracat gerçekleştirdiği ülke konumunda olan Irak’la ilgili son dönemlerde yaşanan olaylar ve ihracatla ilgili sıkıntıların masaya yatırıldı. GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Irak’a yaşanan olaylardan dolayı son 1-1,5 aydır bu ülkeye ihracatta ciddi sıkıntılar yaşandığını söyledi. 

KATILIM YOĞUNDU

Gaziantep ve bölge ilerden çok sayıda ihracatçının yanı sıra oda ve borsa başkanları ile sivil toplum kuruluşu yetkililerinin katılım gösterdiği toplantı GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz’ın açılış konuşmasıyla başladı.

RAKAMLAR GERİLİYOR

Irak’a yaşanan olaylardan dolayı son 1-1,5 aydır bu ülkeye ihracatta ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade eden Çıkmaz , “Irak bizim için vazgeçilmez bir ülke. Bölge olarak ihracatımızın neredeyse yüzde 50’sini bu ülkeye yapmaktayız. Son olayların başlamasından sonra yüzde 50’li olan ihracat rakamımız kısa sürede yüzde 38-40’lara kadar geriledi. Bu durum ihracatı olumsuz etkilemekte ve ilerisi için ihracatçıyı düşündürmekte” dedi.

RO-RO SEFERLERİ DESTEKLENMELİ

Irak’a, ihracatta en azından bu ülkede yaşanan olaylar son bulana kadar alternatif yollar arayışına girdiklerini dile getiren Çıkmaz, Irak’ın güneyine Basra üzerinden konteyner taşımacılığının başladığını ve bu durumun Ro-Ro seferleriyle de desteklenmesi gerektiğini söyledi.

YILDIRIM: TEDBİR ALINACAK

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım toplantıda yaptığı konuşmada Irak’ın Türkiye ve özelikle Gaziantep’ için önemine dikkat çekerek, “Irak sosyal kültürel ve ticari açıdan çok önemli bir komşu ülkemiz ama Irak’ın Gaziantep için önemi ve yeri çok daha fazla. İhracatının büyük bir bölümünü Irak’a gerçekleştiren Gaziantepli ihracatçıların yaşanan son olaylardan etkilenmemesi için alınacak tedbirler konusunda ortak toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantıların ilkini geçtiğimiz günlerde Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’nin katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirdik. Bugün ikinci toplantıyı da Irak’ın Gaziantep için ayrı bir önemi olmasından dolayı burada düzenliyoruz ” diye konuştu.

GÖRÜŞLER ÖNEMLİ

Irak’a ihracatta alternatif yollar, alternatif taşımacılık, güvenlik ve banka hizmetleri gibi konuları masaya yatırdıklarını kaydeden Yıldırım, ”Bilindiği üzere Irak 2011 yılından bu yana ülkemizin Almanya’dan sonra ikinci büyük ihraç pazarıdır. Öte yandan ülkemiz Irak’ın en fazla ithalat gerçekleştirdiği ülke konumundadır. Ancak son dönemde bu ülkede yaşanan olaylar bazı sıkıntıları da beraberinde getirdi. Bu nedenle alınacak tedbirler hususunda tüm ihracatçılarımızın görüşlerini alarak hareket etmek istiyoruz” şeklinde konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.